Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie - Pacjenci

Zdrowie - Pacjenci

Spanie w skarpetkach - czy jest zdrowe?
01.10.2024 15:49 Spanie w skarpetkach jest dobre dla osób z problemami naczyniowymi. Spróbuj, a nie pożałujesz

Gdy za oknem coraz zimniej, a w domach jeszcze na całego sezon grzewczy się nie rozkręcił, narzekamy na chłód. Otulamy się ciepłymi swetrami, a na nogi wciągamy grube skarpetki. Nawet do snu. Jak się okazuje, to bardzo zdrowy odruch. Nowe badania wykazują, że spanie w skarpetkach zapewnia nie tylko ciepło w nogi, ale w ogóle poprawia jakość snu. Warto zapoznać się z wnioskami naukowców na ten temat.

Odkryto nowy typ komórki
29.09.2024 18:32 Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat

Naukowcy z Australii odkryli zupełnie nowy typ komórki u ssaków. W końcu – bo już od 100 lat podejrzewali jej istnienie, ale nie byli w stanie go udowodnić. Ich pracę opisano na łamach czasopisma Nature Communications.Chodzi o "komórki progenitorowe EndoMac". Aktywują się one w odpowiedzi na urazy, których doznaje organizm ssaków, i pozwalają dokładniej zrozumieć, jak działa proces leczenia. 

Czego lekarz nie powinien mówić pacjentowi?
28.09.2024 12:50 Jeśli usłyszysz coś takiego od lekarza, od razu uciekaj. Przestrzega... lekarka

Lekarz to nie jest alfa i omega, ani chodząca encyklopedia. Może się mylić. Bywa, że kiedy zgłosimy się do niego z jakimś problemem, nie zna od razu odpowiedzi. Zastanawia się, konsultuje z innym specjalistą, zleca dodatkowe badania, po prostu szuka rozwiązania. I to wszystko jest w porządku. W porządku nie jest natomiast usłyszeć od lekarza, że jesteśmy przewrażliwieni, albo, że "taka nasza uroda”, kiedy niepokoi nas coś związanego ze zdrowiem. Z jego gabinetu lepiej jak najszybciej wyjść i więcej nie wracać. Kiedy jeszcze powinna nam się zapalić czerwona lampka? 

Odgrzewane ziemniaki są niebezpieczne dla zdrowia.
27.09.2024 07:19 W takich ziemniakach aż roi się od bakterii. W większości polskich domów się to praktykuje

Ziemniaki są podstawowym składnikiem wielu polskich potraw. Zupy, zapiekanki czy kluski – nie wyobrażamy sobie bez nich obiadu, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Często gotujemy nawet więcej, by odgrzać danie następnego dnia. Ale to niezbyt dobry pomysł.Ponowne podgrzewanie ziemniaków może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wbrew powszechnym przekonaniom, nawet krótki pobyt w lodówce nie gwarantuje bezpieczeństwa. Dlaczego odgrzewane ziemniaki to ryzyko? Wyjaśniamy.

Właściwości pomidorów: dla kogo nie są wskazane?
26.09.2024 15:54 Oto skutki jedzenia pomidorów. Na co pomagają, a na co szkodzą?

Pomidory to jedne z naszych ulubionych warzyw. Cenimy je za wyjątkowy smak, za możliwość wszechstronnego wykorzystania w kuchni, no i za walory zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, że choć pomidory dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, nie dla każdego są wskazane.Dla niektórych osób zjedzenie potrawy na bazie pomidorów może mieć przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o alergię, ale również o pewne choroby, jak np. refluks. Kto powinien wykluczyć pomidory ze swojej diety?

Z takich czajników korzysta większość Polaków. Chemiczka alarmuje, że są szkodliwe
25.09.2024 18:24 Z takich czajników korzysta większość Polaków. Chemiczka alarmuje, że są szkodliwe

Każdy z nas ma w domu czajnik. Okazuje się, że niektóre z tych urządzeń, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chemiczka Sylwia Panek zwróciła uwagę na to, jakiego czajnika nie należy używać, jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszej rodziny. Chemiczka Sylwia Panek dzieli się na Instagramie wieloma praktycznymi wskazówkami. Okazuje się, że często nieświadomie otaczamy się sprzętami, które po prostu mogą nam zaszkodzić. W prosty sposób wyjaśnia, dlaczego tak jest i dzieli się zdrowszymi alternatywami. 

