Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie - Pacjenci

Zdrowie - Pacjenci

Nakrętki od butelek
29.05.2024 11:02 Czy można odrywać nakrętki od butelek na akcje charytatywne dla chorych? Ministerstwo tłumaczy

Nowe nakrętki, przytwierdzone do butelek, budzą wiele zastrzeżeń - wielu konsumentów twierdzi, że są niewygodne. Czy można je jednak odrywać? A co z akcjami charytatywnymi na rzecz chorych, gdzie zbierane były korki w ramach wsparcia? Czy na takie akcje można nadal oddawać nowe korki? Ministerstwo tłumaczy. 

Prof. Alicja Chybicka, zdrowie, profilaktyka, senior, jak żyć
27.05.2024 11:09 Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie

– Popatrzcie na mnie. 50 lat walczyłam o życie chorych na nowotwory dzieci, wkrótce świętuję 50 rocznicę ślubu, skończyłam 73 lata i wciąż biegam – mówi prof. Alicja Chybicka. Przez lata kierowała „Przylądkiem nadziei”, znaną nie tylko w Polsce kliniką hematologii we Wrocławiu, dziś jest posłanką. I dzieli się swoimi patentami na to, jak żyć.Na stałe mieszka we Wrocławiu. Ma trójkę dzieci i szóstkę wnucząt. Pierwsze i drugie wejście na Kilimandżaro zaliczyła po sześćdziesiątych urodzinach. Tak jak i maraton. Ciągle w biegu, więc nic dziwnego, że na konferencję „Healtyhy ageing. Długie życie w dobrym zdrowiu”, która trwała prawie trzy godziny, prof. Alicja Chybicka wpadła tylko na chwilę. Nim wyszła, (przepraszając wszystkich, że nie może być do końca, ale spieszy się do Wrocławia oddalonego o 350 km), podzieliła się dekalogiem, który stworzyła z myślą o seniorach.A że ma 73 lata, powstał na bazie jej doświadczeń i tego, jak sama żyje. Tak naprawdę te 10 przykazań warto stosować w każdym wieku, nie tylko będąc emerytem. Oto one:

konferencja
16.05.2024 10:03 Zdrowie profilaktyka i sztuczna inteligencja. Tak będzie wyglądać polska prezydencja w Radzie UE

Cyfryzacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocja profilaktyki to najważniejsze wyzwania, stojące przed Polską Polska podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ważnym elementem stanie się również opracowanie nowej dyrektywy tytoniowej i polityki lekowej w UE. W czasie debaty zatytułowanej „Polityka i profilaktyka zdrowotna w świetle polskiej prezydencji w Radzie UE oraz trendów, technologii, regulacji”, która odbyła się w ramach ESG Sustainability Forum Go to the Future 2024 eksperci pochylili się nad zagadnieniami, które mają być wyznacznikiem drogi  podczas prezydencji Polski w Radzie UE. 

Tramwajarz
04.05.2024 13:47 Tramwajarze opanowały ogrody i ulice. Czy są groźne?

Tramwajarze, czyli kowale bezskrzydłe, to robaki, które w słonecznie dni wychodzą ze swoich kryjówek. Lubią wysoką temperaturę i światło, dlatego w pochmurne dni są dużo mniej widoczne. Czy tramwajarze są groźne? Czy gryzą?

Trenerzy Certyfikowani przez Rehasport w klubach Well Fitness
25.04.2024 15:30 Trenerzy Certyfikowani przez Rehasport w klubach Well Fitness. To odpowiedź na potrzeby ćwiczących ze specjalnymi potrzebami treningowymi

Od początku marca sieć klubów Well Fitness oferuje zupełnie nową, wciąż rzadką na polskim rynku usługę. Mowa o treningach medycznych z Trenerami Certyfikowanymi przez Rehasport oraz zajęciach certyfikowanych przez Rehasport. Poszerzenie oferty klubów o takie zajęcia to wyjście naprzeciw oczekiwaniom ćwiczących ze specjalnymi potrzebami treningowymi. Najbardziej skorzystają z nich osoby po przebytej rehabilitacji po kontuzjach, z bólami pleców, chorobami metabolicznymi lub innymi specyficznymi potrzebami, w tym kobiety po ciąży oraz osoby mierzące się z otyłością.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy
24.04.2024 10:59 Ochrona zdrowia ważnym elementem dyskusji podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W dniach 7-9 maja 2024 roku odbędzie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC). Przedstawiciele rządów, ministrowie, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy spotkają się w Katowicach, gdzie będą poruszać tematy związane z ochroną zdrowia oraz przemysłem farmaceutycznym. Na Kongresie pojawić się mają Ursula von der Leyen oraz Donald Tusk.

