Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Cztery mało znane rośliny przeciwlękowe. Sięgnij po nie, gdy żyjesz w stresie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.03.2024 19:28

Cztery mało znane rośliny przeciwlękowe. Sięgnij po nie, gdy żyjesz w stresie

kobieta podlewa roślinki
fot. canva / dimaberlinphotos

O dobroczynnym wpływie ziół na nasze samopoczucie wiadomo już od tysięcy lat. Niektóre z nich skutecznie niwelują niepokój i stan niezdrowego pobudzenia i tym samym ułatwiają uporanie się ze stresem i stanami lękowymi. Gdyby zapytać zwykłego przechodnia, które zioła działają uspokajająco, powiedziałby prawdopodobnie: melisa, waleriana czy lawenda. Jednak ta lista jest dłuższa! 

Dziś przedstawiamy 4 mało znane rośliny, które pomogą skutecznie złagodzić stres. Jednocześnie przypominamy, by w szczególności osoby chorujące przewlekle i przyjmujące leki, przed zastosowaniem kuracji ziołowej zawsze skonsultowały się z lekarzem.

Różeniec górski

W krajach azjatyckich stosowany jest już od dawna jako surowiec leczniczy. W szczególności doceniany jest za właściwości adaptogenne, a zawarte w nim składniki poprawiają umysłową wydolność organizmu. Różaniec górski (rhodiola rosea) jest adaptogenem pobudzającym układ nerwowy, dzięki czemu ułatwia zapamiętywanie oraz powoduje, że jesteśmy odporniejsi na stres.

Liczne badania naukowe dowodzą, że różeniec góski ma właściwości lecznicze. Obecne w nim składniki biologicznie aktywne pobudzają ośrodkowy układ nerwowy i ograniczają działanie czynników stresogennych. Dzięki niemu organizm staje się też lepiej dotleniony. Osobom starszym, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, pomocna może okazać się nalewka z rożeńca górskiego.

Substancje czynne zawarte w rhodiola rosea stymulują przekaźniki układu nerwowego, a dokładniej noradrenalinę, dopaminę i serotoninę. W rezultacie więc obniżają stany depresyjne i lękowe i powodują, że wzrasta poziom sił witalnych i regulowana jest praca układu hormonalnego. Wpływ różeńca górskiego na mózg sprawia, że osoba stosująca to zioło zachowa na dłużej sprawność umysłową.

Zobacz też: Ta roślina zbija cholesterol i wspomaga dobry sen. Większość Polaków nie ma pojęcia o jej istnieniu

Projekt bez nazwy - 2024-03-10T192501.406.png
Różeniec górski, fot. canva / Ilmar Idiyatullin
Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Męczennica cielista

Pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Wytwarzane z niej są napary, nalewki i wyciągi płynne. Dostępna jest także w postaci sproszkowanej. Męczennica cielista jest często występującym składnikiem środków uspokajajacych. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką ilość substancji czynnych niektórzy badacze podważają jej właściwości antystresowe. Mącznica zawiera niewielką dawkę maltolu, ale oprócz niego zawarte w niej jest 2,5% flawonoidów.

Stosowana jest podczas leczenia bezsenności, zaburzeniach snu i trudności z zasypianiem. Łagodzi również stany lękowe i stany niepokoju. Bywa stosowana jako środek wspomagający leczenie depresji i nerwic wegetatywnych, choć uważa się, że ma także właściwości przeciwbólowe, oraz że obniża ciśnienie krwi.

Zobacz też: Mleko księżycowe na lepszy sen. Idealny napój na wieczór

Pieprz metystynowy

Pieprz metystynowy (Kava Kava) pochodzi z rodziny pieprzowatych. Na wyspach zachodniego Pacyfiku jego uprawa ma już wieloletnią tradycję. Cenną ze zdrowotnego punktu widzenia częścią rośliny są jej wysuszone kłącza, zawierające kawalkatony i kawapirony. Kolejnymi cennymi substancjami aktywnymi są m.in. kawaina i metystyna. Pieprz metystowy od dawna stosowany jest zarówno w celach leczniczych, jak i relaksacyjnych.

Pieprz metystowy wykazuje właściwości:

 • przeciwlękowe,
 • uspokajające,
 • zmniejsza napięcie mięśni,
 • przeciwdrgawkowe,
 • przeciwbólowe,
 • rozkurczające,
 • antystresowe.

Badania dowiodły, że kava skutecznie łagodzi i leczy stany lękowe. Wskazaniami medycznymi do stosowania rośliny są:

 • lęk,
 • niepokój,
 • nerwica lękowa,
 • przewlekły stres,
 • napięcie psychiczne.

Opornik łatkowaty

Opornik łatwkowaty (kudzu) jest to jadalna, intensywnie pachnąca roślina pochodząca z Japonii. Rośnie również w Chinach, Korei i Ameryce. W Polsce roślina wciąż nie jest popularna, choć od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Korzeń opornika łatkowatego stanowi bogate źródło skrobi, w której z kolei znajduje się dużo izoflawonów z grupy flawonoidów – są to przeciwutleniacze, łagodzące m.in. rozdrażnienie spowodowane menopauzą.

Naukowcy z Universytetu Harvarda dowiedli, że kudzu może zmniejszyć aż o 80% ochotę na zapalenie papierosa czy spożycie alkoholu. Jego ekstrakty mogą zwiększać także stężenie dopaminy i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.

źródło: gemini.pl, doz.pl

Przeczytaj też: 

Aloes, sansewieria i inne. Rośliny doniczkowe, które usuną zanieczyszczenia z mieszkania

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia
 

Wścieklizna w Polsce wciąż jest zagrożeniem. Jak rozpoznać "wściekłe" zwierzę?
wściekły kot
Wiosna puka do naszych drzwi. Słoneczna pogoda zachęca nas, aby częściej wychodzić z domu i spędzać czas na łonie natury. Podczas spaceru może się zdarzyć, że napotkamy dzikie lub obce zwierzę. Warto wiedzieć, jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność. Co wskazuje, że zwierzę może mieć wściekliznę? Jak zachowuje się “wściekły” kot, pies czy dzikie zwierzę? Okazuje się, że objawy u poszczególnych gatunków mogą się nieco różnić. Wścieklizna w Polsce jest pod stałą kontrolą, jednak wciąż jesteśmy krajem wysokiego ryzyka, m.in. z powodu niedopełniania obowiązku szczepień przez właścicieli zwierząt domowych. W 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 31 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego, a w 2023 roku stwierdzono wściekliznę u padłego lisa w miejscowości Polana w województwie podkarpackim. W Polsce regularnie przeprowadza się akcję doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, ponieważ są one głównym rezerwuarem tej choroby. 
Czytaj dalej
Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy
wiek biologiczny
Testy, które określają wiek biologiczny, stają się bardzo popularne, mimo że budzą kontrowersje. W końcu pesel nie jest obiektywnym wyznacznikiem naszego zdrowia, natomiast liczba lat, które skończyliśmy, nie do końca odzwierciedla to, jak się czujemy. Co się zatem składa na wiek biologiczny naszego organizmu, co na niego wpływa i jak możemy go obliczyć?
Czytaj dalej
Polecane