Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Dlaczego jestem senna po kawie? Odpowiedź może zaskoczyć
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 05.05.2024 10:21

Dlaczego jestem senna po kawie? Odpowiedź może zaskoczyć

Kawa
Fot. Canva

Kawę pijemy po to, żeby się pobudzić, dostać zastrzyk energii i poprawić koncentrację. Co jednak, jeśli po wypiciu kawy jesteśmy senni? Czy ma to związek z jakimiś chorobami? A może powód jest zupełnie banalny? Sprawdźcie. 

Kawa mnie usypia - dlaczego?

Kawa zawiera dużo kofeiny, a ta stymuluje wyrzut insuliny, która z kolei powoduje spadek poziomu cukru we krwi. Picie kawy słodzonej, z dużą ilością cukru, powoduje, że zamiast zastrzyku energii, odczuwamy jeszcze większą senność i zmęczenie. Cukier znacznie szybciej oddziałuje na organizm niż kofeina zawarta w kawie. Szybki wzrost cukru może przez chwilę pobudzić, ale potem następuje spadek energii i to gwałtowny. 

Kawa działa moczopędnie, dlatego jeśli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, może w krótkim czasie (w skrajnych przypadkach) spowodować odwodnienie, a to również powoduje senność. W przypadku wypicia mocnej kawy często przez godzinę jesteśmy pobudzeni, a następnie - poziom energii spada, co ma związek z odwodnieniem właśnie. 

Jak zapobiegać senności po wypiciu kawy?

Przede wszystkim - należy właściwie nawadniać organizm. Wiecie, jak kawę piją Włosi? Na jedną filiżankę espresso wypijają szklankę wody. Szklanka wody do filiżanki kawy jest dodawana zwyczajowo w restauracjach. I tak powinniśmy robić. Dziennie nie powinno się pić więcej niż 4 do 5 filiżanek kawy oraz około 3 litrów wody.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Pijąc około 3 filiżanek kawy dziennie tracimy zaledwie 4 mg magnezu. Przy zbilansowanej diecie nie ma więc obaw o to, ze kawa wypłukuje magnez znacząco -  przy czym w około 200 ml zaparzonego naparu kawowego znajduje się około 7 mg magnezu, a więc kawa sama w sobie dostarcza magnez i trochę go wypłukuje. Nie ma jednak podstaw do podejrzewania, że przyczyną niedoboru magnezu w organizmie jest picie kawy - ma to związek z niewłaściwą dietą.

Zobacz też:

Brzuch też miewa migrenę. Poznasz ją po bólu wokół pępka

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł

Polecane