Groźna choroba w natarciu. Pierwsze osoby trafiły na kwarantannę

Na szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Szczytnie trafiło w ostatnich dniach 10 osób z Akademii Policji. Ale dolegliwości żołądkowo-jelitowe wystąpiły tam u blisko stu studentów i słuchaczy.
Zajęcia odwołano, 25 osób objęto kwarantanną, a we wszystkich pomieszczeniach uczelni dokonano dezynfekcji. Wczoraj już tylko jedna osoba zdradzała objawy infekcji. Wciąż jednak nie odkryto źródła zakażenia.
Masowe zakażenie w Szczytnie
Od czwartkowego (8 maja) na SOR szpitala powiatowego w Szczytnie trafiło 10 osób z Akademii Policji z objawami zakażenia żołądkowo-jelitowego. W tym czasie na terenie uczelni przebywało ok. tysiąca studentów i słuchaczy. Z powodu masowych zachorowań zajęcia zostały zawieszone od piątku do niedzieli i prowadzone w formie on-line.
Służby sanitarne podjęły też działania profilaktyczne, m.in. zarządzono dezynfekcje pomieszczeń. Z badań próbek pobranych od pacjentów wynika, że przyczyną zakażenia był norowirus. Wciąż jednak trwa ustalanie źródła infekcji, niedługo np. mają być znane wyniki badania wody i żywności.
Przeczytaj też: Masowe zatrucie pod Szczecinem. Poszkodowane osoby trafiły do szpitala
Skąd wiedzieć, że ma się nowotwór? Onkolog wyjaśnia Po tym poznasz, że możesz mieć miażdżycę. Przyjrzyj się swoim łydkom i uszomZakażenie powoli ustępuje
Na szczęście objawy infekcji ustępują, a chorzy stopniowo wracają do zdrowia. W ciągu ostatniej doby już tylko jedna osoba wykazywała objawy infekcji:
„Według stanu na godz. 11 w niedzielę objawy norowirusa przejawia wyłącznie jedna osoba znajdująca się na terenie Akademii Policji w Szczytnie” – powiedział PAP rzecznik prasowy Akademii, nadkom. Krzysztof Wasyńczuk.
Zakończyła się również 48 godzinna kwarantanna, którą objęto 25 innych osób. Przez ten czas musiały, zgodnie z zaleceniem sanepidu, przebywać w swoich pokojach. Dziś mają zostać wznowione zajęcia na uczelni.
Przeczytaj też: 30 osób zakażonych norowirusami po wizycie nad jeziorem Zagłębocze. Sanepid potwierdza

Czym jest norowirus? Objawy zakażenia i leczenie
Norowirus to wyjątkowo zakaźny patogen wywołujący ostre infekcje przewodu pokarmowego. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową – poprzez skażoną żywność, wodę lub kontakt z zakażoną powierzchnią. Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie, zwłaszcza w zamkniętych społecznościach, takich jak internaty, przedszkola, domy opieki czy właśnie uczelnie.
Objawy zakażenia norowirusem pojawiają się nagle i są bardzo dokuczliwe. Należą do nich:
- intensywne wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie,
- czasem także gorączka i dreszcze.
Choroba najczęściej ustępuje samoistnie po 2–3 dniach, ale osłabienie może się utrzymywać nieco dłużej. Najważniejsze w leczeniu jest nawadnianie organizmu, aby nie dopuścić do odwodnienia. W cięższych przypadkach – szczególnie u dzieci, seniorów i osób z osłabioną odpornością – może być konieczna pomoc lekarska.
Na norowirusa nie ma leczenia przyczynowego ani szczepionki. Dlatego kluczowa jest profilaktyka: częste mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni i zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami zakażonymi.
Przeczytaj też: 150 osób zatrutych, 13 w szpitalu. Co się stało na szkoleniu Straży Granicznej w Kętrzynie?

healthline.com/health/norovirus, mp.pl





































