Niedobór tych witamin też powoduje depresję. Desperacko ich potrzebujemy!
Witaminy i minerały w odpowiednich ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór pewnych witamin może prowadzić do zaburzeń i chorób, również tych dotyczących stanu psychicznego. Brak których witamin może skutkować rozwojem depresji? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Witamina D3 i cynk – niezbędne dla równowagi psychicznej
Zarówno witamina D3 oraz cynk są niesamowicie ważne dla naszego organizmu. Niedobór tych witamin może nieść za sobą ryzyko rozwoju wielu chorób, ale także tych o podłożu psychicznym. Niedostatek tych witamin może powodować m.in. obniżenie nastroju, zmęczenie, spadek odporności organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń psychicznych i depresji.
„Badania kliniczne pokazują, że są pewne substancje, których brak może powodować objawy takie, jak depresja. Należą do nich między innymi cynk i witamina D3. Kiedy pojawia się u nas pacjent z objawami depresji, często prosimy o wykonanie badań pod kątem ich niedoborów.” – powiedział psycholog mgr Anna Tulczyńska.
Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru 10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!
Objawy sygnalizujące depresję
Typowe stany i odczucia, które mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne oraz rozwój depresji:
- obniżony nastrój,
- obniżona samoocena,
- niepokój,
- częste negatywne myśli,
- problemy ze snem (brak snu lub zbyt długie spanie),
- zaburzenia odżywiania (ciągły apetyt lub jego brak),
- problem z koncentracją i pamięcią,
- niechęć do wykonywania codziennych czynności,
- brak motywacji
„Warto obserwować, co się z nami dzieje. Jeżeli nasz stan się nie zmienia, nie mamy lepszego okresu i właściwie ciągle jest źle, a nawet coraz gorzej, możemy podejrzewać depresję. W kryteriach diagnostycznych czerwona lampka zapala się już powyżej dwóch tygodni utrzymywania się obniżonego nastroju, braku energii i niemożności odczuwania radości. To już jest sygnał, który może nas skłaniać do zastanowienia się, czy należy zwrócić się o pomoc” – powiedział psycholog mgr Anna Tulczyńska.
Postępowanie w trakcie depresji
Depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej społeczeństwa. Dlatego, aby nie popaść w tą dotkliwą chorobę, najlepiej od razu zainterweniować gdy zauważymy coś niepokojącego w swoim zachowaniu oraz miewamy stany charakteryzujące depresję. Istotna w leczeniu depresji jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Są one uwarunkowane stanem osoby chorej oraz tego, jakie objawy temu towarzyszą. Często jest to długotrwały proces, który wymaga dłuższego leczenia w zależności od tego jak wygląda postępowanie oraz w jakim stanie znajduje się pacjent.
„Najlepsze efekty przynosi łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Psychiatra zdiagnozuje zaburzenie, stwierdzi czy wymagane jest wsparcie farmakologiczne i skieruje nas na terapię do psychoterapeuty. Psychoterapeuta również może ocenić, jak duży jest poziom depresji i czy wystarczy sama psychoterapia, czy należy wdrożyć leki. Jeśli depresja jest na tyle silna, że dana osoba nie ma siły funkcjonować, a nawet dotrzeć na psychoterapię, warto pomyśleć o wsparciu farmakologicznym, czasem hospitalizacji.” - powiedział psycholog mgr Anna Tulczyńska