Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Dodaj do porannej kawy. Będziesz mieć talię osy
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 17.07.2025 06:40

Dodaj do porannej kawy. Będziesz mieć talię osy

Poranna kawa
Fot. Canva

Poranna kawa to nie rarytas, to coś, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. A jakby tak podkręcić kawę, żeby dostarczała jeszcze więcej energii i przy okazji wspomagała spalanie tłuszczu?

Kawa jest zdrowa

Polacy lubią kawę, do jej regularnego picia codziennie przyznaje się 60 proc. z nas, co jednak wcale nie czyni nas kawoszami. O wiele więcej kawy wypijają Włosi, Duńczycy czy Szwedzi. Ale nie o tym chcemy was poinformować, a o zdrowotnych skutkach picia kawy. Otóż picie 3-5 filiżanek dziennie może przekładać się na zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, a nawet chorób neurodegeneracyjnych. 

Regularne picie kawy:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i choroby Alzheimera,
  • zwiększa czujność i koncentrację,
  • poprawia wydajność ćwiczeń fizycznych,
  • pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.

 

A gdyby tak ją ulepszyć?

Oczywiście najzdrowsza (i najmniej kaloryczna) jest czarna kawa. Dodawanie do niej mleka sprawia, że napój jest bardziej kaloryczny i zawiera już cukry. Jednak do kawy można dodać przyprawy - cynamon i kardamon, które przyspieszają spalanie kalorii. A czy słyszeliście o tym, że do kawy można dodać gałkę muszkatałową?

Gałka muszkatołowa to przyprawa o intensywnym aromacie i smaku, bogata w antyoksydanty, które pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie, wspiera więc walkę z procesami starzenia i zapobiega chorobom cywilizacyjnym.

Warto wiedzieć: 5 najgroźniejszych objawów zawału serca

Dzięki zawartości substancji o nazwie eugenol, gałka muszkatołowa działa przeciwzapalnie, wspiera układ trawienny – świetnie sprawdza się u osób dbających o linię – a także łagodzi objawy wzdęć czy niestrawności. Przyprawa ta może również wpływać na poprawę nastroju i zmniejszenie napięcia nerwowego. 

Kawa z gałką muszkatołową

Do przygotowania takiego napoju potrzebujesz:

  • filiżanki świeżo zaparzonej kawy,
  • szczypty świeżo startego proszku z gałki muszkatołowej (dosłownie na czubku łyżeczki),
  • opcjonalnie odrobiny cynamonu lub wanilii dla podkręcenia smaku.

Wsyp gałkę muszkatołową do gorącej kawy i dobrze wymieszaj. Taka kawa nie tylko doda energii, ale także wpłynie pozytywnie na twój nastrój i trawienie. Nie należy przekraczać pół łyżeczki gałki muszkatołowej dziennie, ponieważ zawarta w niej mirystycyna, spożyta w nadmiarze, wykazuje właściwości halucynogenne, a nawet toksyczne. Bezpieczna ilość to maksymalnie 1-2 gramy dziennie.

Polecamy: Kawa z cynamonem - połączenie idealne

Nie monetyzuj zdrowia, tylko je promuj. Ekspertka do celebrytów: "Macie wybór, zróbcie coś dobrego"
prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska krytykuje celebrytów wchodzących na rynek zdrowia
prof. Agnieszka Szuster-Ciesielka o celebrytach na rynku zdrowia Fot. UMCS, KAPiF,
Sprzedają "żelki na Hashimoto", suplementy dla trzylatków, pakiety badań warte tysiące złotych – wszystko pod hasłem "dla zdrowia”. Tymczasem eksperci alarmują: celebryci bez wykształcenia medycznego coraz częściej wchodzą w rolę doradców zdrowotnych, a ich rekomendacje mogą poważnie szkodzić pacjentom. – Nie suplementy są najgorsze, lecz to, że są przyjmowane na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem – ostrzega prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka i immunolożka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W rozmowie z nami komentuje nieetyczne praktyki influencerów, tłumaczy mechanizmy dezinformacji i wskazuje, gdzie kończy się szerzenie edukacji zdrowotnej, a zaczyna osiąganie zysku kosztem innych.Niekontrolowane stosowanie suplementów, również z polecenia celebrytów, może być groźne dla zdrowiaPromowanie przez znanych influencerów niesprawdzonych produktów zdrowotnych może wprowadzać ludzi w błądKonieczne są przepisy ograniczające możliwość reklamowania suplementów przez osoby publiczne
Czytaj dalej
Suche igłowanie – skuteczna broń w walce z bólem. Jak wygląda i na co pomaga?
suche igłowanie
Fot. Shutterstock / Microgen suche iglowanie.png
Suche igłowanie to innowacyjna metoda stosowana w fizjoterapii, która skutecznie redukuje wiele rodzajów bólu. Może pomóc na ból ręki, nogi, pleców, poprawić ruchomość. Już jedna sesja może przynieść całkowitą ulgę. Niestety, o tym zabiegu mówi się zdecydowanie za mało. Na jakie dolegliwości może pomóc suche igłowanie i jak wygląda procedura? Wyjaśniamy.Suche igłowanie to technika terapeutyczna stosowana w leczeniu bólu mięśni i napięć, oparta na nakłuwaniu punktów spustowychDry needling pomaga na bóle kręgosłupa, rwę kulszową, urazy, ból nadgarstka i napięcia mięśnioweZabieg polega na nakłuciu mięśnia cienką igłą bez leków – efekt to rozluźnienie i ulga w bólu niekiedy już po jednej sesji
Czytaj dalej