Kasztany jadalne: właściwości i przyrządzanie
25.09.2024 12:04 Sezon na jadalne kasztany rozpoczęty. Jakie mają właściwości zdrowotne?

Właśnie się rozpoczyna sezon na kasztany jadalne – prawdopodobnie widziałeś już je w warzywniaku. Jeśli nie – rozejrzyj się następnym razem, bo warto. Nie tylko zachwycają delikatnym, słodkawym smakiem, ale również stanowią cenny dodatek do zdrowej diety. Kasztany jadalne są np. bogatym źródłem witamin z grupy B, które wspierają nasz układ nerwowy i poprawiają nastrój. Są także przykładem na to, że zdrowa żywność nie musi być nudna ani trudna w przygotowaniu. Kasztany świetnie sprawdzają się tak po prostu, jako przekąska, ale także jako dodatek do dań głównych i deserów.

Właściwości zdrowotne morwy
20.09.2024 12:13 Owoc doskonały, w dodatku za darmo. A Polacy go nie jedzą

Zaskakuje smakiem, ale i swoimi właściwościami prozdrowotnymi. Ten owoc w Polsce rośnie dziko, jest więc bardzo łatwo dostępny, a jednak nie jest zbyt popularny. Rzadko go jemy na surowo, jeszcze rzadziej przetwarzamy, a szkoda, bo jest naprawdę smaczny.Ponadto morwa, bo o niej mowa, to kompletnie niedocenione bogactwo witamin, antyoksydantów i minerałów. Może być biała, czarna lub czerwona – to trzy odmiany tego samego gatunku, z których każda ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

Zapalenie żył powierzchniowych: przyczyny, objawy, leczenie
20.09.2024 09:28 Jak wygląda zapalenie żył powierzchownych? Wyjaśnia flebolog

Gdy krew w naczyniach żylnych wolniej płynie, gdy doznamy jakiegoś urazu kończyny, lub zbyt długo byliśmy unieruchomieni, może pojawić się ból, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Są to pierwsze objawy zapalenia żył powierzchniowych.Ta choroba często ustępuje samoistnie, ale nie znaczy to, że nie należy reagować, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Konsultacja lekarska jest konieczna, by postawić właściwą diagnozę i, w razie konieczności, podjąć odpowiednie leczenie.

Co sprawia, że kawa jest niezdrowa?
20.09.2024 07:20 Ta kawa jest najgorsza. Tuczy i przyspiesza starzenie

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. To już taki rytuał – chwila skupienia nad gorącym napojem i czujemy, jak wzbiera w nas energia do działania. Co więcej, kawa jest nie tylko pyszna, ale ma wiele właściwości prozdrowotnych – od dawna już nie napiętnuje się jej, jako niezdrowej używki.Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to kawy samej w sobie. Wiele zmienia bowiem to, w jaki sposób i z jakimi dodatkami ją pijemy. To one warunkują końcowy efekt, który kawa może przynieść naszemu organizmowi. Jakie błędy popełniamy najczęściej? 

Wędlina
18.09.2024 11:33 Po tym poznasz wędlinę niskiej jakości. Wcale nie musi być tania!

Zakup wędliny nastręcza czasem nie lada trudności. Istnieje pogląd, że im droższa, tym zdrowsza. Rzeczywistość jest jednak taka, że jeśli nie wczytamy się w etykietę danego produktu, musimy liczyć się z tym, że nasz wybór to rodzaj ruletki. Może się uda, a może nie. Dobra jakościowo wędlina nie musi być bardzo droga. Tu chodzi o to, w jaki sposób została wyprodukowana, jaką ma zawartość mięsa i jakimi dodatkami ją "wzbogacono". 

