Nowy potencjał witaminy B12. Chroni przed martwicą komórek w ostrym zapaleniu tego narządu
Jeśli odczuwasz wzdęcia, ból brzucha lub nagle tracisz na wadze, mogą to być oznaki problemów z trzustką. Choroby tego narządu, takie jak ostre i przewlekłe zapalenie oraz nowotwory, często rozwijają się bez wyraźnych objawów, co znacznie utrudnia ich wczesne rozpoznanie.
Według naukowców jednym ze sposobów na walkę z ostrym zapaleniem trzustki jest witamina B12. Im wyższy jest poziom tej witaminy, tym niższe ryzyko rozwoju choroby.
Trzustka – narząd, od którego wiele zależy
Trzustka to narząd biorący udział w procesie trawienia i regulacji poziomu cukru we krwi, a jej dysfunkcja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt późno wykryta choroba może być nieuleczalna. Do najczęstszych przyczyn problemów z trzustką zalicza się nadmierne spożycie alkoholu, występowanie kamieni żółciowych, choroby autoimmunologiczne wyniszczające miąższ trzustki oraz niektóre leki. Jak pokazują badania, ostre zapalenie trzustki (OZT) pojawia się częściej u mężczyzn po 40 roku życia, nadużywających używek, takich jak papierosy i alkohol. Przewlekłe zapalenie trzustki jest z kolei wynikiem długotrwałego procesu zapalnego, który prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia trzustki.
Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym? Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzyNiespecyficzne objawy i wzmożona czujność
Objawy chorób trzustki są często niespecyficzne i łatwe do przeoczenia. Mogą obejmować: silne wzdęcia, ból brzucha (szczególnie po spożyciu tłustych potraw), uczucie pełności. W miarę postępu choroby mogą pojawiać się bardziej charakterystyczne symptomy, takie jak gorączka, silne bóle w górnej, lewej części brzucha mogące promieniować do pleców, brak apetytu i nudności, problemy z wypróżnianiem, znaczna utrata masy ciała.
Chora trzustka daje o sobie znak również przez skórę: mogą pojawić się zasinienia w okolicy pępka (objaw Cullena), rumień wędrujący i żółtaczka. Szczególnym objawem jest również intensywny świąd skóry. Takie symptomy mogą wskazywać nie tylko na zapalenie trzustki, ale i jej nowotwór.
Ratunek w witaminie B12?
Skuteczne leczenie ostrego zapalenia trzustki jest obecnie jednym z najważniejszych problemów związanych z chorobami układu pokarmowego. Stosowanie środków farmakologicznych może hamować reakcje zapalne tego narządu i zapobiegać późniejszej niewydolności. W październiku tego roku opublikowano wyniki badania analizującego zastosowanie witaminy B12 jako środka terapeutycznego w leczeniu ostrego zapalenia trzustki. Materiał z analizy opublikowano na portalu MedComm. Naukowcy przy użyciu randomizacji Mendla, sprawdzili wpływ witaminy B12 na ostre zapalenie trzustki u myszy.
Oceniono wpływ folianów, homocysteiny i witaminy B12 na rozwój tej choroby. Zaobserwowano, że im wyższy jest poziom witaminy B12, tym niższe ryzyko zapalenia trzustki. Z kolei niska przyswajalność tej witaminy prowadziła do martwicy komórek trzustki i ciężkich zmian zapalnych. Podanie myszom witaminy B12 zwiększyło poziom ATP, czyli cząsteczek będących nośnikiem energii, zmniejszyło również martwicę i zniwelowało stany zapalne trzustki. Wyniki wskazują, że witamina B12 może działać ochronnie na trzustkę, zmniejszając uszkodzenia jej komórek i odpowiedź zapalną u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki.
Wyniki ich badań, choć wymagają dalszych analiz są obiecujące:
„Witamina B12 jest potencjalnym środkiem zapobiegawczym i terapeutycznym, stosowanym w celu zahamowania wczesnych uszkodzeń tkanek w odpowiedzi zapalnej w trzustce i zapobiegania późniejszej niewydolności narządów u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki”.
Źródło: The Lancet, MedComm, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39415850/: Vitamin B12 protects necrosis of acinar cells in pancreatic tissues with acute pancreatitis
Zobacz także:
Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!
W Polsce ok. 60 proc. osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu
W gabinecie urologa. Zdrowie intymne młodych mężczyzn pod lupą