Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > IMGW wydało ostrzeżenie. W tych częściach Polski będzie najgorzej
Alina Gałka
Alina Gałka 17.07.2025 15:02

IMGW wydało ostrzeżenie. W tych częściach Polski będzie najgorzej

Ostrzeżenie meteorologiczne
IMGW ostrzega przed burzami. Fot. Willowpix/Getty Images Signature

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1. stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu, burz i gwałtownych wzrostów stanów wody. W których rejonach kraju trzeba przygotować się na utrudnienia związane z pogodą?

Podczas gdy południe Europy zmaga się z rekordowymi upałami, w Polsce mamy wyjątkowo chłodny i deszczowy lipiec. I choć deszcz jest zbawieniem dla wysuszonej ziemi, gwałtowne zjawiska pogodowe przynoszą więcej szkody niż pożytku. Co będzie działo się w pogodzie przez najbliższe dwa dni?

  • IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami, burzami i wiatrem dochodzącym do 60 km/h
     
  • Gwałtowne zmiany pogody mogą pogarszać samopoczucie, nasilać objawy astmy, migren i chorób krążenia
     
  • W czasie burz warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz

Gdzie wystąpią najgroźniejsze zjawiska?

Według prognoz IMGW, największe ryzyko intensywnych opadów i burz obejmuje południową i zachodnią część kraju. Miejscami może spaść od 15 do 30 mm deszczu, a lokalnie – zwłaszcza na południowym wschodzie – nawet 40 mm. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 60 km/h, a także opady gradu.

Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek niebezpieczne zjawiska mogą występować nadal, głównie na południu i północnym zachodzie. W piątek burze przesuną się w kierunku wschodniej Polski, a temperatury będą oscylować w granicach 20–24°C, z chłodniejszymi rejonami nad morzem i w górach.

mapa imgw Fot. Facebook.jpg
Prognozy IMGW. Fot. Facebook

Kiedy deszcz i wiatr szkodzą?

Choć letnie burze są zjawiskiem sezonowym, mogą mieć istotny wpływ na zdrowie – szczególnie osób wrażliwych. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz nagłe spadki temperatury mogą nasilać objawy u osób cierpiących na migreny, nadciśnienie, schorzenia reumatyczne czy choroby układu krążenia.

Wilgoć i chłód sprzyjają zaostrzeniom astmy, a wysoka wilgotność powietrza może pogarszać jakość oddychania, zwłaszcza w miastach. Osoby starsze i przewlekle chore powinny ograniczyć aktywność na zewnątrz nie tylko w czasie burz, a także unikać wychodzenia z domu przy silnym wietrze – ryzyko urazów spowodowanych np. spadającymi gałęziami lub przesuwającymi się przedmiotami jest realne. Przeczytaj też: Jesteś wrażliwy na zmiany pogody? Lekarz mówi, jak sobie z tym radzić

Deszcz potrzebny, ale z umiarem

Choć deszczowy lipiec może wydawać się uciążliwy, opady są potrzebne – zarówno rolnictwu, jak i środowisku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy opady są intensywne i krótkotrwałe. Gwałtowne burze, jakie prognozowane są w najbliższych dniach, mogą prowadzić do lokalnych podtopień, uszkodzeń infrastruktury i przerw w dostawie prądu.

Warto pamiętać, że mimo braku ostrzeżeń 2. lub 3. stopnia, burze pierwszego stopnia również mogą być niebezpieczne. Należy zachować ostrożność, unikać parkowania pod drzewami, zabezpieczyć balkony i tarasy, a także mieć naładowany telefon i dostęp do latarki – na wypadek przerwy w dostawie prądu. Przeczytaj też: Niebo runęło na Podkarpacie. Co najmniej 4 osoby ranne


Źródła: meteo.imgw.pl, lung.org

To nie jest zwykła mucha. Jej ugryzienie powoduje okropny ból
Krwiopijcza mucha
Bolesne ukąszenia
Wreszcie lato w pełni – czas wakacji od szkoły i urlopów, pora na zwiedzanie. Amatorzy pieszych wędrówek po górach muszą się jednak mieć na baczności. Na górskich szlakach uważajcie nie tylko na potknięcia i upadki, ale też na wyjątkowo złośliwe owady. Ukąszenia tych much są wyjątkowo bolesne, a najłatwiej narazić się na nie właśnie na południu kraju.Silvius alpinus to rzadki gatunek muchy występujący w górach południowej Polski Ukąszenia powodują ranki gojące się długo, często z obrzękiem i ryzykiem reakcji alergicznej lub zakażenia Zadbaj o ochronę przed ukąszeniami, zanim ruszysz na szlak
Czytaj dalej
Tak gotujesz bób? Pozbawiasz go cennych składników odżywczych
bób
Bób: wartości odżywcze zależą od gotowania
Paczuszki z jędrnymi ziarnami kuszą ze straganów i czasem naprawdę ciężko im się oprzeć. Bobem zajadamy się już od kilku tygodni – i na zdrowie! Ale, by faktycznie ta przekąska była nie tylko smaczna, ale i pełna cennych wartości odżywczych, trzeba wiedzieć, jak ją dobrze przygotować. A przede wszystkim – jak tego NIE robić. Niestety, wiele osób źle gotuje bób i nie korzysta z całego potencjału tych strączków.Bób to skarbnica białka, błonnika, potasu i witamin z grupy BChoć ma niski indeks glikemiczny, po ugotowaniu rośnie on dwukrotnie – cukrzycy muszą uważaćTo warzywo strączkowe zawiera naturalną lewodopę, która wspiera układ nerwowyNie wrzucaj bobu do zimnej wody! To błąd, który kosztuje cię smak i składniki odżywcze
Czytaj dalej