Nieestetyczne krostki na ciele? Jest sposób na rogowacenie okołomieszkowe
Na tę przypadłość uskarża się prawie co druga osoba. Zwłaszcza panie, które golą nogi, po chwili obserwują, jak ich skóra pokrywa się czerwonymi kropkami. W dodatku często zmiany te utrzymują się dłużej. Np. na ramionach, a czasem też na twarzy, „gęsia skórka” występuje niezależnie od golenia i innych zabiegów.
Dlaczego tak się dzieje? Czy można coś poradzić na te nieestetyczne krostki? Warto wiedzieć, że rogowacenie okołomieszkowe da się opanować, choć wymaga to pewnej dyscypliny.
Rogowacenie okołomieszkowe czyli tzw. „gęsia skórka”
Rogowacenie okołomieszkowe skóry (keratosis pilaris) to łagodna jednostka chorobowa, czy raczej defekt skóry, który dotyczy mnóstwa osób. Uskarża się na niego ok. 40 proc. populacji dorosłych, a jeśli chodzi o nastolatków – nawet 80 proc. Co to takiego jest? To zaczerwienione „krostki”, które występują na owłosionej skórze nóg, szczególnie ud, ramion, przedramion, pośladków, a także na twarzy:
- młode krostki, które są malutkie, jeszcze blade i prawie niewidoczne – znajdują się one w miejscu ujść mieszków włosowych,
- starsze, już zaczerwienione grudki, co świadczy o trwającym stanie zapalnym,
- suchość skóry;
Warto podkreślić, że nie da się całkowicie wyleczyć rogowacenia okołomieszkowego, natomiast można bardzo skutecznie je łagodzić tak, że będzie niemal niewidoczne. Wymaga to jednak skrupulatnej pielęgnacji i konsekwencji w dbaniu o skórę.
Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+ Nowy, niebezpieczny trend wśród młodzieży – snusy. Jak wpływają na organizm?Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny
Dlaczego w ogóle niektórym doskwiera rogowacenie okołomieszkowe? Te zmiany powstają w wyniku zaburzeń procesu rogowacenia skóry. Martwe komórki naskórka powinny naturalnie się złuszczać, ale u niektórych osób, u których występuje nadmiar keratyny (białka tworzącego naskórek), funkcja ta nie działa tak, jak powinna.
Dochodzi do nadprodukcji keratyny, która gromadzi się w wierzchnich warstwach naskórka, z czasem ulega utlenieniu i tworzy właśnie zmiany podobne do zaskórników. Pory nieustannie się zatykają, a w związku z tym pojawiają się suche skórki, zgrubienia, przerosty, grudki i zmiany w kolorycie skóry.
Predyspozycje do rogowacenia okołomieszkowego mogą być dziedziczne. Jeśli ktoś z rodziny zmaga się z tym problemem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i ty możesz mieć podobne zmiany skórne. Na takie problemy wpływ mogą mieć także:
- problemy endokrynologiczne – przede wszystkim niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia naczynioruchowe,
- generalnie sucha skóra.
Rogowacenie okołomieszkowe może się nasilać w chłodniejszych miesiącach, kiedy skóra jest bardziej narażona na wysuszenie. Do zaostrzenia zmian prowadzić mogą także: niska wilgotność powietrza, częste kąpiele w gorącej wodzie czy niewłaściwa pielęgnacja.
Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie
W walce z rogowaceniem okołomieszkowym pomocna będzie dieta bogata w witaminę C i A, a także suplementacja. Jeśli chodzi o pielęgnację, pomóc mogą kosmetyki z kwasem salicylowym o stężeniu 2 proc., z alantoiną, czy masłem shea.
Niestety, nie da się całkowicie wyleczyć „gęsiej skórki”, bo to już tzw. „taka uroda”. Jednak właściwa i skrupulatna pielęgnacja, mogą znacznie zmniejszyć objawy. Na problem, jakim jest rogowacenie okołomieszkowe, zwróciła uwagę Agnieszka Kobylka-Dziki, @mama_dermatolog na Instagramie.
„Sama okluzja, czyli tłuste kremy, nie zaradzą problemowi” – mówi lekarka. Tu pomóc mogą np. preparaty z mocznikiem. „5 proc. to za mało. Między 10 a 20 proc. – takiej zawartości mocznika należy szukać w preparatach kosmetycznych. Na początku możesz stosować co drugi dzień na zmianę z preparatami lekkimi w formie lotionów, emulsji regeneracyjnych, które zawierać będą pantenol, glicerynę, czy też ekstrakt z owsa”. Co jeszcze?
„Kolejnym preparatem złuszczającym, ale nie podrażniającym będzie kwas mlekowy, który ma dodatkowe działanie nawilżające skórę” – mówi ekspertka i podkreśla, że nie wystarczy posmarować się przez 2-3 tygodnie. By skóra się zregenerowała potrzeba o wiele więcej czasu i cierpliwości:
„Taka pielęgnacja wymaga regularnego prowadzenia przez dłuższy okres: 3-6 miesięcy”.
Zobacz także:
Chcesz schudnąć z brzucha? To na pewno nie możesz robić brzuszków
Jak pozbyć się pelikanów? Najlepsze sposoby na obwisłe ramiona