Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Joga nidra na sen. Wystarczą dwa tygodnie, a problemy z zasypianiem miną
Marta Uler
Marta Uler 26.06.2024 07:50

Joga nidra na sen. Wystarczą dwa tygodnie, a problemy z zasypianiem miną

Joga nidra na sen. Pomaga pokonać bezsenność
Fot. Pexels/Cottonbro Studio

Nieprzespane noce kładą się cieniem na całym życiu. Kiedy nie dosypiamy, trudniej nam funkcjonować w ciągu dnia, mamy kłopoty z koncentracją, nie możemy się na niczym skupić, stajemy się drażliwi, nerwowi. 

Na kłopoty ze snem pomóc mogą farmaceutyki, ale także prawidłowe nawyki życiowe. Naukowcy odkryli, że świetne efekty daje także uprawianie nidra jogi. Na czym polega ta technika?

Bezsenność to współczesna plaga 

Bezsenność jest straszna – z całą mocą powie każdy, kto na nią cierpi. Wielogodzinne leżenie w łóżku, kręcenie się, wstawanie, niemożność znalezienia sobie dobrej pozycji. A do tego kłębiące się myśli i wyrzuty sumienia związane z tym, że nasze niespokojne zachowanie może obudzić innych domowników.

Szybkie tempo życia, wszechogarniający stres, niezdrowe nawyki życiowe, nieregularny rytm dnia – to wszystko są czynniki, które mogą powodować problemy ze snem. Jak się ich pozbyć? W pierwszej kolejności, specjaliści – psychologowie, psychiatrzy i lekarze rodzinni, zalecają, by wprowadzić pewne zmiany w życiu, które mogą przywrócić zdrowy sen, a więc:

  • jeść regularne i zdrowe posiłki, właściwie się nawadniać,
  • unikać substancji działających pobudzająco, czyli np. słodyczy i kawy, herbaty,
  • wprowadzić aktywność fizyczną minimum 2-3 razy w tygodniu przez 30 minut, a najlepiej codziennie spacerować, 
  • nie trzymać w sypialni urządzeń elektronicznych i emitujących światło,
  • nie oglądać telewizji i nie scrollować telefonu na dwie godziny przed snem,
  • kłaść się do łóżka w przewietrzonym pokoju, o podobnej porze codziennie.
Fot. Pexels/Cottonbro Studio
Zmarszczki palacza. Ten krem za 10 zł wygładzi i napnie skórę dookoła ust Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?

Leki nasenne – czy to dobre rozwiązanie?

Nasennie i uspokajająco działają również różne zioła, jak lipa, melisa, czy rumianek. Filiżanka takiego naparu wypita wieczorem może pomóc się wyciszyć i w efekcie – zasnąć. Dopiero kiedy te wszystkie, naturalne sposoby i zalecenia nie przyniosą pożądanych rezultatów, lekarz może przepisać leki nasenne

Pierwszy wybór to zwykle hydroksyzyna, czyli lek uspokajający i przeciwuczuleniowy z grupy antyhistaminików, który działa także nasennie. Możemy także dostać receptę na trazodon, lek przeciwdepresyjny, ale w małej dawce – właśnie nasenny.

Ciekawą alternatywą są z także przeróżne techniki relaksacyjne i oddechowe. Wykonywane przed snem, mogą przynieść świetne rezultaty. Jedną z nich jest joga nidra. Naukowcy z Indii, z Armed Forces Medical College, przeprowadzili badania na pewnej grupie ludzi, którzy mieli za zadanie regularne praktykować tę odmianę jogi. Co warte odnotowania, efekty, jakie badani odnieśli z tej praktyki jogi, przyniosły korzyści nie tylko dla snu, ale i dla funkcji poznawczych, procesów uczenia się, oraz pamięci uczestników.

Polecamy: Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? To może być jedna z tych chorób

Na czym polega joga nidra?

Joga nidra to nie jest żaden zestaw ćwiczeń, czy asan, ale technika polegająca na leżeniu w pozycji savasany (na plecach, z prostymi nogami i rękami wzdłuż tułowia) i medytacji. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi tu o uśnięcie, ale o przebywanie w stanie koncentracji i świadomości. Jednak efekty, jakie przynosi nidra (czyli "sen"), przekładają się właśnie na jakość snu.

Z indyjskiego badania wynika, że joga nidra jest odpowiednia dla każdego, nawet dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z żadną inną odmianą jogi. Czujesz się zachęcony do wyprobowania tej techniki pomagającej zasypianie? Możesz skorzystać np. z tej instrukcji:

Joga nidra a sen – jakie wnioski płyną z badania?

Badanie trwało dwa tygodnie. W tym czasie uczestnicy praktykowali jogę nidrę codziennie przez 20 minut, słuchając specjalnego nagrania. Jak podaje naukawpolsce.pl: "Przed rozpoczęciem eksperymentu oraz po jego zakończeniu naukowcy mierzyli różne parametry związane z ich snem i testowali funkcje poznawcze.

Okazało się, że po dwóch tygodniach regularnej praktyki uczestnicy mieli znacznie zwiększoną wydajność snu i wyższy odsetek fal delta w trakcie głębokiego snu. Zaobserwowali także szybsze odpowiedzi (bez jednoczesnej utraty dokładności) we wszystkich testach poznawczych oraz znacznie lepsze wyniki różnych zadań związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem strachu i złości oraz uczeniem się przestrzennym i pamięcią”.

Zobacz także:

Nie możesz opanować senności i ziewania? To może być niedobór ważnego pierwiastka

Najlepsze serum na zmarszczki. Napnie skórę niczym lifting

Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze