Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Chorobę Krawczyka było widać już 20 lat temu. Lekarze zignorowali objawy
Daria Siemion
Daria Siemion 25.04.2024 11:37

Chorobę Krawczyka było widać już 20 lat temu. Lekarze zignorowali objawy

Krzysztof Krawczyk na scenie
Fot. East News / Tomasz Żukowski

Po Krzysztofie Krawczyku na polskim rynku muzycznym została wielka pustka. Do jego śmierci przyczynił się koronawirus i arytmia. Okazało się jednak, że piosenkarzowi dolegała jeszcze jedna choroba.

Ewa Krawczyk, żona muzyka, ujawniła we wzruszającej biografii, że artysta zmagał się z chorobą Parkinsona, której objawy – mimo obaw i pytań rodziny – ignorowali lekarze. Zaczęło się od tego, że muzykowi drżała głowa. Skończyło się na tym, że nie mógł chodzić. Mimo to koncertował, choć siedząc na stołku.

Krawczyk miał Parkinsona. "Jakoś nikt nie zareagował"

Krzysztof Krawczyk był jednym z najsłynniejszym polskich wokalistów. "Bo jesteś Ty", "Chciałem być", "Mój przyjacielu" – te hity zostaną z nami na długo. Artysta zmarł w Święta Wielkanocne 5 kwietnia 2021 roku w wieku 75 lat. Do jego śmierci przyczyniło się zakażenie koronawirusem i choroby serca. Nie były to jednak jedyne problemy zdrowotne Krawczyka.


W 2010 roku miała miejsce premiera książki "Życie jak wino". W publikacji autorstwa Krzysztofa Krawczyka i jego wieloletniego managera Andrzeja Kosmali opisano kulisy życia artysty. Rok po jego śmierci, w 2022 roku, biografię uzupełniono o ostatnie 14 lat życia Krawczyka. Szczególną uwagę czytelników przykuły informacje ujawnione przez żonę piosenkarza Ewę Krawczyk, która zdradziła, że artysta chorował na chorobę Parkinsona.


"Chcia­ła­bym napi­sać o po­cząt­kach cho­roby Krzy­sia. Bo to był długi pro­ces. Krzy­sia choroba za­czę­ła się już 20 lat temu drże­niem głowy. Był to począ­tek par­kin­sona. Zwróciłam leka­rzom uwagę, ale jakoś nikt nie zare­ago­wał. Lata mi­ja­ły, a cho­roba ro­bi­ła po­stę­py. Wtedy, 20 lat temu, nie było to tak wi­docz­ne, dla­tego nie zwra­ca­li­śmy aż ta­kiej na to uwagi i nie było nie­po­koju z na­szej stro­ny. Krzy­siowi rów­nież nie prze­szka­dzało to w pracy" — czytamy.

Krzysztof Krawczyk z żoną Ewą
Krzysztof Krawczyk z żoną Ewą Fot. East News / Tomasz Żukowski
Adoptował je i pokochał jak swoje. Krzysztof Krawczyk wiele zrobił dla swoich córek Agata Młynarska szczerze opowiedziała o nieuleczalnych chorobach. "Walczę o uśmiech"

Parkinson, koronawirus, biodro... Pogarszający się stan Krawczyka

Żona Krawczyka opowiedziała, jak muzyk radził sobie z chorobą i jak ukrywał ją przed publicznością. "Leki średnio pomagały. W kościele, jak słuchał kazania, to musiałam go prosić, żeby coś zrobił, bo głowa mu tak chodziła, że nawet ja to czułam, siedząc obok, a ludzie siedzący z tyłu widzieli" – wyznała. 

"Krzyś ostatnie lata już musiał siedzieć na stołku, bo bardzo bolało go biodro. Mieliśmy taką cichą umowę, że jak będzie ręka lub głowa się trząść, to ja do niego podchodziłam i poprawiałam niby chusteczkę na szyi i on już wiedział, że musi kontrolować drżenia..." – dodała.


Później okazało się, że Krawczyk ma problemy z biodrem. Konieczna była operacja. Niestety nie przyniosła ona poprawy, wręcz przeciwnie – stan artysty uległ pogorszeniu. Piosenkarz, chociaż musiał chodzić o kulach i zdarzało mu się tracić równowagę, nie chciał zrezygnować z występów

"Graliśmy jeszcze koncerty, ale z ogromnym cierpieniem. Wtedy zauważyłam, że Krzysztofem coś rzuca i upadł na podłogę. Bardzo się potłukł, miał siniaki. Kiedyś po kolejnym upadku w łazience miał krwiaka pod okiem. Jak byliśmy w kościele, żartował, że żona go bije" – czytamy w biografii Krawczyka.

Pod koniec życia artysta nie był samodzielny. Opiekę zapewniła mu żona, z którą Krawczyk spędził 40 lat. "Nauczyłam się wszystko robić, co się robi w szpitalu: kroplówki, zastrzyki, jak dbać o chorego leżącego w łóżku" – opowiedziała.

Choroba Parkinsona – pierwsze objawy

Choroba Parkinsona polega na zaniku istoty szarej, co skutkuje spadkiem stężenia dopaminy. Nie wiadomo, co dokładnie ją powoduje. Mówi się jednak o czynnikach genetycznych i uderzaniach głowy – stąd na Parkinsona bardzo często chorują bokserzy, jak chociażby znany całemu światu Muhammad Ali. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już 20 lat przed postawieniem diagnozy

Pierwsze objawy choroby Parkinsona:

 • sztywność mięśni,
 • ograniczenie gestykulacji,
 • zmiana charakteru pisma na mniejsze,
 • utykanie na nogę,
 • szuranie nogą,
 • drżenie,
 • spowolnienie reakcji,
 • wolniejsza mowa,
 • pochylenie tułowia do przodu,
 • zaburzenia węchu,
 • zaburzenia równowagi,
 • zaparcia.

Zobacz też:

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań

Dziewczynka "ożyła" na własnym pogrzebie. To może spotkać każdego

Polecane