Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 18.04.2024 15:12

Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań

Covid-19, koronawirus
Fot. Freepic

Po pandemii koronawirusa lekarze wciąż badają wpływ infekcji COVID-19 na organizm człowieka. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunlogii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS zamieściła wpis na Twitterze, w którym zdradziła, że są badania, sugerujące, jakoby infekcje Covid-19 powodowały spadek ilorazu inteligencji oraz starzenie się mózgu.

 “Nawet łagodna infekcja może spowodować utratę IQ o około trzy punkty” - czytamy we wpisie Szuster-Ciesielskiej.

Chorowałeś na koronawirusa? Twój iloraz inteligencji może być mniejszy

Mgła mózgowa w kontekście przebytego koronawirusa nie jest nowym pojęciem. W tym przypadku chodzi o zjawisko obniżenia zdolności zapamiętywania, trudności z utrzymaniem koncentracji. Na te czynniki skarżyli się pacjenci po przebytym covidzie. Później tym symptomom zaczęli przyglądać się lekarze.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS zamieściła na Twitterze wpis odnośnie spadku IQ po przebytym koronawirusie, powołując się na badania.

"Istnieją badania porównujące osoby, które chorowały na COVID-19, z osobami, które nie chorowały. Wszystkie poddano testom poznawczym, aby zmierzyć ich zdolność do przetwarzania informacji i określić IQ. Istnieją bardzo wyraźne różnice w ilorazie inteligencji osób zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami, które nie chorowały. Nawet łagodna infekcja może spowodować utratę IQ o około trzy punkty"  - podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS.

Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich

Covid-19 postarza mózg nawet o siedem lat

Co ważne, Szuster-Ciesielska wyjaśnia, że kluczowym zastrzeżeniem do badań jest to, że większość z nich przeprowadzano w pierwszej fazie pandemii, kiedy nie było przecież szczepionek oraz leków przeciwwirusowych. Jak podkreśla ekspertka, nie wiadomo też, czy te straty poznawcze są trwałe. 

Szuster-Ciesielska wyjaśnia też, że udowodniono już, iż u niektórych osób występują nieprawidłowości strukturalne mózgu oraz inne nieprawidłowości w jego obrazowaniu, które są proporcjonalne do tego, czego doświadczają zdrowi ludzie w ciągu około siedmiu lat starzenia się mózgu. “Naukowcy mają jednak nadzieję, że te efekty nie będą długotrwałe i mózg dzięki neuroplastyczności będzie w stanie powrócić do swojej zwykłej fizjologii” - czytamy we wpisie.

Dlaczego covid tak bardzo wpływa na mózg?

Naukowczyni wyjaśnia też, dlaczego wirus obecny w płucach lub górnych drogach oddechowych wpływa tak bardzo na mózg.

Chodzi o wywołanie po infekcji stanu zapalnego w organizmie - u niektórych osób reakcje te mogą dotykać mózgu lub układu nerwowego, co może wyjaśniać niektóre objawy “mentalnego zamglenia”. Ponadto odkryto, że osoby po zakażeniu SARS-CoV-2 mają zbyt niski poziom kortyzolu, czyli hormonu zapewniającego prawidłowość funkcji poznawczych - wyjaśnia

Warto dodać, że w kontekście mgły mózgowej Omar Danoun, neurolog z Henry Ford Health System podkreślał, że dolegliwości są bardzo podobne do tych, które występują u pacjentów po “wstrząśnieniu mózgu”. Dostrzegł też podobieństwa do zespołu chronicznego zmęczenia.

Czytaj też:

Rekordowa liczba L4 z tej przyczyny. Niepokojący trend w Polsce

Mgła mózgowa - dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć?

Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić