Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bezpłatne szczepienia w polskim mieście. Właśnie wydano komunikat
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.10.2023 16:38

Bezpłatne szczepienia w polskim mieście. Właśnie wydano komunikat

szczepienie
canva

W czwartek rozpoczynają się bezpłatne szczepienia dla seniorów w Radomiu. Miasto sfinansowało szczepionki dla 2,5 tys. osób. Na bezpłatne szczepienia 5 mln zł przeznaczyła także Warszawa. Okres jesienny obfituje we wzrost zachorowań na grypę. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku seniorów grypa może stanowić zagrożenie życia! 


 

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

W Radomiu ruszyły bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Według ekspertów to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na powikłania po grypie. Punkt szczepień znajduje się w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, przy ul. Lekarskiej.

Zaszczepienie przeciwko grypie może uchronić przed powikłaniami:

„Grypa to bardzo poważna choroba. Oczywiście nie mówię tu o przeziębieniu, katarze czy drobnym łamaniu w kościach. Grypa objawia się m.in. wysoką gorączką i może doprowadzić do zapalenia płuc, mózgu czy mięśnia sercowego”. - powiedział lekarka Stanisława Szcześniak-Mazur.

Projekt bez nazwy - 2023-10-05T163628.277.png

Pierwsza szczepionka przeciw RSV weszła na polski rynek! Zalecana jest seniorom 60+ Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

Grypa bywa przyczyną śmierci wśród seniorów

Grypa uznawana jest za niegroźną infekcję górnych dróg oddechowych. Mimo iż towarzyszą jej uciążliwe objawy, to jednak ustępuje samoistnie. Jednak dla seniorów i osób z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, chorobami układu krążenia, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc grypa stanowi nawet zagrożenie życia.

Przebieg choroby może nasilić objawy współistniejących chorób, w szczególności sercowo-naczyniowych, chorób płuc i cukrzycy. Grypa może spowodować także inne stany – chory senior mniej się rusza i mniej pije. Mniejszy ruch i zbyt małe nawodnienie organizmu sprzyjają występowaniu zakrzepicy, zawałów serca i udarów ośrodkowego układu nerwowego.

 

Pierwsze objawy grypy u seniorów

Najpopularniejszymi symptomami grypy są:

  • dreszcze,
  • wysoka gorączka,
  • uczucie rozbicia,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie,
  • problemy ze snem,
  • katar,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • problemy z oddychaniem.

Pacjenci po 65. roku życia lub ich opiekunowie, gdy zauważą te objawy, powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli okaże się, że to tylko zwykłe przeziębienie. Seniorom nie powinno się podawać leków według własnego uznania – może spowodować to wejście w reakcję z medykamentami, które senior już przyjmuje.

Tagi: Zdrowie
Polecane