Znana tenisistka ma raka. Jej wpis na Instagramie chwyta za serce
Znana tenisistka poinformowała na Instagramie, że choruje na raka. 32-latka polskiego pochodzenia walczy z nowotworem piersi i ma za sobą operację. Nadal kontynuuje karierę.
Gabriela Dabrowski ma nowotwór piersi
Gabriela Dabrowski to kanadyjska tenisitka polskiego pochodzenia (jej tata jest Polakiem). Diagnozę usłyszała w kwietniu zeszłego roku. Choroba nie przeszkodziła jej jednak w osiąganiu sportowych sukcesów – w lipcu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zdobyła brązowy medal w grze podwójnej.
"Jak coś tak małego może spowodować tak duży problem? To pytanie zadałam sobie, kiedy zdiagnozowano u mnie raka piersi w połowie kwietnia. Wiem, że to jest szok dla wielu, ale wszystko u mnie w porządku. I tak też będzie" – napisała na swoim Instagramie.
Tenisistka zdradziła, że ma za sobą dwie operację oraz terapię endokrynologiczną. "Na początku bałam się, że nowotwór już na zawsze będzie częścią mojej tożsamości. Nie odbieram już tego w ten sposób. To przywilej móc nazwać siebie kimś, kto przetrwał" – czytamy w jej wpisie.
Ten nowotwór złośliwy zmienia nos. Weź lusterko i dokładnie się przyjrzyj Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”Nowotwór piersi – objawy:
- obrzęk skóry,
- zaczerwienienie i owrzodzenie skóry,
- wyciek z brodawki sutkowej,
- ból (rzadko),
- powiększenie węzłów chłonnych pod pachą po jednej stronie,
- tkliwość piersi,
- duszność, zawroty głowy (zwykle świadczą o przerzutach).
Rak piersi – diagnostyka i leczenie
Podstawowymi badaniami w diagnostyce raka piersi są USG piersi i mammografia. W ramach profilaktyki można wykonać badanie genetyczne na obecność mutacji zwiększającej ryzyko nowotworu. Bardzo istotne jest też samobadanie piersi w domu.
Leczenie raka piersi zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się mastektomię połączoną z chemioterapią lub radioterapią.
Zobacz też:
Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?
Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania