Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Aktor „Klanu” ma poważne problemy zdrowotne. Czeka na operację
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.03.2024 11:32

Aktor „Klanu” ma poważne problemy zdrowotne. Czeka na operację

Jakub Tolak
Fot. TRICOLORS/East News

Widzowie polubili go za rolę Daniela Rossa, jednego z bohaterów serialu Klan. Jakub Tolak, znany obecnie ze swojego zamiłowania do podróży kamperem, musiał niedawno wrócić do Polski. Gwiazdora „Klanu” czeka poważna operacja. 42-letni Tolak ma wadę serca.


 

Jakuba Tolaka czeka operacja

Jakub Tolak przez 11 lat był aktorem w serialu „Klan”. Jednak z kariery aktorskiej zrezygnował i został podróżnikiem. Wspólnie z żoną Zofią Samsel prowadzą kanał na YT „Lisy w Edenie”, za pomocą którego dzielą się ze światem relacjami ze swoich wojaży. Aktor będzie musiał niebawem zrzucić strój podróżnika i założyć strój szpitalny – czeka go operacja tętniaka aorty.

Niebawem czeka nas też życiowy zakręt. Kuby operacja serca zbliża się wielkimi krokami. Będzie lęk, strach, pora na przeanalizowanie przyszłości. Bierzemy oddech i szukamy spokoju w drodze. Teraz nam się bardzo przyda. Ładujemy baterie na zapas. W przyszłych miesiącach będziemy z tego czerpać". - napisała żona Tolaka w jednym z ostatnio opublikowanych wpisów.

EN_01578749_0044.jpg
Fot. Michal Zebrowski/East News

 

Zobacz też: Co dzieje się z księżną Kate? Emocje sięgają zenitu

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo

Aktor opowiedział o swoich problemach zdrowotnych

Jakub Tolak był niedawno gościem „Dzień dobry TVN”, w którym opowiedział więcej o swojej wadzie serca:

„Mam tętniaka aorty i zastawkę mam nie do końca ok. Ja to wiem od (...) 20 lat. Tak naprawdę wiele osób chodzi z tą wadą i dożywa starości, i umiera ze starości, ale czasem bywa tak, że to się powiększa i u mnie tak niestety jest. (...) Okazało się, że doszedłem do momentu, w którym trzeba podjąć taką decyzję, że warto byłoby to zrobić. Przede wszystkim dlatego, że jeździmy w miejsca odludne i tam, tej pomocy nie zawsze może ktoś udzielić – wyznał aktor.

Tolak stwierdził, że operacja nie przekreśla jego dalszych planów. Dodał, że po rekonwalescencji znów wyrusza w trasę.

Czym jest tętniak aorty?

W stanie tym ściany aorty, głównej tętnicy w ludzkim ciele, ulegają rozszerzeniu. Aorta biegnie od lewej komory serca w kierunku jamy brzusznej i tam dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne. Tętniak aorty najczęściej zlokalizowany jest w odcinku brzusznym, choć może występować też w innych odcinkach. U zdrowego człowieka średnica aorty w pobliżu serca nie przekracza 40 mm.

Zmiany w ścianie aorty najczęściej powoduje miażdżyca: - Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba zapalna naczyń tętniczych. Niekontrolowana prowadzi do ciężkich powikłań. Należy podkreślić, że miażdżyca dotyczy tylko i wyłącznie tętnic. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. Początek tętniakom mogą też dać:

 • zakażenia uogólnione (seps),
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia,
 • zapalenie w przebiegu chorób np. kiła,
 • zmiany zwyrodnieniowe ścian naczyń z powodu zaburzeń genetycznych,
 • zmiany pourazowe, 
 • czynniki genetyczne.

Takie objawy daje tętniak aorty

Choroba przez długi czas zwykle przebiega bezobjawowo, a do wczesnego rozpoznania dochodzi nierzadko przypadkowo np. podczas wykonywania innych badań. Objawy pojawiają często wtedy, gdy tętniak aorty znajdzie się zaawansowanym stadium. Skutkiem może być udar mózgu, zawał nerki, niedokrwienie jelit lub kończyn dolnych. Tętniak może zmieniać rozmiar – z czasem bywa większy i niekiedy pęka, stanowiąc wówczas zagrożenie dla życia.

- W przypadku pęknięcia tętnika aorty krew może rozlać się do jamy brzusznej, co skutkuje szybkim zgonem. Częściej jednak mamy do czynienia z tak zwanym tętniakiem rozwarstwiającym. Dochodzi wówczas do rozerwania środkowej części ściany tętnicy, można to porównać do „sprucia” się materiału, a krew płynie dwoma kanałami – tym prawdziwym oraz tym nowym, patologicznym, tak zwanym kanałem rzekomym. To też stanowi zagrożenie życia, ale w tym przypadku mamy trochę więcej czasu na interwencję i jesteśmy w stanie zareagować. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki

Objawy mogące pojawiać się u niektórych osób mających tętniaka aorty brzusznej to:

 • pulsowanie w brzuchu,
 • nieustępujący ból brzucha,
 • ból w dolnej części pleców,

Objawami pęknięcia tętniaka są:

 • silny i nagły ból brzucha,
 • zawroty głowy,
 • szybkie bicie serca,
 • blada, spocona i lepka skóra,
 • duszność,
 • omdlenia.

Czytaj też: 

Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!

Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej!

Miażdżycę można odwrócić. Lekarz powiedział, kiedy jest to możliwe

Źródło: DzieńDobryTVN, Foxesineden, MP.pl, Pacjenci,pl