Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Na Dzień Babci i Dziadka zamierzasz podarować seniorowi taki prezent? GIS apeluje o ostrożność
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.01.2024 13:38

Na Dzień Babci i Dziadka zamierzasz podarować seniorowi taki prezent? GIS apeluje o ostrożność

podarowanie prezentu
canva

21 i 22 stycznia wielu z nas świętować będzie Dzień Babci i Dziadka. Z wiadomych względów jednymi z częściej dawanych podarunków są suplementy diety. Trzeba jednak zachować ostrożność – GIS ostrzega przed prezentami tego typu, wskazując, że produkty te nie mają właściwości leczniczych. Co więcej, stosowanie ich bez konsultacji z lekarzem może przynieść skutek zupełnie inny niż oczekiwano. O opinię na temat stosowania suplementów poprosiliśmy psychodietetyczkę.

Suplementy diety mogą zaszkodzić

Stosowanie suplementów diety może skutecznie uzupełnić niedobory składników w diecie. Jednak niewłaściwe ich stosowanie może zagrażać zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji tego rodzaju, dobrze jest mieć pewność, czy aby na pewno jest potrzebna. 

Warto zrobić cały pakiet badań, nie tylko na poziom danego składnika, który chcemy suplementować. Morfologia z rozmazem TSH i lipidogram to podstawowe badania, które należy wykonać. Pamiętajmy, że suplementy mają nam służyć jako dopełnienie terapii, a nie maskować problem”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Gdy mówimy o przyjmowaniu suplementów diety w kontekście seniorów, koniecznie trzeba wiedzieć, że preparaty te mogą zmieniać działanie leków np. zmniejszając wchłanianie antybiotyków, leków przeciwdrgawkowych, preparatów kardiologicznych i innych. Mogą też powodować, że wydalanie ich będzie większe i przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych.

Spożywanie suplementów na własną rękę może spowodować inne skutki uboczne: „ Stosując suplementy, których nie potrzebujemy możemy doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli zbyt wysokiego stężenia poszczególnych witamin i minerałów w organizmie.

Projekt bez nazwy - 2024-01-21T132755.933.png

Witaminy przyjmować przed śniadaniem czy po posiłku? Od tego zależy ich działanie Psychodietetyk zdradza jakie są najlepsze warzywa na poprawę zdrowia. Mogą nawet zastąpić suplementy

Nie ufajmy bezkrytycznie reklamom. GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, że nie ma uniwersalnych suplementów, które mogą stosować wszyscy: "Należy być sceptycznym wobec źródeł, które przedstawiają informacje w oparciu o twierdzenia kilku osób o 'cudownych' właściwościach leczniczych suplementów diety". W Internecie pełno jest reklam suplementów diety, które reklamują te produkty jako „panaceum na choroby”.

Nie należy demonizować suplementów, lecz seniorzy, kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci nie powinny stosować niektórych z nich. Jeśli planujemy zakup suplementu dla kogoś z bliskich, upewnijmy się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.

GIS wskazuje różnicę między lekami bez recepty i suplementami diety

Lek bez recepty powinien mieć na opakowaniu numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Na suplemencie diety z kolei musi być napisane, że jest to suplement diety – nie zawiera jednak już numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Na suplemencie diety producent musi podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt albo wskazać ich charakter. Obowiązkowo powinno znaleźć się informacja o zalecanej dziennej porcji spożycia w ciągu dnia. Musi znaleźć się też ostrzeżenie, by wspomnianej dawki nie przekraczać.

Na opakowaniu powinna też znaleźć się informacja, że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i należy przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci.