Już niedługo ruszą wypłaty nowego świadczenia, które może wynosić do nawet 5600 złotych miesięcznie. Choć pieniędzy będzie można spodziewać się dopiero od lipca 2025 roku, to do tej pory do ZUS wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków! Zainteresowanie jest ogromne, a kwota zdecydowanie warta zachodu. Kto i na jakich zasadach może otrzymać świadczenie?
Pleśń to problem, który dotyka wiele gospodarstw domowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność powietrza wzrasta, a wentylacja pomieszczeń jest często niewystarczająca. Te nieestetyczne plamy nie tylko szpecą ściany i sufity, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak sobie z nimi poradzić? Okazuje się, że jest na to prosty i tani sposób.
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak codzienne nawyki wpływają na nasze zdrowie i środowisko? Każdego dnia zużywamy miliony plastikowych butelek, z których większość trafia na wysypiska lub do oceanów, zanieczyszczając planetę. Marka AQUAPHOR, w ramach kampanii "Płynna zmiana", zachęca do prostego, ale znaczącego kroku: zamiany jednorazowych plastikowych butelek na dzbanki i butelki filtrujące, a przede wszystkim stawia na regularną wymianę wkładów. To nie tylko korzyść dla środowiska, ale również dla Twojego zdrowia i portfela.
Tuż za naszą granicą, na Słowacji, wprowadzono dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jest to związane z rozprzestrzenianiem się groźnej choroby — pryszczycy. Władze Polski nie pozostają obojętne na tę sytuację i już wprowadziły pierwsze restrykcje. Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy.
Już ponad 2 miliony przypadków zachorowań i tysiąc ofiar śmiertelnych. Ta choroba jest w Polsce często bagatelizowana, choć najnowsze dane dobitnie pokazują, że nie ma z nią żartów. Sezon na grypę jeszcze się nie skończył, a bilans już zaniepokoił ekspertów, którzy biją na alarm i ostrzegają, że jest to najpoważniejsza epidemia tej choroby od lat. Czy naprawdę jest się czego bać oraz jak się chronić? Odpowiadamy.
Pilny komunikat zza naszej zachodniej granicy. Popularna w Polsce sieć sklepów Lidl wycofała ze sprzedaży w Niemczech i Austrii jeden z produktów z powodu podejrzenia zanieczyszczenia. Firma nawołuje do zwrotów i kategorycznie odradza spożycie wskazanej partii. Sprawdzamy, czy produkt jest dostępny również w Polsce.
Według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2023 roku, aż 94,2% Polaków w wieku 15–69 lat deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej trwającej co najmniej 10 minut. Jednak tylko 7% społeczeństwa spełnia zalecenia WHO, według których należy wykonywać przynajmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut intensywnych ćwiczeń aerobowych tygodniowo.Brak zainteresowania regularnym ruchem może wynikać także ze strachu przed siłownią. Czym dokładnie jest tzw. "gym anxiety"? Co wywołuje to zjawisko? I jak mu zaradzić? Wyjaśniamy z pomocą eksperta.
Ten mężczyzna ma 59. lat, a mimo to podbija serca kobiet w każdym wieku. Zasłynął na Instagramie, a swoją popularność zawdzięcza niezwykle witalnemu, młodemu wyglądowi, który nie sugeruje, że mógłby być nawet po 40. Ktokolwiek go zobaczy, przeciera oczy ze zdumienia, gdy dowiaduje się, ile tak naprawdę ma lat. Jaki jest sekret jego młodego wyglądu?
Małe, niepozorne ziarenka, a w nich potężna dawka zdrowia! Wspomagają trawienie, regulują poziom cukru we krwi i mogą przyspieszać spalanie tłuszczu. Choć od lat są znane w kuchni i medycynie naturalnej, wiele osób wciąż nie docenia ich niezwykłych właściwości. Ich właściwości na pewno zainteresują wszystkie osoby, chcące zrzucić zbędne kilogramy. Sprawdź, o jakich nasionach mowa!
Trwa 10. Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Do Katowic zjechali się specjaliści z różnych dziedzin skupiających się wokół szeroko rozumianego zdrowia. Rozmawiają na najbardziej aktualne tematy, którymi żyje polski system ochrony zdrowia i które są kluczowe dla pacjentów.O temacie dotyczącym otyłości wypowiedziała się m.in. ekspertka chorób wewnętrznych i dietetyk kliniczny, a także prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, prof. Lucyna Ostrowską.
