Cud uratował mu zdrowie, a może nawet życie. Chajzer namawia do badań

Poruszający wpis pojawił się wczoraj w mediach społecznościowych na profilu Filipa Chajzera. Dziennikarz, prezenter i biznesmen zwrócił się w nim przede wszystkim do kobiet z prośbą, by… zadbały o profilaktykę swoich partnerów. Wszystko przez niesamowity splot wydarzeń, który – jak sam mówi – uratował mu zdrowie, a być może nawet życie.
Praca nie jest bez wpływu na zdrowie
Dla większości z nas Filip Chajzer to przede wszystkim twarz znana z telewizji, jednak niedawno prezenter znalazł sobie dodatkowe zajęcie. W ubiegłym roku otworzył swoją pierwszą budkę z kebabem „Kreuzberg Kraft Kebap” w Warszawie. Biznes okazał się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu teraz kebaby Chajzera można zjeść już w kilku polskich miastach.
Jednak praca w gastronomii nie jest łatwa. Zwłaszcza że prezenter postarał się nie tylko o wkład finansowy i aktywnie działa nad swoim biznesem. Wysiłek fizyczny, jaki musi wkładać w pracę, przełożył się negatywnie na jego zdrowie. Jak pisze celebryta:
Rok noszenia kolb kebap z czego każda waży po 40kg skończył się dla mnie przepukliną.
Przeczytaj: Przepukliny zewnętrzne – rodzaje i leczenie

Niesamowity splot wydarzeń
Kłopoty z przepukliną skłoniły Chajzera do wizyty lekarskiej, która uruchomiła lawinę nieprzewidzianych wypadków. Lekarz zlecił sławnemu pacjentowi dodatkowe badania, niezwiązane bezpośrednio z problemem, z którym się zgłosił:
Był (…) na tyle mądry, żeby do jamy brzusznej dopisać profilaktycznie badanie okolic szyi i… jąder. Powiedział, że jak mam 40 lat to przy okazji dobrze jest zrobić wszystko za jednym zamachem, żeby spać spokojnie.
Jak się okazało, doktor miał rację. Zlecone przez niego badania ujawniły niepokojącą prawdę.
Przeczytaj też: Skręt jądra, wodniak, żylaki. Na jakie choroby jąder zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do urologa
Przerażająca diagnoza, obiecujące rokowania
Lekarka wykonująca badanie była zaniepokojona tym, co zobaczyła w USG. Dlatego skierowała pacjenta na dalszą diagnostykę urologiczną. To okazał się słuszny trop. Okazało się, że zmiany u Chajzera są na tak wczesnym etapie rozwoju, że można je skutecznie wyleczyć.
Co dokładnie znaleziono u prezentera? Choć nie mówi tego wprost, domyślamy się, że chodziło o nowotwór jądra we wczesnym stadium. Właśnie o raku tego narządu wspomina na końcu swojego wpisu.
Nowotwory jądra stanowią 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, ale wśród młodych dorosłych (20-44 lat) są najczęściej występującym nowotworem złośliwym (25% zachorowań w tej grupie wiekowej).
Przeczytaj też: Mężczyźni badają się rzadziej. Nie pamiętają też o samobadaniu
Rak jądra – objawy i rokowania
Każdego roku w Polsce wykrywa się około 800 przypadków raka jądra. Wśród czynników zwiększonego ryzyka wymienia się:
• zdiagnozowany wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze,
• wnętrostwo (niezstąpienie jąder),
• zespół Klinefeltera (zaburzenie genetyczne, które jest spowodowane obecnością dodatkowego chromosomu X),
• hipogonadyzm (stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonów płciowych).
Na szczęście rak jądra jest nowotworem o dobrym rokowaniu – pod warunkiem że jest odpowiednio leczony. Istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia nowotworu jądra jest wczesna diagnoza. Do najważniejszych objawów, które powinny skłonić mężczyznę do wykonania badań pod kątem raka jądra, zalicza się:
• wyczuwalny w jądrze niebolesny guz,
• stwardnienie w obrębie moszny,
• obrzęk moszny,
• nagromadzenie płynu w obrębie moszny,
• uczucie ciężaru, rozpierania bądź dyskomfortu w obrębie moszny.
Nowotwór jądra może jednak nie dawać żadnych objawów aż do momentu pojawienia się przerzutów na inne organy. Wtedy pojawiają się: ból brzucha i pleców, krwioplucie, a nawet guzy nad obojczykiem.
Przeczytaj też: „Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku nowotworu jądra i prostaty?
W związku z częstym brakiem objawów w początkowym stadium choroby do diagnostyki w kierunku raka jądra nierzadko skłaniają wyniki przypadkowo wykonywanego USG jamy brzusznej, w którym lekarz stwierdza powiększenie węzłów chłonnych.
Źródła:
MP.pl. Rak jądra – nowotwory złośliwe jądra. Dostępne online: https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99055,rak-jadra-nowotwory-zlosciwe-jadra [dostęp: 28.03.2025].
Zwrotnik Raka. Rak jądra – objawy, leczenie. Dostępne online: https://www.zwrotnikraka.pl/rak-jadra-objawy-leczenie/ [dostęp: 28.03.2025].
Chajzer, F. Facebook – oficjalny profil. Dostępne online: https://www.facebook.com/ChajzerFilip [dostęp: 28.03.2025].





































