Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Dramat w Warszawie. Nie żyje kobieta, kulisy są wstrząsajace
Marta Uler
Marta Uler 07.04.2025 11:05

Dramat w Warszawie. Nie żyje kobieta, kulisy są wstrząsajace

kobieta wypadłą z okna - Warszawa
Fot. East News/Marek BAZAK

W niedzielny poranek w Warszawie doszło do tragicznego wydarzenia. Z okna jednej z kamienic wypadła starsza kobieta – zginęła na miejscu. Policja prowadzi czynności wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia. Nie wiadomo na pewno, czy był to nieszczęśliwy wypadek.

Kobieta wypadła z okna

W niedzielę 6 kwietnia na warszawskim Śródmieściu doszło do tragicznego w skutkach wydarzenia. Z jednej z kamienic przy ulicy Marszałkowskiej, z okna na drugim piętrze, wypadła starsza kobieta.

W wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu. 

„Po godzinie 7 rano z drugiego piętra budynku mieszkalnego przy ulicy Marszałkowskiej wypadła 65-letnia kobieta. Przechodnie podjęli akcję ratunkową i wezwali służby ratunkowe. Niestety ze względu na liczne obrażenia, których doznała ta kobieta w wyniku upadku, ratownikom medycznym nie udało się uratować jej życia” – przekazał Polskiemu Radiu RDC Piotr Owczarski, rzecznik warszawskiego Meditransu.

Przeczytaj też: 2,5-latek spadł z piątego piętra. Policja dotarła do porażającej prawdy

Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka Wraca choroba brudnych rąk. GIS ostrzega, wykryto już dwa ogniska zakażeń

Służby badają okoliczności zdarzenia – czy było to samobójstwo?

Na miejscu zdarzenia natychmiast pojawiły się służby ratunkowe oraz policja. Czy doszło do tragicznego wypadku, np. podczas mycia okien? Czy może było to samobójstwo? Służby prowadzą czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia. 

Tu warto podkreślić, że starsze osoby zmagają się często z wieloma trudnymi emocjami i doświadczeniami, które mogą prowadzić do poczucia bezradności, osamotnienia, a nawet braku sensu życia. Przytłoczyć psychicznie może utrata bliskich, samotność, przewlekły ból fizyczny, choroby i postępująca utrata sprawności.

W rezultacie starsze osoby mogą doświadczać depresji, która bywa w tym wieku niediagnozowana lub bagatelizowana, a to zwiększa ryzyko targnięcia się na własne życie. Czasem wystarczy jedno wydarzenie – pogorszenie stanu zdrowia, śmierć partnera, kłopoty finansowe – by człowiek poczuł, że nie ma już dla kogo ani po co żyć. Choć temat samobójstw wśród osób starszych jest rzadziej poruszany w debacie publicznej, statystyki są niepokojące, np.:

  • co trzecia osoba (w Polsce), która w 2022 r. odebrała sobie życie, była w wieku 60+, jak wynika z danych Fundcji „Twarze depresji”,
     
  • z danych policji wynika, że każdego roku ok 1600 osób w wieku 60+ odbiera sobie życie
     
  • największy odsetek samobójstw notowany jest w grupie wiekowej tak zwanej późnej dorosłości, czyli 55-59 lat. Natomiast rośnie także liczba samobójstw wśród seniorów – dotyczy to zwłaszcza mieszkańców wsi, ale nie tylko.

Czytaj także: Jak odróżnić depresję od "doła"? Psychoterapeutka wskazuje podstawowe różnice

Fot. Canva/a-wrangler/Getty Images

Gdzie uzyskać pomoc?

Warto przypomnieć, gdzie szukać pomocy w razie kryzysu psychicznego. Istnieje wiele organizacji, które zajmują się udzielaniem wsparcia potrzebującym, a tu podajemy kilka najważniejszych numerów telefonów (bezpłatnych i całodobowych):

  • 800 70 22 22 – wsparcie dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym,
     
  • 116 123 – wsparcie dla osób dorosłych (Kryzysowy Telefon Zaufania),
     
  • 800 119 119https://800119119.pl/ – telefon zaufania i czat dla dzieci i młodzieży,
     
  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
     
  • 800 12 00 02 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia IPZ, 
     
  • 800 12 12 12 – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów,
     
  • 112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Przeczytaj też: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

Fot. Cottonbro Dtudio/Pexels