Z czego składa się pasztet w puszce?
17.09.2024 09:40 Ten pasztet ma mniej mięsa niż karma dla psa. "Karmią nas nim od 1948"

Etykiety produktów spożywczych powinny być naszą lekturą obowiązkową podczas każdych zakupów. Kierując się tylko ogólną nazwą, ewentualnie ładnym opakowaniem, można niestety dać się nabić w butelkę, bo na półkach sklepowych pełno jest zasadzek.Każdy, kto kiedykolwiek robił w domu pasztet, dobrze wie, co powinien mieć w składzie: mięso, wątróbkę, warzywa i przyprawy. A to, co odkryła w jednym z produktów dietetyczka, przyprawia o dreszcze: "Karmią nas gorzej niż psy".

Kto nie może jeść awokado?
17.09.2024 06:23 Awokado jest zdrowe, ale nie dla wszystkich. Osoby z tymi chorobami nie mogą go jeść

Ten owoc w ostatnich latach zdobył niebywałą popularność. Awokado jest cenione ze względu na wyjątkowy, delikatny smak, ale i zalecane przez specjalistów od żywienia. To skarbnica zdrowych tłuszczy, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu, a także wielu witamin i minerałów.Nie każdy jednak może i powinien jeść awokado. Są takie schorzenia, przy których jest to odradzane. Przykładem mogą być choroby nerek, ale lista jest dłuższa.

Dławica piersiowa: przyczyny, objawy, leczenie
16.09.2024 21:38 Ból, jakby nam kamień leżał na sercu. Takie objawy daje dławica piersiowa

Dławica piersiowa to zwykle objaw choroby niedokrwiennej serca. Wynika z tego, że serce nie dostaje tyle tlenu, ile potrzebuje. Silny ból może pojawić się w wyniku dużego stresu, wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić nagle.Właśnie obchodzony jest w Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. Rusza kampania, która ma na celu skupić uwagę publiczną na zdrowiu serca i oczywiście – edukować. W Polsce problem dławicy piersiowej dotyka blisko 1,5 miliona osób.

W te miejsca kleszcze wbijają się najczęściej.
16.09.2024 11:29 Sezon na kleszcze jeszcze nie minął. Uważaj – w te miejsca na ciele lubią się wbijać

Choć wakacje za nami, lato wciąż trwa i jeszcze wiele tygodni będziemy korzystać z pogody. Jest ciepło, a to sprzyja wycieczkom do parków i lasów. Tam niestety wciąż czai się na nas sporo owadów, które mogą narobić nam kłopotów.Kleszcze nie śpią i jeszcze długo spać nie pójdą. Dlatego nie możemy tracić czujności. Po każdym wypadzie za miasto dokładnie obejrzyjmy swoje ciało, a szczególnie kilka miejsc, które te pajęczaki lubią najbardziej.

Anginka: właściwości lecznicze
15.09.2024 14:59 Zwiń listek i wąchaj. Ta roślina pomoże też na ból ucha – już babcie o tym wiedziały

Ten kwiat dawniej był niezwykle popularny. Łatwo się go rozmnaża, wystarczyło więc wziąć od koleżanki odnóżkę i bezkosztowo można było sobie przyozdobić parapet. Nasze babcie obowiązkowo hodowały "anginki”, bo dobrze wiedziały, że tu nie tylko o estetykę dużego pokoju chodzi. Także o zdrowie.Geranium ma mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych. Jego olejki eteryczne działają wspierająco na nasz układ oddechowych i mogą być niezastąpione podczas leczenia przeziębień, katarów i wielu innych sezonowych infekcji. Ale to tylko ułamek możliwości tego kwiatka.

Jaką role pełni wyrostek robaczkowy?
13.09.2024 07:26 Po co nam wyrostek robaczkowy? Nowe badania są zaskakujące

Ten fragment jelita ślepego, długo uważany był za narząd szczątkowy, który nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Dowodem miał tu być fakt, że po jego usunięciu, człowiek przecież dalej żył i funkcjonował normalnie.Najnowsze badania zaprzeczają teorii, jakoby wyrostek robaczkowy był czymś bezużytecznym, co jedynie może sprowadzić na nas kłopot, kiedy dojdzie do jego zapalenia. Wyrostek robaczkowy to bardzo istotny narząd.

