Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nietypowy objaw raka pojawia się nocą. Zauważysz go rano na pościeli
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.07.2024 13:24

Nietypowy objaw raka pojawia się nocą. Zauważysz go rano na pościeli

Nocne pocenie się
Fot. Shutterstock/ Speed Kings

Nowotwory są jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. W ich leczeniu bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby. Jeden z objawów my sami możemy zauważyć, a następnie podjąć odpowiednie kroki przez wizytę u specjalisty.

Nietypowym i mniej znanym symptomem, który może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z naszym zdrowiem, jest nocne pocenie się. Nocne poty mogą być znakiem ostrzegawczym. Przy jakim nowotworze występują nocne poty?

Nocne pocenie się jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu

Pocenie się w nocy może być dla nas znakiem ostrzegawczym, że chorujemy na raka. Łatwo jednak można przeoczyć ten sygnał, zwłaszcza w lecie, gdy noce są wyjątkowe parne i gorące.

W przypadku, kiedy nadmiernie się pocimy, do tego stopnia, że poduszki i prześcieradła są nasiąknięte, to znak, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego. Jak donosi serwis Healthline, nie jest jasne, dlaczego niektóre rodzaje raka powodują nocne poty.

“Może się tak dziać, ponieważ organizm próbuje walczyć z nowotworem. Przyczyną mogą być również zmiany poziomu hormonów. Gdy rak powoduje gorączkę, organizm może nadmiernie się pocić, próbując się ochłodzić. W niektórych przypadkach nocne poty występują z powodu leczenia raka, takiego jak chemioterapia, leki zmieniające poziom hormonów i morfina” - czytamy.

Jeśli  nocne poty są intensywne, koniecznie udaj się do lekarza
Fot. Freepic

 

Nie żyje gwiazda filmu o Lechu Wałęsie. Maria Rosaria Omaggio miała 67 lat Takie będą emerytury seniorów w lipcu. Terminy wypłat mogą zaskoczyć

Nie zawsze nocne pocenie się oznacza coś złego

Spora część z nas doświadczyła nieprzyjemnego pocenia się w nocy.  Warto pamiętać o tym, że sporadyczne nocne pocenie się nie wiąże się z trwałymi problemami ze zdrowiem. Z kolei regularne nocne poty mogą być sygnałem, że coś jest nie tak. Warto podkreślić, że jeśli powodem pocenia się jest rak, zwykle przechodzi po wyleczeniu nowotworu. Warto pamiętać o tym, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse są na remisję.

Jeśli więc zdarza się nam intensywnie pocić w nocy, zgłośmy się koniecznie do lekarza. Jak donosił Cancer Researc UK, infekcja jest jedną z najczęstszych przyczyn pocenia się u osób chorych na raka.

 “Infekcja może powodować wysoką temperaturę, a organizm poci się, próbując ją obniżyć. Leczenie infekcji może kontrolować lub zatrzymać pocenie się” – podaje Cancer Research UK.

Niektóre rodzaje raka mogą powodować większe pocenie się

Warto też dodać, że niektóre rodzaje raka mogą powodować większe pocenie się, niż zwykle. Są to takie nowotwory, jak:  Chłoniak nieziarniczy, guzy rakowiaka, międzybłoniak, chłoniak Hodgkina, rak kości, rak nerki, nowotwory zarodkowe, zaawansowany rak rdzeniasty tarczczycy.

Oczywiście jeśli nocne poty występują z powodu raka, prawdopodobnie pojawią się też inne objawy, takie jak m.in. gorączka czy spora utrata wagi. Lekarze podkreślają, że jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza. 

Czytaj też:

Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj

Monika Olejnik w szczerych słowach o operacji onkologicznej. "Koszmarny ból"

Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy