Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Od 15 maja rewolucja w kolejkach do lekarzy. Przychodnie muszą się dostosować
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 15.05.2025 12:33

Od 15 maja rewolucja w kolejkach do lekarzy. Przychodnie muszą się dostosować

nowe zasady w kolejkach do lekarzy
Fot. Miriam Doerr Martin Frommherz

Od 15 maja pacjentów korzystających z publicznej ochrony zdrowia czekają istotne zmiany w organizacji kolejek do lekarzy specjalistów. Nowe zasady będą obowiązkowe dla przychodni w całym kraju i mają na celu uporządkowanie systemu oraz poprawę dostępności świadczeń. To kolejny krok w kierunku reformy, której efekty odczują zarówno pacjenci, jak i personel medyczny. Sprawdź, jakie dokładnie zmiany zostały wprowadzone.

Nowe zasady w kolejkach do lekarzy

Od 1 maja 2025 roku trwa wdrażanie zmian, które mają na celu usprawnić system kolejek do lekarzy specjalistów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Reforma ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na wizytę oraz poprawę dostępności do świadczeń specjalistycznych. Zmiany wprowadzane są etapami, co dwa tygodnie, aby umożliwić ich stopniowe i skuteczne wdrażanie w placówkach medycznych. Reforma obejmuje m.in.:

  • cyfryzację systemu rejestracji — to pozwoli pacjentom szybciej i łatwiej zapisywać się do specjalistów,
  • lepsze raportowanie dostępnych terminów i przejrzystość w systemie e-rejestracji,
  • monitoring i kontrolę kolejek — by zapobiegać ich sztucznemu wydłużaniu,
  • możliwe priorytetyzowanie pacjentów według pilności medycznej — aby osoby w cięższym stanie otrzymywały pomoc szybciej.

Reforma ma zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia i poprawić komfort pacjentów, ograniczając frustrację związaną z długim oczekiwaniem na specjalistyczną opiekę. 

Sprawdź też: To świadczenie wzrośnie do 7 tys. zł. ZUS już gotowy do wypłat

przychodnia.jpg
Fot. Canva
Child alert odwołany. Patrycja odnaleziona, wiemy co się działo Ukarano cztery polskie szpitale. Odmówiły aborcji

Te zmiany już obowiązują

Od 1 maja 2025 roku poradnie neurologiczne i urologiczne, działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, zostały objęte nowym obowiązkiem prowadzenia harmonogramów przyjęć w centralnej aplikacji AP KOLCE. Narzędzie to zostało udostępnione przez NFZ i ma służyć bieżącej ewidencji dostępnych terminów wizyt oraz liczby pacjentów oczekujących na świadczenia. 

Zmiana ta wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określa zakres niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców oraz sposób ich przekazywania do instytucji finansujących świadczenia zdrowotne ze środków publicznych. Celem wprowadzenia aplikacji AP KOLCE jest zapewnienie Funduszowi lepszego wglądu w rzeczywistą sytuację kolejek do specjalistów w skali całego kraju.

To rozwiązanie ma również przynieść korzyści pacjentom, zapewniając większą przejrzystość w systemie rejestracji i umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie terminami. Wprowadzenie AP KOLCE to pierwszy krok w kierunku cyfryzacji i usprawnienia organizacji opieki ambulatoryjnej w Polsce.

Umożliwi to bieżące monitorowanie prawidłowości prowadzenia list oczekujących, prowadzenie szczegółowych analiz czasów oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie podało Ministerstwo Zdrowia.

Przeczytaj również: Są wyniki kontroli NIK. Polskie szpitale niebezpieczne dla pacjentów

Obowiązkowe zmiany w kolejkach od 15 maja

Do tej pory aplikacja AP KOLCE była wykorzystywana w czterech dziedzinach: onkologii, kardiologii, endokrynologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2025 roku rozpoczęto stopniowe rozszerzanie jej zastosowania na kolejne specjalizacje medyczne. Od 15 maja dołączą poradnie nefrologiczne i okulistyczne, 1 czerwca — poradnie zajmujące się gruźlicą i chorobami płuc oraz otolaryngologią, a 15 czerwca — diabetologia i gastroenterologia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wdrażanie AP KOLCE w kolejnych specjalizacjach to tylko jeden z kroków w szerszej reformie systemu ochrony zdrowia. Planowane są dalsze działania, które mają usprawnić funkcjonowanie kolejek, poprawić jakość obsługi pacjentów oraz zwiększyć przejrzystość i efektywność publicznej opieki zdrowotnej. 

Polecamy: Rewolucja w badaniach na NFZ. Nowe zasady od 1 maja

aplickacja.jpg
Fot. Canva