Właściwości i zastosowanie aloesu
12.09.2024 11:48 Tę roślinę warto mieć na parapecie. Pomoże na zaparcia, podniesie odporność i wyprasuje zmarszczki

Jest atrakcyjny, w dodatku mało wymagający, więc często zdobi nasze parapety. Wiele osób zdaje sobie sprawę także z jego cennych właściwości i uprawia go nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Mowa o aloesie.W kosmetyce i dermatologii wykorzystywany jest od dawna. Działa przeciwzapalnie, kojąco, przeciwbakteryjnie, dlatego wspaniale nadaje się do pielęgnacji skóry podrażnionej i z problemami. Ale to tylko mały ułamek jego zastosowań.

Objawy marskości wątroby
11.09.2024 16:43 Marskość wątroby rozwija się powoli. Pierwsze objawy mogą być mylące

To przewlekła choroba, w której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek wątroby. Z czasem narząd ten nie jest w stanie pełnić ważnych funkcji w organizmie, dlatego stopniowo pojawiają się postępujące problemy zdrowotne.Początkowo to mogą być tylko niewielkie problemy trawienne i uczucie ciągłego zmęczenia. Te objawy można jednak przypisać wielu innym problemom, np. stresującemu trybowi życia. Powinniśmy jednak być czujni, kiedy coś złego dzieje się z naszym organizmem.

Głowa meduzy to objaw poważnej choroby.
09.09.2024 13:36 Te żyłki na brzuchu mówią jasno, że wątroba jest chora. Gdy je zobaczysz, natychmiast do lekarza

Objawy niektórych chorób są nietypowe i niespecyficzne. Można im przypisać wiele przyczyn. Ale są też takie, które dla lekarza są jednoznaczne, a zalicza się do nich tzw. głowa meduzy. To określenie na zasinienie wokół pępka, często połączone z wyraźnym uwidocznieniem żył w tym miejscu."Głowa meduzy" to objaw chorej wątroby. Tak objawia się marskość tego narządu, który to stan może rozwijać się przez wiele lat i długo nie dawać wyraźnych objawów. Ale kiedy już dostrzeżesz "głowę meduzy", konieczna będzie natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Żylaki: przyczyny, objawy, zapobieganie
09.09.2024 11:57 Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec

Żylaki, czyli widoczne pod skórą poszerzone i poskręcane żyły, to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób postrzega je głównie jako problem estetyczny, ale tak naprawdę są one objawem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia. Jeśli zauważysz na nogach żylaki, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do lekarza. Zaniedbanie tego problemu wiąże się z komplikacjami i powikłaniami zdrowotnymi. 

Mleko z miodem działa nasennie.
08.09.2024 13:21 Nasze babcie miały rację. Ten napój, wypity wieczorem, zapewni smaczny i zdrowy sen

Nie możesz zasnąć? No to napij się mleka, najlepiej z miodem. Kto nie słyszał tych słów w dzieciństwie! Okazuje się, że to nie żaden zabobon. Ten napój rzeczywiście może wpływać nasennie, a potwierdzają to badania naukowe.Bezsenność jest poważnym problemem, dotyka ok. 30 proc. populacji. Kiedy ciężko zasnąć, trudno też potem normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by poradzić sobie w tej kwestii, i wcale nie musi to być farmakoterapia.

Co jeść, by dbać o zdrowie intymne?
08.09.2024 08:42 To, co jemy, ma wpływ nawet na zdrowie intymne. Ginekolożka wskazuje najważniejsze produkty

Nawracające infekcje intymne, infekcje pęcherza moczowego, suchość pochwy, czy nieprawidłowa wydzielina to mogą być efekty niewłaściwego odżywiania. Zaskakujące? Odżywianie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie – również to intymne.Dieta wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na zdrowie narządów rozrodczych, równowagę hormonalną, stan mikroflory pochwy, a także na ryzyko występowania infekcji i innych problemów zdrowotnych. Ginekolożka wyjaśnia, co powinnyśmy jeść, by cieszyć się zdrowiem – intymnym.