W Katowicach trwa właśnie 10. Kongres Wyzwań Zdrowotnych, jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. By wygłosić swoje wykłady przybyli eksperci z różnych dziedzin. Podczas Kongresu rozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach stojących przed systemem opieki zdrowotnej i najbardziej palących kwestiach dla pacjentów. Na początku zaprezentowano innowacyjne rozwiązania, jakie zgłoszono do konkursu Start-Up-Med.
Zaczyna się 10. Kongres Wyzwań Zdrowotnych, którego partnerem są Pacjenci.pl. Jak co roku do współpracy przy tym wydarzeniu zaproszono wybitne postaci związane z ochroną zdrowia. Szeroka reprezentacja specjalistów z różnych dziedzin ochrony zdrowia jest gwarantem, że żaden istotny temat z punktu widzenia pacjentów i systemu nie umknie naszej uwadze.A o czym będziemy rozmawiać? O tym, co najważniejsze, a więc o perspektywach i wyzwaniach, o zmieniającym się otoczeniu rynkowym, a także o przyszłości, jaka czeka system ochrony zdrowia w Polsce.
O tym, że wybory żywieniowe przekładają się na nasze zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Większość z nas wie, jak powinna wyglądać zdrowa dieta. Niestety podczas zakupów spożywczych często dajemy się skusić atrakcyjnym opakowaniom i obietnicom dobrego smaku.Gotowe dania, słodycze i słodkie napoje dają nam przyjemność na wielu poziomach. Zazwyczaj są smaczne, ładnie wyglądają i nie trzeba poświęcać czasu na ich przygotowanie. Jednak cena za te przyjemności jest bardzo wysoka – i nie chodzi o pieniądze.
Wiele osób zaczyna dzień od kubka kawy. Choć kawa jest zdrowa, akurat ten nawyk nie zawsze i nie każdemu musi służyć. Lepiej na początek wypić raczej szklankę czystej wody. A potem – wskoczyć pod prysznic. Tylko, czy... na pewno?Od tego, jak wygląda nasza poranna rutyna, zależy często to, jak czujemy się później w ciągu dnia. Jest takich siedem kluczowych punktów, które warto „odhaczyć” codziennie, a które mogą sprawić, że aż do wieczora tryskać będziemy energią, zapałem do pracy i dobrym humorem.
Często sięgamy po oliwę z oliwek, bo powszechnie wiadomo, że jest zdrowa, a do tego smaczna i uniwersalna. Warto natomiast wiedzieć, że jej znakomity zamiennik mamy tuż pod ręką. To nasz rodzimy olej i zarazem prawdziwy skarb.Jest pod wieloma względami podobny do oliwy, dlatego nawet często określa się go "oliwą północy". Nie ma tu żadnej przesady – warto wiedzieć, jak wspaniale wpływa na nasz zdrowie.
Chcesz oddychać czystym powietrzem we własnym mieszkaniu? Wcale nie musisz inwestować w drogie urządzenia, wystarczy, że w pomieszczeniach poustawiasz odpowiednie rośliny doniczkowe. Odrobina troski i uwagi, jaką im poświęcisz, zwróci ci się z procentem.Jedna z takich roślin, która zasługuje na miano żywego oczyszczacza powietrza, znana jest ludzkości od tysięcy lat. Co więcej, wykorzystuje się ją także w medycynie oraz w kosmetyce.
W dniu 4 marca rozmawiamy o otyłości, która jest bardzo poważną chorobą, powodującą ponad 200 powikłań. - Kiedy mówimy o tym, że ktoś umarł na cukrzycę typu 2, to mówimy, że umarł na otyłość - komentował podczas konferencji STOP OTYŁOŚCI prof. Mariusz Wyleżoł. Na kanale Pacjenci.pl możecie obejrzeć naszą rozmowę z Elżbietą Brzozowską, pacjentką bariatryczną i wiceprezeską Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum oraz Agnieszką Węgiel, psycholożką odchudzania.
Każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się nagle obudzić w środku nocy bez wyraźnego powodu. Problemy ze snem mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy stylu życia. Powinny zaalarmować, jeśli pojawiają się regularnie. Specjaliści od snu tłumaczą, że istnieje kilka poważnych powodów, dla których nie powinniśmy bagatelizować nieprzespanych nocy.
