Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Stres w miejscu pracy cichym zabójcą. Porażające statystyki – umierają w tysiącach
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 05.05.2025 07:00

Stres w miejscu pracy cichym zabójcą. Porażające statystyki – umierają w tysiącach

Stres w miejscu pracy cichym zabójcą. Porażające statystyki – umierają w tysiącach
fot. Rido/Canva

Stres w miejscu pracy to powszechne zjawisko. Jeśli jednak zaczyna mieć ogromny wpływ na nasze życie, rodzinę, a przede wszystkim zdrowie – to znak, że dzieje się coś naprawdę złego. Z badania Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) wynika, że stres w miejscu pracy zabija rocznie w Europie ponad 10 tysięcy ludzi.

Stres to powszechne zjawisko. Jesteśmy narażeni każdego dnia

Jak podaje prawo.pl, z raportu ADP wynika, że połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. doświadcza tego przynajmniej raz w tygodniu. W Polsce z codziennym stresem zmaga się 18,3 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn. Kobiety zgłaszają umiarkowanie wyższy poziom stresu niż mężczyźni na każdym szczeblu hierarchii pracy i w każdej grupie wiekowej. Przeczytaj: „Brzuch kortyzolowy” to mit. To może być poważna choroba

Suplementy na zbicie kortyzolu. Co kupić w aptece? Zapobiega wypadaniu włosów, wymiata łupież i oczyszcza skórę głowy. Składniki masz w swojej kuchni

Polscy pracownicy zestresowani bardziej niż światowa średnia

W naszym kraju z najwyższym poziomem stresu borykają się pracownicy w wieku 25-34 lat (19,4 proc.) oraz 35-44 lat (18,8 proc.). Z najniższym – pracownicy powyżej 55 lat. Choć wydawać by się mogło, że najwięcej stresu jest na stanowiskach kierowniczych, to jednak to stażyści, pracownicy tymczasowi (23,5 proc.) i niezależni wykonawcy (19 proc.) stresują się częściej. Wśród kierowników wyższego szczebla wynosi 19 proc., a wśród średniego szczebla – 19 proc.

Projekt bez nazwy (82).png
fot.AndreyPopov/ Getty Images, Długotrwały stres to duże niebezpieczeństwo

Stres przyczyną śmierci. Statystyki są zatrważające

Z kolei z badania Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) wynikają porażające statystyki. W 27 krajach członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii niemal 5 tysięcy osób rocznie umiera na skutek samobójstwa, do którego doprowadziła je silny stres i depresja związana z pracą zawodową. Na tym jednak się nie kończy - ponad 6 tysięcy osób umiera z kolei z powodu choroby wieńcowej. Przeczytaj: 6-latka zemdlała ze stresu w przedszkolu. Opiekunki nie wezwały karetki. “Masz wredny uśmiech”

"Gdyby ponad 10 tysięcy osób rocznie ginęło w pracy z powodu zagrożeń natury fizycznej, Komisja Europejska zapewne podjęłaby słuszne pilne działania na rzecz uczynienia miejsc pracy bezpieczniejszymi. Nie może więc siedzieć z założonymi rękami dlatego, że ludzie giną z powodu zagrożeń natury psychologicznej" - stwierdził Giulio Romani, sekretarz konfederalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają zwalczać stres i poprawiają samopoczucie. Warto więc włączyć sport do naszych codziennych aktywności, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy. Szybko zauważymy różnicę.

Ponadto świetnie sprawdzą się też techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, progresywna relaksacja mięśni (Trening Jacobsona). Warto zadbać też o odpowiednią długość dnu i jego jakość. Regularne przerwy doskonale pomagają w regeneracji organizmu. Przeczytaj: Przemęczone dziecko nie chce spać? Nic dziwnego! To częsty błąd rodziców

Projekt bez nazwy (83).png
fot. Anna Tarazevich/Pexels, Redukcja stresu jest bardzo ważna

Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, w tym magnez i witaminę C, pomaga w walce ze stresem. A z bardziej przyziemnych sposobów – dobra organizacja i planowanie, które pozwolą na tworzenie listy priorytetów, dzielenie dużych zadań na mniejsze, delegowanie zadań i co za tym idzie – zdjęcie z siebie części ciężaru. Warto też odważyć się na asertywność. Wyrażanie własnych opinii i potrzeb bez narzucania, odmówienie dodatkowych obowiązków, jeśli przekraczają możliwości, nie jest niczym złym – wręcz przeciwnie.