Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Jak zbadać prostatę w domu? To powinien wiedzieć każdy mężczyzna
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 13.04.2025 08:00

Jak zbadać prostatę w domu? To powinien wiedzieć każdy mężczyzna

Jak zbadać prostatę w domu? To powinien wiedzieć każdy mężczyzna
pixelshot.canva

Badanie prostaty często jest lekceważone, a to poważny błąd. W końcu to gruczoł, który jest podatny na bardzo różne problemy zdrowotne. Musimy go monitorować, ponieważ zadbanie może doprowadzić do bardzo groźnych chorób – na przykład nowotworu prostaty. Jak zbadać prostatę w domu? Odpowiadamy.

To najczęstszy rak u mężczyzn. Statystyki są porażające

W Polsce rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, liczba nowych przypadków rocznie wynosi już ponad 20 tys. W latach 2019-23 liczba rozpoznań raka prostaty wzrosła o 24 proc., a jednocześnie w 2022 roku było leczonych nieco mniej pacjentów z tym nowotworem niż w roku 2021. Przeczytaj: Prostata – czym jest, dolegliwości, leczenie

W naszym kraju umiera na raka prostaty około 5 tys. mężczyzn rocznie. Większość zachorowań na raka prostaty występuje w siódmej i ósmej dekadzie życia. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryty, tym większa szansę ma chory.

Czołowy badacz mózgu Manuel Martín-Loeches: To jest niezbędne do utrzymania mózgu przy życiu Suplementy na zbicie kortyzolu. Co kupić w aptece?

Jak samodzielnie zbadać prostatę? Zrobisz to w domu

Samodzielne badanie prostaty jest możliwe i można zrobić to w domu. Warto jednak pamiętać, że to wyłącznie wstęp do badań, który da nam pogląd na naszą sytuację zdrowotną i nie możemy samodzielnie się diagnozować. Do stawiania diagnozy potrzebna jest wiedza lekarza.

Jedną z metod badań prostaty w domu jest badanie per rectum (PR). Polega na włożeniu palca w odbyt i delikatnym wyczuwaniu prostaty. Powodem do konsultacji z lekarzem powinno być wyczucie guzków lub nierówności. Najlepsze badania na prostatę to jednak biopsja, rezonans magnetyczny, USG i test PSA. Aby je wykonać, należy zgłosić się do lekarza. Przeczytaj: Pijemy dla zdrowia, a może wywołać raka. Tego napoju zakazano w innych krajach

Projekt bez nazwy - 2025-04-11T120134.110.png
fot.SHOTPRIME/Canva, Wielu mężczyzn bagatelizuje objawy raka prostaty

Rak prostaty – objawy

Objawy raka prostaty związane są z przerostem tego gruczołu. Powiększająca się prostata uciska na cewkę moczową, która przez nią przechodzi. Wówczas mogą pojawić się takie symptomy jak:

  • wydłużony czas oddawania moczu, 
  • słaby strumień moczu, 
  • niepełne opróżnienie pęcherza moczowego, 
  • częste parcie na mocz, 
  • potrzeba nocnego oddawania moczu,
  • obecność krwi w moczu.

Jeśli guz jest większy, to może dojść do całkowitego zahamowania oddawania moczu, zaburzeń oddawania stolca i bólów w okolicach krocza. Zaawansowany rak może dać przerzut do kości, co wiąże się z bólem kości oraz zmian w ich obrębie. 

Rak prostaty – leczenie

Wybór leczenia jest uzależniony od wielkości guza, chorób towarzyszących, szacowanego czasu przeżycia, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wyników przeprowadzonych badań diagnostycznych.

Jedną z metod jest wycięcie gruczołu krokowego. Najczęściej stosuje się ją w przypadku pacjentów, u których czas przeżycia jest szacowany na około 10 lat. Zabieg jest wykonywany metodą laparoskopową.  Z kolei radioterapię stosuje się w poważniejszych stanach, bez odległych przerzutów nowotworu. 

Projekt bez nazwy - 2025-04-11T121104.513.png
fot.pixelshot/canva, Wykonywanie badań jest niezwykle ważne

Hormonoterapia jest wybierana, jeśli żadna z powyższych metod nie jest możliwa. Polega ona na podawaniu pacjentowi leków, które wpływają na zmniejszenie stężenia testosteronu, który odpowiada za wzrost komórek prostaty, w tym komórek nowotworowych. Można też usunąć jądra odpowiedzialne za produkcję androgenów. Są też przypadki, w których lekarz prowadzi wyłącznie aktywną obserwację.