Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Mbappe w "masce Batmana". Lekarze krytykują tę metodę: "Nie powinien grać"
Daria  Siemion
Daria Siemion 26.06.2024 09:20

Mbappe w "masce Batmana". Lekarze krytykują tę metodę: "Nie powinien grać"

Kylian Mbappe, reprezentacja Francji, mecz Polska-Francja, złamany nos, maska ochronna
Fot. East News / Frank Fife

Kylian Mbappe podczas pierwszego meczu Euro 2024 doznał poważnej kontuzji. Napastnik i kapitan reprezentacji Francji złamał nos, przez co w kolejnych meczach występował w masce ochronnej. Ta postępowanie spotkało się jednak z krytyką lekarzy.

Złamany nos i maska ochronna Kyliana Mbappe

Kylian Mpabbe na meczu przeciwko reprezentacji Polski (1:1) pojawił się w masce ochronnej porównywanej przez kibiców do "maski żółwia ninja" lub "maski Batmana". Takie zabezpieczenia stosowane są w przypadku urazów twarzy.

– Nos składa się z kilku struktur kostnych znajdujących się w jego górnej części. Następnie mamy struktury wykonane z chrząstki, czyli miękki kawałek nosa (niżej) i przegrodę nosową, która oddziela prawe od lewego nozdrza i biegnie przez środek. Wszystko to łatwo może ulec urazowi tłumaczył w rozmowie z "The New York Times" Robin Youngs, emerytowany chirurg specjalizujący się w urazach nosa i szczęki.

Maski ochronne, takie jak te, którą ma Mbappe, mają zapobiec kolejnym urazom, najczęściej są stosowane u pacjentów po operacjach,. Z założenia nie uwzględniają one jednak zderzeń z pędzącymi piłkarzami i uderzeń piłką w głowę.

Kylian Mbappe
Kylian Mbappe na meczu z Polską Fot. East News / Frank Fife
Błaszczykowski w rozrywających serce słowach o ojcu, który zabił matkę na jego oczach. Mówi, co działo się krótko przed tragedią Piłkarz Śląska Wrocław o walce z depresją. "Ryczałem, po prostu nie chciałem już żyć"

Maska Mabppe wzbudza kontrowersje wśród lekarzy

Lekarze reprezentacji Francji pozwoli Mbappe na występ w masce ochronnej. Są jednak lekarze, którzy uważają, że zbagatelizowano problem, narażając Mbappe na poważne konsekwencje zdrowotne.

– Prawie na pewno spowoduje to obrzęk i niewydolność oddechową Nie zagrałbym w turnieju bez względu na to, ile masek bym założył. Mbappe spędzi potem trzy miesiące na dochodzenie do pełni sił — powiedział cytowany przez "The New York Times" Manuel Chamorro, ordynator oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej w szpitalu Quiron Ruber Juan Bravo w Madrycie. 

Lekarz zalecałby Mbappe miesiąc rekonwalescencji. 

Przypomnijmy, że w trakcie wczorajszego meczu Robert Lewandowski trafił Kyliana Mbappe w złamany nos. Czym mogło się to skończyć? Pogłębieniem urazu albo uszkodzeniem sąsiednich struktur: zatok, jamy ustnej, ucha, a nawet mózgu. 

Złamany nos – pierwsza pomoc i zalecenia

Jeśli nos nie krwawi, wystarczy przyłożyć do niego lód zawinięty w ręcznik i odwiedzić lekarza, natomiast jeśli dojdzie do krwotoku z nosa, trzeba go zatamować. 

Krwotok z nosa tamujemy poprzez usadzenie chorego z głową pochyloną do przodu (nigdy nie pochylały głowy do tyłu, gdyż może dojść do zadławienia krwią). Następnie konieczny jest ucisk na nos, który stosuje się przez ok. 10 minut. W między czasie można robić zimne okłady.

Po zatamowaniu krwawienia należy odwiedzić lekarza i… pod żadnym pozorem nie grać  w piłkę.

Zobacz też:

Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzić

Niedrożność nosa – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ciała obce w nosie mogą stanowić zagrożenie życia. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Polecane