Pacjenci.pl > Choroby > Osoby z chorobami serca muszą uważać na tę bakterię! Zakażenie może skończyć się śmiercią
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.10.2023 11:06

Osoby z chorobami serca muszą uważać na tę bakterię! Zakażenie może skończyć się śmiercią

choroba serca
canva

Z powodu infekcji wirusowych często dochodzi do powikłań kardiologicznych. Zgonem skończyć się może m.in. zakażenie pneumokokami, które są szczególnie groźne dla osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dlaczego są groźne akurat dla tej grupy chorych? Jak dochodzi do zakażenia pneumokokami i jak mu zapobiec?

Pneumokoki – szczególne zagrożenie dla „sercowców”

Zawału mięśnia sercowego rocznie doświadcza 80 tys. Polaków. Co trzecia osoba nie przeżywa już kolejnych trzech lat, a co piąta ma ponowny zawały. W Polsce po zawale mięśnia sercowego lub z chorobą wieńcową żyje ok. 1,5 miliona osób. Pacjenci z tej grupy, nazywani potocznie „sercowcami”, są szczególnie zagrożeni w przypadku zakażenia pneumokokami. Bakterie te są wyjątkowo groźne dla tych osób, ponieważ najczęściej powodują zapalenie płuc, które może mieć charakter inwazyjny – konsekwencją tego jest ciężki przebieg infekcji, hospitalizacja i możliwość pojawienia się długoterminowych powikłań.

Projekt bez nazwy - 2023-10-01T033115.728.png

Nie wszystkie objawy choroby serca są oczywiste. Te często ignorujemy Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano!

Pneumokokowe zapalenie płuc a przewlekłe choroby serca

Ryzyko wystąpienia pneumokokowego zapalenia płuc zwiększa się u osób mających przewlekłe choroby serca – w porównaniu z osobami zdrowymi w tym samym wieku. W przypadku osób między 18. a 49. rokiem życia ryzyko zachorowania jest 5,1 razy większe. Choroba pneumokokowa u pacjentów kardiologicznych zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Co więcej, zwiększa również ryzyko śmiertelności.

Z powodu pneumokokowego zapalenia płuc może dojść do następujących powikłań kardiologicznych:

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • ostre zespoły wieńcowe,
 • mikroropnie w mięśniu sercowym.

Do zakażenia pneumokokami dochodzi drogą kropelkową

Bakterie przenoszą się z nosiciela na drugą osobę np. podczas kichania, śmiechu, rozmowy. Do zakażenia w przypadku seniorów najczęściej dochodzi przez kontakt z dziećmi. Najwięcej infekcji występuje w zimie i wczesną wiosną – w tym miesiącach łatwiej zarazić się wirusową infekcją górnych dróg oddechowych, sprzyjającą zakażeniom bakteryjnym. Pneumokoki mogą znajdować się na przedmiotach np. zabawkach, stołach itd.

Pneumokoki stanowią również zagrożenie dla dzieci – szczególnie groźne są dla dzieci między 2. miesiącem życia a 2. rokiem życia. Do grupy ryzyky, oprócz osób z chorobami płuc i serca, zaliczają się także:

 • osoby mające osłabiony system immunologiczny,
 • pacjenci onkologiczni,
 • cukrzycy,
 • osoby bez śledziony,
 • osoby z niewydolnością nerek.

Jak rozpoznać objawy zakażenia pneumokokami?

Objawy zależą od tego, w jakim wieku jest dana osoba, czynników ryzyka i miejsca zakażenia. Do grupy wspólnych objawów, występujących w różnych postaciach infekcji, są ból i gorączka. U małych dzieci występuje brak apetytu, płacz i niepokój. Gdy dochodzi do zapalenia płuc, pojawiają się dreszcze, gorączka, wymioty, nudności, lęk i sztywność karku. Niemowlęta mają wówczas pulsujące ciemiączko.

Zakażenie pneumokokowe często poprzedza grypa. Obserwuje się także niedosłuch, głuchotę po zapaleniu ucha. Po zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych objawem neurologicznym jest m.in. padaczka. Dzieci mogą mieć też problemy w nauce.

Objawami zakażenia pneumokokami są też te choroby:

 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie kości i szpiku,
 • zapalenie otrzewnej,
 • zapalenie wsierdzia.
Polecane