Ada Hyzopska
23.04.2024 18:30 Ada Hyzopska z "Top Model" o swojej tranzycji. "Świat coraz lepiej reaguje na takich ludzi jak ja"

Ada Hyzopska już w czasie udziału w programie Top Model była w trakcie terapii hormonalnej przygotowującej ją do zmiany płci. Było to w 2022 roku - w programie obserwowaliśmy jej zmagania nie tylko z innymi uczestnikami Top Model, ale i z problemem, jakim było dla niej ciało i płeć, z którą się nie identyfikowała. W rozmowie z Pacjenci.pl powiedziała więcej o tym, jak przebiegała jej tranzycja oraz jak powiedziała o tym bliskim. 

Nowy narkotyk zbiera śmiertelne żniwo
13.04.2024 12:43 Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie

Działa 100 razy silniej niż morfina, jest bardziej zabójczy niż fentanyl. W Europie coraz więcej osób umiera z powodu produkowanej w Chinach nielegalnej substancji o nazwie “Frankenstein”. 

Nowotwór, zdrowie, rak, badania
09.04.2024 13:10 Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Najnowszy raport amerykańskiego stowarzyszenia American Cancer Society nie napawa optymizmem. Jak oszacowali lekarze, co piąta z żyjących obecnie osób zachoruje na nowotwór.Przewiduje się, że do 2050 r. liczba osób zmagających się z nowotworami na całym świecie może wzrosnąć nawet o 77 procent. Jak podkreślają osoby tworzące raport, do 2050 r. zdiagnozowanych zostanie aż 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Jakie są czynniki wpływające na tak duży wzrost zachorowań?

kobieta dotyka twarzy
06.04.2024 16:27 Jak pozbyć się sińców pod oczami? Ten domowy sposób to hit

Cienie pod oczami to problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Przez nie wyglądamy na zmęczone i starsze, niż jesteśmy w rzeczywistości. Istnieje wiele przyczyn tego irytującego problemu, ale na szczęście istnieją również domowe sposoby, by mu zaradzić i przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd.Cienie pod oczami może zminimalizować dieta bogata w substancje odżywcze, odpowiednia długość snu, ale również chłodne okłady. Z czego je zrobić i ile je trzymać?

Zdrowie, pieniądze, składka zdrowotna
26.03.2024 15:39 Zmiany w składce zdrowotnej. Wielu uważa, że na gorsze: "Biedni będą dopłacać do bogatych"

Projekt zmiany składki zdrowotnej dla przedsiębiorców budzi dużo emocji. Minister finansów Andrzej Domański zaprezentował propozycje zmian. Od początku 2025 r. ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. Adrian Zandberg współprzewodniczący Lewicy Razem nie gryzie się w język i uważa, że “biedni będą dopłacać do bogatych”, dodając, że przywilej ma dostać tylko i wyłącznie grupa przedsiębiorców, w związku z czym “pracownicy najemni mają płacić za przedsiębiorców".

Kapary, zdrowie, dieta
25.03.2024 21:35 Kapary mają działanie antynowotworowe. Niestety, nie każdy może je jeść

Są istotnym składnikiem w kuchni włoskiej czy francuskiej, świetnie podkręcają smak wielu potraw, a do tego są smaczne, mają mało kalorii oraz są bogate w witaminy. Kapary, bo o nich mowa działają  przeciwzapalnie i prawdopodobnie zapobiegają rozwojowi nowotworów. To jeden z najważniejszych gatunków roślin z rodziny kaparowatych, charakteryzujący się dużą różnorodnością, gdyż istnieje ok. 50  rodzajów i nawet 900 gatunków. Jedzenie tego dodatku wzmocni organizm oraz pomoże w trawieniu. Kapary wzmacniają odporność, chroniąc przed grypą i przeziębieniem. Dlaczego warto jeszcze jeść kapary?

Zdrowie, sen, dobry sen
24.03.2024 20:25 Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To oczywiste, ale nie każdy wie, że np. mając refluks, nadciśnienie, bóle pleców i bezdech senny muszą unikać jak ognia konkretnych pozycji. Jakich? Niektóre z nich wpływają na jakość naszego snu, ale również na zdrowie. Choć każdy z nas ma swoje ulubione, spanie na prawym czy na lewym boku nie będzie dobre dla osób z pewnymi schorzeniami. O jakich pozycjach mowa?

Mam talent, Konstancja Iwańczyk,Jałowa martwica guzowatości kości główki ramiennej
24.03.2024 18:40 Uczestniczka "Mam talent" poważnie chora. "Lekarze mówili, że to koniec"

Konstancja Iwańczyk to uczestniczka “Mam talent”, która pierwszy raz wystąpiła w show TVN dziewięć lat temu, razem ze swoim trenerem. Teraz wróciła, by zaprezentować się solo i pokazać swoje umiejętności akrobatyczne. Opowiedziała fanom o swojej ciężkiej chorobie. Przeszła już trzy operacje. Przed rozpoczęciem show Iwańczyk zdradziła widzom, że niedawno usłyszała od lekarzy niepokojącą diagnozę. Uczestniczka “Mam talent” choruje na jałową martwicę guzowatości kości główki ramiennej. Co to za choroba?