Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną
Daria  Siemion
Daria Siemion 22.03.2024 11:24

Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

Emerytka ciesząca się z zawartości porfela
Fot. Freepik

"Trzynastki” to dla wielu emerytów dodatkowe pieniądze na rehabilitację, jedzenie czy leki. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku świadczenie zostanie wypłacone szybciej - jeszcze w marcu. A zła, że niestety, nie wszyscy je dostaną. Poniżej szczegóły.

I chociaż niektórzy seniorzy za pieniądze z 13. emerytury wyprawią święta czy kupią leki, to inni będą musieli na nie jeszcze poczekać. Na wcześniejszą wypłatę świadczenia mogą liczyć jedynie osoby, które emeryturę dostają 1 kwietnia. Wszystko dlatego, że dzień ten wypada w święto. Co więcej, nie wszyscy dostaną “trzynastkę” – świadczenie nie przysługuje osobom, które przekroczyły wyznaczone przez ZUS progi. Najgorsze jest to, że niektórzy będą musieli je zwrócić. 

13. emerytura 2024 – ile i dla kogo?

13. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane emerytom, które trafia na ich konta raz w roku. Jego wysokość zależy od wysokości najniższej emerytury w danym roku. W tym roku będzie to 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto (na rękę). Dla wielu seniorów to “być albo nie być”.


Niestety nie każdy emeryt otrzyma świadczenie. Nie będzie ono przyznane osobom, które mają zawieszone prawo do świadczeń albo nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale są na emeryturze i pracują – w takim wypadku trzeba uważać, żeby nie przekroczyć określonych progów.


Przypomnijmy, że próg dochodowy dla pracujących emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynosi 9353,50 zł brutto i przestaje on obowiązywać dopiero w chwili osiągnięcia odpowiedniego wieku – dla kobiet wynosi on 60 lat, dla mężczyzn 65. Oznacza to, że można wtedy pracować, a progi nie obowiązują.

Zobacz też: Mama 4 plus. Komu przysługuje emerytura za urodzenie dzieci?

side-view-old-man-sitting-bench.jpg
Dla wielu emerytów “trzynastka” to dodatkowe pieniądze na jedzenie czy leki Fot. Freepik
13. emerytura będzie opodatkowana. Wiemy, ile stracą seniorzy 14. emerytura jednak nie dla wszystkich. Kogo ominie dodatkowe świadczenie?

Zmiana terminu wypłaty "trzynastek"

Trzynasta emerytura w tym roku planowo miała być wypłacona w kwietniu. Okazało się jednak, że ZUS zmienił plany i “trzynastki” zostaną wysłane emerytom pod koniec marca, a więc w przyszłym tygodniu, aby pieniądze na pewno wpłynęły na ich konta przed 1 kwietnia, który wypada w święto. 

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ważne! Dotyczy to emerytów, którzy emeryturę powinni otrzymać 1 kwietnia. Pozostali otrzymają “trzynastkę” później.

Przypomnijmy, że Wielkanoc to święto ruchome, które wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że święto to wypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia włącznie. W tym roku, jak widać, opatrzność sprzyja emerytom.

Niektórzy będą musieli oddać "trzynastki"

Jak wspominaliśmy, emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego są objęci limitami dorabiania do emerytury. Jeśli dochód danej osoby przekroczy 9802,50 zł, jej prawi do świadczeń zostanie zawieszone i nie otrzyma ona "trzynastki". Z kolei osoby, które ją dostaną, będą musiały odliczyć od niej podatek.


W sytuacji, gdy po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że świadczenie na dzień 31 marca 2024 roku było zawieszone z powodu przekroczenia progu dochodowego, emeryt będzie musiał zwrócić pieniądze. “To chore. Jak już dali, mogliby nie zabierać” – komentują rozjuszeni emeryci.

źródło: ZUS

Zobacz też:

Ci seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Przepisy stawiają sprawę jasno

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach?

Polecane