Wiele produktów, które wykorzystujemy do przygotowywania lub przechowywani żywności, zawiera w sobie szkodliwe dla zdrowia substancje. Mogą uwalniać się wprost do jedzenia, wyrządzając szkody w naszym organizmie. Przykładowo, ftalany obecne w opakowaniach, rozregulowują gospodarkę hormonalną, a bisfenol A przyczynia się do chorób układu krążenia. Warto mieć świadomość w tym zakresie, by wybierać takie produkty, które są dla nas bezpieczne.
Po 50. roku życia fizjologia się zmienia. Na tym etapie człowiek potrzebuje nieco innych składników odżywczych, niż kiedy miał 30 czy 15 lat. A jeden jest szczególnie ważny i warto uważnie podchodzić do diety, by na pewno dostarczać go sobie w odpowiednich ilościach.Mowa o białku. Choć generalnie kojarzy się z tym, że jest budulcem mięśni i od niego zależy nasza siła, to jest to duże uogólnienie. W organizmie ludzkim jest wiele różnych białek, a każde pełni bardzo ważną funkcję.
Według sondażu ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego jesienią 2020 roku 64% dorosłych Polaków zażywało suplementy diety, z czego większość regularnie. Tylko co trzecia osoba stosowała je po konsultacji z lekarzem. Tymczasem suplementacja niedopasowana do potrzeb danej osoby może mieć negatywne skutki dla zdrowia.Polacy lubią suplementy diety i przyjmują ich dużo. Zimą wiele osób decyduje się na suplementację witamin D i C – w celu poprawy odporności. Przez cały rok chętnie sięgamy po magnez, często w połączeniu z witaminą B6, które zgodnie z obietnicami reklam mają pomagać w redukcji stresu i zmęczenia. Okazuje się jednak, że takie preparaty nie zawsze są pomocne, a bywają nawet szkodliwe.
Zielona herbata to jeden z najszlachetniejszych napojów na świecie i jest to nie tylko kwestia delikatnego smaku, czy działania pobudzającego. Trudno przecenić jej właściwości prozdrowotne, a wystarczy wymienić tu choćby działanie antynowotworowe czy korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Aby jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw zielonej herbaty, warto wiedzieć, o jakiej porze dnia najlepiej ją pić. Kto by pomyślał, że może to mieć aż takie znaczenie!
Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest zmiana nawyków żywieniowych oraz utrata zbędnych kilogramów. By kontrolować postępy, często regularnie się ważymy. Okazuje się jednak, że spora ilość osób robi to niewłaściwie! Kiedy i z jaką częstotliwością można sprawdzać swoją wagę, by wyniki były miarodajne? Podpowiadamy.
Po wiosennej aurze z końca stycznia znów przyjdzie nam zmagać się z zimą. Nocami trzyma mróz, a temperatury w ciągu dnia również oscylują w okolicach zera. Wygląda na to, że apogeum zimna dopiero przed nami.
Człowiek dotknięty tym schorzeniem może odczuwać zapach spalenizny, kiedy wokół unoszą się wonie kwiatów lub przeciwnie – czuć przyjemny aromat, podczas gdy otoczenie odbiera go za przykry. To zaburzenie węchu, nazywane parosmią, rozwija się na skutek uszkodzenia komórek nerwowych, zwykle w wyniku infekcji, ale przyczyny mogą też być inne. Czy można je leczyć?
Szturmem podbiła serca i zawładnęła podniebieniami miłośników słodyczy na całym świecie. Jednak są takie miejsca, gdzie czekolada z Dubaju jest na cenzurowanym. To nie żart. W Niemczech wycofano czekoladę ze sklepów, a zadecydował o tym sąd.Okazało się, że rynek został zalany imitacjami produktu, co wprowadza konsumentów w błąd. Jedna ze znanych sieci sklepów sprzedawała dubajską czekoladę produkowaną w... Turcji. „To po prostu niedopuszczalne”.
Styl życia ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Od codziennych nawyków może zależeć m.in. przewidywana długość życia. Okazuje się, że nawet jedna, drobna zmiana i konsekwentność w jej utrzymaniu może wydłużyć życie nawet o 6 lat! Nie czekaj — wygospodaruj godzinę dziennie i zacznij wykonywać tę jedną rzecz.
Niepokojące wieści napływają z Watykanu. Papież Franciszek czuje się coraz gorzej, a wierni bardzo martwią się o jego stan zdrowia. Tym razem sytuacja jest o tyle poważna, że głowa kościoła katolickiego runęła na ziemię!