Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ma mało kalorii, syci jak nic innego i jest przepyszny. To najlepsze, co możesz zjeść podczas odchudzania
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.07.2023 18:25

Ma mało kalorii, syci jak nic innego i jest przepyszny. To najlepsze, co możesz zjeść podczas odchudzania

śniadanie
canva.com

To doskonała przekąska na szybko w ciągu dnia. Smakuje dobrze samodzielnie lub z dodatkami, takimi jak szczypiorek, rzodkiewka czy owoce. Syci na długo i dostarcza organizmowi wiele cennych składników. Jest to jeden z lepszych wyborów, jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy. Jakie korzyści daje jedzenie serka wiejskiego? 

Jak wytwarzany jest serek wiejski?

Serek wiejski to rodzaj twarogowego sera o ziarnistej konsystencji i łagodnym smaku, który pojawił się na polskim rynku w latach 90. XX wieku. Jego podstawą jest ziarnisty twaróg zatopiony w śmietance z dodatkiem soli i białek mleka. Przy wyborze serka warto zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ profil odżywczy może się różnić w zależności od zawartości tłuszczu mlecznego i ilości dodanej soli. 

Serek wiejski jest wytwarzany z mleka metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej. Mleko jest wirowane i pasteryzowane, po czym dodawane są do niego bakterie fermentacji mlekowej. Powstały skrzep jest krojony i podgrzewany, co powoduje powstanie charakterystycznych dla serka wiejskiego ziarenek. Są one oddzielane od serwatki, płukane i chłodzone, a na koniec dodawana jest śmietanka i sól. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-21T135523.503.png

Gdy usłyszysz, jakie ma zalety - zaczniesz jeść owsiankę codziennie! Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety!

Właściwości serka wiejskiego

Serek wiejski ma wiele korzyści zdrowotnych. To doskonałe źródło białka i wapnia, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości i zębów oraz zapobieganiu osteoporozie.

Serek wiejski jest również bogaty w witaminę B12, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu anemii. Inne składniki odżywcze zawarte w serku wiejskim to potas, fosfor i selen.

Ponadto, serek wiejski może pomóc w utracie masy ciała i budowie mięśni. Jest sycący, niskokaloryczny i bogaty w białko, co przyspiesza metabolizm i zwiększa liczbę spalanych kalorii. Dzięki dużej zawartości białka, które regeneruje zmęczone mięśnie i wzmacnia tkanki, serek wiejski jest popularnym przysmakiem wśród sportowców. Zaleca się spożywanie naturalnych serków wiejskich bez dodatków lub z ziołami. Unikajmy tych z dodatkami owocowymi, ponieważ mają więcej cukru i są bardziej kaloryczne.

Serek wiejski to doskonała propozycja dla osób starszych, u których niedobór białka może stanowić istotny problem. Bez odpowiedniej ilości białka, spada odporność i zwiększa się ryzyko infekcji. Białko jest niezbędne do budowy i naprawy komórek, tkanek i narządów. Jest również ważnym składnikiem hormonów, enzymów i przeciwciał. 

Uwaga na laktozę

Serek wiejski może być nieodpowiedni dla osób uczulonych na białko mleka krowiego. U osób z nietolerancją laktozy, po spożyciu serka wiejskiego, mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości, jednak powinny być łagodniejsze niż po wypiciu mleka. Na szczęście na rynku dostępne są także produkty w wersji bez laktozy. 

Polecane