Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ocet jabłkowy. Te prozdrowotne zastosowania mają "błogosławieństwo" naukowców
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.10.2023 11:21

Ocet jabłkowy. Te prozdrowotne zastosowania mają "błogosławieństwo" naukowców

ocet
gpointstudio/Shutterstock.com

Moda na nietypowe zastosowania octu jabłkowego trwa od lat. Internauci spierają się, czy picie wody z dodatkiem octu odchudza, obniża poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Oto sześć właściwości octu, które zostały potwierdzone badaniami naukowców.

Ocet jabłkowy oprócz zastosowania w kuchni (np. jako dodatek do sałatek), ma też inne, mniej typowe. Wiele osób, jeśli stara się unikać kosmetyków i detergentów ze względu na tzw. “chemię”, na bazie octu robi np. odżywki do włosów i inne “domowe” kosmetyki, a także używa octu, jako środka czyszczącego.

Oto sześć udowodnionych właściwości zdrowotnych i zastosowań octu jabłkowego. (Jeśli nie zamierzasz czytać dalej, pamiętaj, że bezpieczna dawka octu to 1-2 łyżki dziennie).

1. Niszczy bakterie, grzyby i usuwa plamy

Kwas octowy, czyli główna substancja czynna octu ma właściwości antybakteryjne. Nie tylko je zabija, ale zapobiego ich namnażaniu. Ocet może być wykorzystany jako środek dezynfekujący i naturalny konserwant.

National Library of Medicine podaje, rozcieńczony ocet jabłkowy można wykorzystać do przygotowania płukanek i okładów, które wspomogą (oprócz leczenia dermatologicznego!) stany zapalne skóry i choroby grzybicze, ale także przyspieszają gojenie się ran.

Ze względu na właściwości ocet może być też stosowany np. do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Także takich, jak krany, które po takiej czynności są nie tylko pozbawione osadu, ale sporej części bytujących na nich bakterii, a do tego ładnie błyszczą. Ocet sprawdzi się też w usuwaniu plam na butach. 

2. Pomaga schudnąć

Ocet jabłkowy zmniejsza wchłanianie tłuszczu, więc jeśli stosuje się go jako dodatek do potraw i połączy to z odpowiednią dietą i ruchem,  może pomóc w utracie wagi. Dodanie octu jabłkowego do posiłków sprawia też, że nasz mózg szybciej odczuwa poczucie sytości, dzięki czemu ograniczamy spożywanie nadmiaru jedzenia.  


 

3. Poprawia wygląd włosów i skóry

Jak już wspomnieliśmy, ocet jabłkowy zawiera naturalny kwas octowy i ma właściwości antybakteryjne. Dzięki temu może pomóc poprawić barierę ochronną skóry i zapobiec infekcjom, np. prowadzącym nasilenia trądziku.  Tu jednak wciąż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić, jakie rozcieńczenie octu do przemywania twarzy jest bezpieczne i skuteczne, a nie przeciwskuteczne i prowadzące do podrażnienia skóry i pogorszenia jej bariery ochronnej.

Ocet jabłkowy można stosować też jako płukankę na włosy - dzięki temu stają się błyszczące, a jeśli wetrzesz rozcieńczony ocet w skórę głowy, pomoże Ci to pozbyć się lupieżu i zmniejszy przetłuszczanie się włosów. W jakich proporcjach stosować ocet jabłkowy jako płukankę do włosów?  Jedną łyżkę octu zmieszaj z litrem przegotowanej i najlepiej przefiltrowanej wcześniej wody. Oczywiście użyj mieszanki dopiero, gdy woda ostygnie. Po miesiącu, jeśli okaże się, że Twoje włosy i skóra  dobrze tolerują to stężenie, możesz zwiększyć stężenie i użyć dwóch łyżek na litr wody.

Jeśli zamierzasz stosować ocet nie tylko, jako dodatek do potraw, ale pić w rozcieńczeniu, wybieraj ten ekologiczny i niiefiltrowany. Ocet można też kupić w tabletkach. Pamiętaj, że nie ma twardych dowodów na to, że picie wody z dodatkiem octu mocno odchudza i obniża poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Wymaga to dalszych badań. Pamiętaj, że ocet, szczególnie pity w zbyt dużej ilości, a nie stosowany np. jako dodatek do sałatek, może powodować niebezpieczne skutki uboczne, w tym erozję, czyli zniszczenie szkliwa zębów (ze względu na zawarte w nim kwasy), a także wejść w niebezpieczne interakcje z lekami, które przyjmujeszesz. Picie octu, nawet w dużym rozcieńczeniu może nasilić refliks. Dlatego najbezpieczniej jest stosować ocet w kuchni i jako środek do dezynfekcji i czyszczenia.

Źródło: www.medicalnewstoday.comwww.aptekazawiszy.pl

Polecane