Sztuka odpuszczania - jak ją osiągnąć?
08.09.2024 08:41 Kluczem do szczęścia jest odpuszczanie. Buddyjski mnich radzi, jak się tego nauczyć

Świat wokół nas pędzi. Chcemy tyle zrobić – pracować, bawić się z dziećmi, dbać o dom i partnera, ale też znaleźć choć trochę czasu tylko dla siebie. I dnie stają się za krótkie, bo fizycznie, nie da się tego wszystkiego – ale tak dobrze, na 100 procent – zrobić w ciągu jednej doby.Żeby jak najwięcej się z tego udało – śpieszymy się. A pośpiech to stres. I kiedy coś pójdzie nie tak, byle błąd, potknięcie, zaczynamy się denerwować. Martwić, irytować, albo wściekać. Chcemy, żeby było idealnie – mąż zgodny, dzieci posłuszne, w pracy spokój – ale przecież to niemożliwe. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej – odpuścić.

Nabłyszczacz do zmywarek jest szkodliwy dla naszych jelit.
08.09.2024 08:41 Nabłyszczacze do zmywarek to samo zło. Naukowcy odkryli, co robią z naszymi jelitami

Zmywarka jest jednym z cudów techniki – chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Oszczędza nasz czas i energię, a nawet wodę. Jak się jednak okazuje – niestety nie nasze zdrowie. Choć tu diabeł tkwi w szczególe, a konkretnie – w płynie do nabłyszczania naczyń.Zdaniem naukowców ta substancja może być dla nas toksyczna, uszkadzać komórki nabłonka jelit, a także powodować stany zapalne. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Wrócić do ręcznego zmywania? Niekoniecznie.

Patyczki do czyszczenia uszu są niebezpieczne.
06.09.2024 11:53 Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz

Patyczki kosmetyczne nie są polecane przez lekarzy laryngologów. Nic dziwnego – to kontrowersyjny produkt, do użycia którego należy podchodzić z wyjątkową rozwagą i precyzją. Jeden nieostrożny ruch i możemy mieć duży problem.Ucho to narząd bardzo czuły i delikatny. Na końcu przewodu słuchowego znajduje się błona bębenkowa. To cienka struktura, którą łatwo można uszkodzić, kiedy nieumiejętnie "grzebie” się w uchu patyczkiem. Jak to wygląda – pokazał lekarz. 

Bruzdy i fałdy na paznokciach - przyczyny
06.09.2024 07:06 Pofałdowane paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny. To ważny znak od organizmu

Zadbane dłonie o ładnych paznokciach są naszą wizytówką. Ale świadczą nie tylko o tym, czy jesteśmy czyści i uporządkowani – na wielu płaszczyznach. Paznokcie wiele mówią o naszym zdrowiu. To, jak wygląda płytka, może wskazywać na pewne niedobory, a nawet choroby toczące się w naszym organizmie.Choć kształt i rozmiar paznokci są różne u każdego człowieka, to są pewne cechy, które łączą te zdrowe. Powinny być różowe, bez żadnych przebarwień, mocne i gładkie. Wielu z nas ma jednak na paznokciach bruzdy i fałdy. Co mogą one oznaczać?

Czarny bez
04.09.2024 07:59 Nazywają ją "apteczką Pana Boga". Ta roślina leczy ludzi na całym świecie

Właściwości tej rośliny są doskonale znane niemal na całym świecie. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej i to z dużym powodzeniem. I choć mamy ją na wyciągnięcie ręki, niewielu z nas z tego korzysta. Czarny bez ma ogrom właściwości, więc nazywany jest „apteczką Pana Boga”. Określa się go również bzem dzikim lub lekarskim. Jego owoce i kwiaty mają właściwości prozdrowotne, ale aby tak było, należy je odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, co zrobić z czarnego bzu.