Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Krem z filtrem to fenomen! Kosmetolog wskazał najskuteczniejszą profilaktykę przeciwzmarszczkową
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 14.08.2023 16:34

Krem z filtrem to fenomen! Kosmetolog wskazał najskuteczniejszą profilaktykę przeciwzmarszczkową

pielęgnacja skóry
canva.com

Zmarszczki to utrapienie wielu kobiet. Wiele z pań próbuje zapobiec ich powstawaniu, lecz rezultat nie zawsze jest zadowalający. Niestety, z biegiem czasu zmarszczek pojawia się coraz więcej. Za starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek i przebarwień w dużej mierze odpowiadają promienie słoneczne. Co jest najskuteczniejsze w profilaktyce przeciwzmarszczkowej w każdym wieku? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem mgr Martą Łozowską, specjalistą medycyny i kosmetologii estetycznej.

Krem przeciwsłoneczny SPF jako fenomen przeciwzmarszczkowy

„Udowodnione jest, że najlepszym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym i ogólnie najlepszym, jaki możemy podarować swojej skórze, żeby była długo zdrowa i w dobrej kondycji są filtry anty-UV, czyli te, które przeważnie większość ludzi stosuje tylko i wyłącznie latem” - powiedział kosmetolog mgr Marta Łozowska.

To nie najdroższe specyfiki zapobiegające powstawaniu zmarszczek, a niepozorny krem z filtrem, jest najlepszą profilaktyką przeciwzmarszczkową. Promieniowanie słoneczne sprawia, że nasza skóra staje się z czasem mniej jędrna i powstaje na niej więcej zmarszczek. Dlatego ważne, aby kremy z SPF nie były stosowane tylko w okresie letnim podczas ekspozycji na słońce, ale przez cały rok. Taka ochrona jest nie tylko zabezpieczeniem przed poparzeniem słonecznym, czy nowotworem skóry, ale jest też idealnym kosmetykiem, który zapobiega powstawaniu zmarszczek. 
Projekt bez nazwy (21).png

Krem nawilżający do twarzy – czemu warto go stosować na co dzień? Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze

Przyczyny powstawania zmarszczek

Zdaniem wielu, czynnik, który jest odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek to wiek. Jednak to niejedyny powód, który prowadzi do tworzenia się tego rodzaju zmian skórnych. Źródłem zmarszczek mogą być też pewne nawyki. 
Najczęstsze czynniki powodujące powstawanie i pogłębianie zmarszczek:

 •  stres,
 •  nieprawidłowa dieta (szczególnie sól, fast foody i niezdrowe przekąski),
 •  spanie w pełnym lub niedomytym makijażu, 
 •  mała ilość snu,
 •  używki (papierosy, alkohol, narkotyki),
 •  nieodpowiednie nawodnienie organizmu,
 •  nadmierna ilość cukru,
 •  spanie w nieprawidłowej pozycji (spanie na brzuchu),
 •  używanie telefonu w złej pozycji.
   

Powstawanie zmarszczek a wiek

Wraz z wiekiem pojawia się więcej zmarszczek. Jest to naturalny proces, który wiele kobiet chce zatrzymać ze względów estetycznych. Niestety, z czasem skóra traci swoją sprężystość i elastyczność. Aby jak najdłużej zachować zdrową, pełną blasku i bez zmarszczek skórę, należy zadbać o prawidłową dietę, nawodnienie, higienę snu, zminimalizować stres oraz włączyć pielęgnację dostosowaną do potrzeb skóry oraz wieku. Dodatkowo regularne stosowanie kremów z filtrem UV oraz nawilżanie skóry pozwoli zatrzymać na dłużej zdrową i zadbaną cerę.
 

„Oprócz zmarszczek powstałych na przestrzeni lat, czyli takich związanych ze starzeniem wewnętrznym i zewnętrznym, istnieją również zmarszczki mimiczne i te mogą powstawać tak naprawdę już w bardzo wczesnym wieku” - powiedział kosmetolog mgr Marta Łozowska.


„Jeżeli chodzi o zmarszczki statyczne, czyli związane z fotostarzeniem, czy starzeniem wewnętrznym zaczynają się pojawiać około 40-45 roku życia, kiedy już rzeczywiście widać takie spore zmiany w naszej skórze.” - powiedział kosmetolog mgr Marta Łozowska.


 

Polecane