Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Warszawa. Przerażający wypadek w centrum handlowym. Dziecko runęło z wysokości ok. 7 metrów
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 15.07.2025 13:53

Warszawa. Przerażający wypadek w centrum handlowym. Dziecko runęło z wysokości ok. 7 metrów

Wypadek w Arkadii
W centrum handlowym Westfield Arkadia doszło do poważnego wypadku. Fot. Piotr Molecki/East News, Adam Burakowski/East News

W sobotnie popołudnie centrum handlowe Arkadia w Warszawie stało się miejscem dramatycznego zdarzenia. Z wysokości kilku metrów spadł 7-letni chłopiec, który doznał urazu głowy i trafił do szpitala. Jak do tego doszło i co wiadomo o jego stanie?

Upadek z wysokości. Dziecko trafiło do szpitala

Do wypadku doszło 12 lipca, po godzinie 13, na terenie galerii handlowej Arkadia przy al. Jana Pawła II w Śródmieściu. 7-letni chłopiec spadł z wysokości 5-7 metrów, z drugiego poziomu na pierwsze piętro. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe.

Dziecko doznało urazu głowy i zostało niezwłocznie przetransportowane do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego – poinformowały służby.

Stan chłopca wymagał hospitalizacji i dalszych badań. Jak potwierdzono, był pod opieką ojca, który był trzeźwy i znajdował się w pobliżu w momencie zdarzenia. Sprawdź też: Dramat na S8. Mężczyzna skoczył z wysokości na dach ciężarówki

Relacja świadków wypadku poraża

Okoliczności wypadku nie są jeszcze do końca jasne, ale według wstępnych ustaleń dziecko miało, zamiast korzystać ze schodów lub zjeżdżalni, podejść do schodów ruchomych, co najprawdopodobniej doprowadziło do upadku. Z relacji świadka — czytelniczki portalu Miejski Reporter — wynika, że chłopiec spadł pomiędzy ruchomymi schodami a zjeżdżalnią. To właśnie tam znaleziono go po wypadku.

Na miejscu pojawiła się policja, która bada sprawę i ustala, czy doszło do zaniedbania lub nieprawidłowego zabezpieczenia przestrzeni w galerii. 

Bezpieczne nie znaczy bez ryzyka

Centra handlowe uchodzą za miejsca stosunkowo bezpieczne dla rodzin z dziećmi. Jednak otwarte przestrzenie, schody ruchome, szklane balustrady czy zjeżdżalnie mogą stanowić realne zagrożenie, zwłaszcza gdy dzieci nie są dostatecznie nadzorowane lub traktują infrastrukturę jako miejsce do zabawy.

Tego typu wypadki, choć rzadkie, są przypomnieniem, jak ważna jest ostrożność — zarówno ze strony opiekunów, jak i zarządców obiektów, którzy odpowiadają za zabezpieczenie przestrzeni publicznej. Przeczytaj też: Dziecko w oknie życia w Warszawie. „Chłopczyk świeżo po urodzeniu”

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która upadła z wysokości?

Udzielenie pierwszej pomocy osobie, która spadła z wysokości, wymaga szczególnej ostrożności. Nawet jeśli poszkodowany wygląda na przytomnego i przytomnie się zachowuje, nie oznacza to, że nie doznał wewnętrznych obrażeń. Trzeba o tym pamiętać, udzielając takiej osobie pomocy, by nie pogorszyć jej stanu.

Jak pomóc osobie po upadku z wysokości:

  • Nie ruszaj poszkodowanego, chyba że grozi mu dalsze niebezpieczeństwo.
  • Sprawdź przytomność i oddech — jeśli nie oddycha, rozpocznij reanimację.
  • Wezwij pomoc — zadzwoń pod 112 lub 999, podaj wiek, stan i wysokość upadku.
  • Nie pozwól wstawać! Nie podawaj jedzenia ani picia
  • Obserwuj objawy — zwróć uwagę na ból, krwawienie, wymioty, trudności z mówieniem lub poruszaniem.
  • Zostań z poszkodowanym do przyjazdu ratowników.

Przeczytaj więcej: Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Upadki z wysokości — poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

Upadki z dużej wysokości należą do najniebezpieczniejszych urazów, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ich organizmy są delikatniejsze — mają cieńsze kości, mniej rozwiniętą muskulaturę i nie zawsze potrafią odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia.

Największe ryzyko wiąże się z urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. W przypadku 7-letniego chłopca z Arkadii doszło do urazu głowy — tego typu obrażenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, obserwacji i często diagnostyki obrazowej, nawet jeśli objawy nie są od razu widoczne. 

Specjaliści ostrzegają, że niektóre skutki upadku mogą ujawniać się dopiero po kilku godzinach. Więc nawet jeśli dziecko spadło z niewielkiej wysokości i z pozoru wydaje się, że jest z nim wszystko w porządku, każdy taki przypadek powinien być bezwzględnie konsultowany z lekarzem. Szybka i odpowiedzialna reakcja ratuje nie tylko zdrowie, ale i życia. 

Źródło: Miejski Reporter, Pacjenci.pl

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym trendem z TikToka. Jego ofiarami są już 7-latki
dziewczynka ze smartfonem, niebezpieczny trend na TikToku
Fot. Shutterstock / Oleg Troino niebezpieczny trend na TikToku
Ta moda wśród młodzieży przybiera na sile – po e-papierosy sięgają dziś nawet 7-letnie dziewczynki. Kolorowe opakowania, owocowe smaki i promocja przez internetowych influencerów skutecznie maskują zagrożenia. Eksperci alarmują: to nie niewinna zabawa, lecz droga do uzależnienia, a Polska – mimo nowelizacji ustawy – wciąż pozostaje daleko za innymi krajami w walce z tym problemem.E-papierosy coraz popularniejsze wśród dzieci – wapują już nawet 7-latki.87 proc. uczniów klas 7–8 zetknęło się z nikotyną, najczęściej przez e-papierosyEksperci ostrzegają przed wapowaniem THC, CBD i syntetycznych kannabinoidów
Czytaj dalej
Zdrowa ciąża zależy też od taty. Oto jakie badania powinni zrobić mężczyźni, którzy marzą o potomstwie
tata i dziecko
Zdrowie dziecka zależy od zdrowia ojca.
Kobieta, która chce zostać mamą, przygotowując się do ciąży, robi badania, zmienia dietę, rzuca używki – to oczywiste. A co z przyszłym ojcem? Przecież jego stan zdrowia też ma znaczenie dla dziecka. Coraz więcej badań pokazuje, że jakość męskiego materiału genetycznego ma wpływ nie tylko na samo zapłodnienie, ale też na rozwój zarodka, przebieg ciąży, a nawet zdrowie dziecka w przyszłości. Dlatego jeśli planujesz zostać tatą – czas spojrzeć na swoje zdrowie nieco szerzej niż tylko przez pryzmat „czy wszystko działa”.Mężczyzna przekazuje 50% materiału genetycznego dziecku – jego zdrowie ma bezpośredni wpływ na rozwój zarodka, przebieg ciąży i zdrowie malucha Jakość nasienia zależy od wielu czynników: hormonów, poziomu stresu, niedoborów witamin, stanu zapalnego czy chorób przewlekłych Proste badania mogą ujawnić zaburzenia, które da się skorygować – dietą, suplementacją lub leczeniem
Czytaj dalej