Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.05.2024 12:19

Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce

Kobieta licząca w portfelu drobne
Fot. East News / Marek Bazak

Ile wynosi najniższe pobierana emerytura w Polsce? Ta kwota może szokować. To aż 878 tysięcy razy mniej niż najwyższa. Chodzi dosłownie o grosze.

Wiele osób ma zastrzeżenia co do wysokości swojej emerytury i słusznie – niektóre świadczenia, mimo dużego stażu pracy po prostu nie starczają na życie. Narzekają też gwiazdy, które przepracowały całe życie na umowie o dzieło, nie odprowadzając składek – ich emerytury wynoszą jedynie kilka  złotych. 

Są jednak osoby, które od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostają zdecydowanie mniej. Oto krótka historia najmniejszych emerytur w Polsce.

Najniższe emerytury w Polsce – dosłownie grosze

Najniższe świadczenia emerytalne w Polsce wynoszą zaledwie kilka groszy, a nawet mniej... Jedynie 2 grosze emerytury otrzymuje emeryt z Wrocławia, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Wysokość emerytury wynika z tego, że oficjalnie ma "zaliczony" jedynie miesiąc prowadzenia własnego biznesu. 

Na drugim miejscu w rankingu najniższych emerytur w Polsce znajduje się seniorka ze Szczecina, która co miesiąc otrzymuje od ZUS przelew na 3 grosze. Kolejne miejsce z emeryturą rzędu 22 groszy zajmuje emerytka z Dolnego Śląska,  której staż pracy wyniósł 6 miesięcy. Takie świadczenia otrzymują jednak nie tylko “zwykli ludzie”, ale również gwiazdy:


– Niedawno dostałem zawiadomienie, że jeśli teraz przeszedłbym na emeryturę, to dostałbym co miesiąc 7 złotych 77 groszy. Oprawiłem ten list w ramkę i powiesiłem na ścianie – wspominał niedawno Marek Piekarczyk (72 lata) , wokalista zespołu TSA i juror programu The Voice of Poland.

Ciekawe, a wręcz kuriozalne jest to, że wspomniane emerytury są dużo niższe niż koszt wydania decyzji o przyznaniu świadczenia – ten szacowany jest na około 100 zł. 

Pusty portfel
Pusty portfel to rzeczywistość wielu emerytów Fot. East News / Marek Bazak
Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega? Babciowe nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

Najwyższa emerytura w Polsce jak pensja piłkarza

Najwyższa emerytura w Polsce to 43,4 tys. złotych. Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie to przysługuje mieszkańcowi Zabrza (woj. śląskie), który przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 86 lat. Co ciekawe, nigdy nie korzystał z L4 ani innych zwolnień lekarskich. Jego łączny staż pracy wynosi 62 lata i 5 miesięcy.

Drugą najwyższą emeryturę w Polsce pobiera mieszkaniec Warszawy, otrzymując miesięcznie 36 tys. zł od ZUS. Trzecie miejsce z emeryturą w wysokości 31 tys. zł miesięcznie zajmuje mieszkaniec Poznania. Na czwartym miejscu, tuż poza podium, znajduje się mieszkanka Bydgoszczy z emeryturą w wysokości 30 tys. złotych.

Jak ZUS wylicza emeryturę?

Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego, wyjaśniała w rozmowie z  "Rzeczpospolitą", że tak niskie emerytury mogą wynikać z "pracy na czarno" lub na umowę o dzieło, ale nie tylko – ich przyczyną mogą być również długotrwałe bezpłatne urlopy i częste zwolnienia lekarskie. Z kolei na wysokie emerytury mogą liczyć osoby, które na swoim koncie emerytalnym zgromadziły duże kwoty i mają długi staż pracy.

Zobacz też:

Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. “Na leki już i tak mi nie starcza”

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

Polecane