Pacjenci.pl Choroby Coraz więcej chorych na gruźlicę. Dane WHO są niepokojące
Fot. Canva

Coraz więcej chorych na gruźlicę. Dane WHO są niepokojące

4 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Chorych na gruźlicę przybywa – tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W ubiegłym roku mieliśmy najwyższą liczbę zachorowań od 20 lat. Gruźlicę wykryto u ponad 8 mln osób, a 1,25 mln zmarło z jej powodu.

Na podstawie tych danych gruźlicę uznano za najczęstszą przyczynę śmierci z powodu chorób zakaźnych na świecie. "Fakt, iż gruźlica nadal zabija i zakaża tak wielu ludzi, jest skandalem, podczas gdy mamy narzędzia, aby jej zapobiegać, wykrywać ją i leczyć" – stwierdził szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nowe dane na temat gruźlicy

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowy raport na temat gruźlicy. Dane są niepokojące. Wynika z nich, że w ubiegłym roku u ponad 8 mln osób wykryto gruźlicę, natomiast aż 1,25 mln zmarło z powodu tej choroby – dwa razy więcej niż z powodu HIV . Jest to jednocześnie najwyższy wynik w historii tych pomiarów, czyli od 1995 r.

W porównaniu z jeszcze poprzednim rokiem, 2022, liczba zakażonych wzrosła o 700 tysięcy. Tendencja wzrostowa jest, jak widać, bardzo wyraźna, rok 2023 nie był jakimś przypadkiem. W 2023 r. gruźlica była najbardziej śmiertelną chorobą zakaźną, wyprzedziła m.in. COVID-19 . Z szacunków WHO wynika, że całkowita liczba chorych, w tym także tych niezarejestrowanych, wyniosła ok. 10,8 mln osób. Jeśli chodzi o zgony, w 2023 r. z powodu gruźlicy zmarło 1,25 mln osób i przynajmniej ta liczba zaczyna spadać.

Androlog, proktolog czy urolog? Czym zajmują się ci specjaliści?
2150 zł miesięcznie dla seniorów. Rząd planuje nowe wsparcie

Gdzie najczęściej choruje się na gruźlicę?

Najwięcej zachorowań na gruźlicę odnotowano w Indiach (26 proc.), Indonezji (10 proc.), Chinach (6,8 proc.), Filipinach (6,8 proc.) i Pakistanie(6,3 proc.). Państwa te stanowią 56 proc. zachorowań na całym świecie. Częściej na gruźlicę zapadają mężczyźni (55 proc.) niż kobiety (33 proc.), czy dzieci (12 proc.) , a najważniejsze czynniki, które sprzyjają zachorowaniu, to:

  • niedożywienie,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • palenie papierosów,
  • cukrzyca ,
  • alkoholizmu.

W oficjalny oświadczeniu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział: "fakt, iż gruźlica nadal zabija i zakaża tak wielu ludzi, jest skandalem, podczas gdy mamy narzędzia, aby jej zapobiegać, wykrywać ją i leczyć".

Gruźlica – co to za choroba?

Gruźlicę wywołują bakterie – prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) – przenoszone drogą kropelkową. Atakują one głównie płuca, ale nie tylko. Może atakować inne organy, jak kości, węzły chłonne czy nerki.

Charakterystyczne objawy gruźlicy to:

  • przewlekły kaszel (często z krwią),
  • bóle w klatce piersiowej,
  • gorączka i nocne poty,
  • utrata masy ciała i apetytu,
  • osłabienie, zmęczenie.

Co istotne, w 10 proc. przypadków choroba rozwija się bez dolegliwości i jest wykrywana przypadkowo. Takim sygnałem może być np. zbyt wolne dochodzenie do zdrowia po przebytej infekcji lub zapaleniu płuc.

Gruźlicę leczy się antybiotykami, w tym izoniazydem, ryfampicyną, pyrazynamidem, etambutolem, przez 4-6 miesięcy. Niebezpieczne jest przedwczesne lub bez konsultacji z lekarzem przerwanie przyjmowania leków, ponieważ może to spowodować, że bakterie gruźlicy w organizmie staną się oporne na leki.

Choć w Polsce gruźlica znajduje się w wykazie obowiązkowych szczepień ochronnych , także obserwujemy wzrost zachorowań. Np. w 2021 r. odnotowano 3,7 tys. przypadków choroby, w 2022 – 4 tys., a w 2023 już 4 231 przypadków gruźlicy, w tym 4 077 gruźlicy płuc. Szczególnie niepokojące jest to, że choruje dużo młodych osób, w przedziale 20-44 lata.

Źródło: who.int/news-room/fact-sheets/detail/tuberculosis

Zobacz także:

Wirus HIV - wywiad z ekspertem. Objawy, jak można się zarazić, szczepionka, HIV a AIDS

Nowy Covid XEC już jest w Polsce. Jakie powoduje objawy?

Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów

Nowe świadczenie rusza od listopada. Pierwsze przelewy w listopadzie i grudniu
Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko