Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Wycofane ubrania znanej marki. Mogą powodować zaburzenia hormonalne
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 27.05.2024 07:06

Wycofane ubrania znanej marki. Mogą powodować zaburzenia hormonalne

Ubrania, zakupy
Fot. Canva

Belgijska organizacja Test Achats odkryła szkodliwe substancje w 10 na 25 z zakupionych na chińskiej platformie Shein ubrań dla dzieci. Z ich danych ubrania mogły powodować zaburzenia hormonalne u najmłodszych. 

Skażone ubrania?

W zakupionych przez organizację ubraniach (a zakupili 25 sztuk różnej odzieży, przez t-shirty po kurtki przeciwdeszczowe) wykryto znaczne przekroczenia ftalanów w prawie połowie z nich! Ftalany to substancje powodujące zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie, a także substancje silnie uczulające, jak nikiel czy ołów oraz substancje drażniące, jak dimetyloformamid i chinolina.

Z opublikowanych przez organizację konsumentów Test Achats danych wynika, że jedna z par butów dziecięcych zawierała pięć razy za dużo ołowiu i kilkaset razy za dużo ftalanów, niż pozwalają przepisy Unii Europejskiej.

Czytaj też: Czy można pić te same drożdże, z których robimy ciasto drożdżowe?

Shein wycofuje produkty i bada sprawę

W piątek biuro prasowe Shein w Polsce poinformowało PAP, że podjęte zostały odpowiednie kroki, aby wyjaśnić sprawę. Produkt o najwyższych przekroczeniach natychmiast wycofano z oferty, przynajmniej na czas dochodzenia. Przedstawiciele Shein zapewnili, że sprawę traktują bardzo poważnie. 

Polecamy: Ten polski olej nazywany jest "oliwą północy". To bogactwo zdrowych tłuszczów i witamin

Firma zapewnia o przestrzeganiu rygorystycznych norm

Firma Shein podkreśliła, że od swoich dostawców wymaga przestrzegania rygorystycznych norm, które są zgodne m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH. Dodała także, że współpracuje z niezależnymi instytucjami, które przeprowadzają kontrole w jej fabrykach. W ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów sprzedawanych przez platformę.

Obecnie nawiązano kontakt z belgijską organizacją, aby wyjaśnić sprawę i podjąć działania mające na celu sprzedaż tylko odpowiadających normom produktów. 

Zobacz też:

Koktajl odmładzający. Wymieszaj te składniki i wypij, a skóra odzyska sprężystość

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Polecane