Po tej zmianie na uchu poznasz, że masz chore serce. Chodzi o "objaw Franka"
Serce to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Kiedy wysiada, zmieniają się uszy. Im jest gorzej, tym głębsza na nich zmarszczka nazywana “objawem Franka”. Jak wygląda i gdzie jej szukać? Zostańcie z nami.
Znak Franka – czym jest i jak powstaje?
Znak Franka to charakterystyczna bruzda, która pojawia się na płatku ucha. Niekiedy wygląda jak zmarszczka, innym razem, jakby ucho zawijało się do środka. Jego nazwa pochodzi od dra Sandersa Franka, który odkrył związek między bruzdą uszną a chorobami serca. Czułość objawu określa się na 69 procent. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób powstaje, ale może wiązać ze zmniejszeniem “siły” tętnicy.
"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobieZnak Franka – zdjęcia
Objaw Franka – jakie choroby?
Objaw Franka wiąże się z chorobami naczyń. Dotyczy osób ze wszystkich grup etnicznych i obu płci, natomiast nie jest obserwowany u osób młodych. Co ciekawe, znak Franka nie musi być zawsze widoczny – czasami ujawnia się dopiero nad ranem, a wieczorem zanika. Badania autopsyjne wykazały częstsze występowanie bruzdy usznej u osób, które nagle zmarły na serce (na zawał), chorobę niedokrwienną serca lub tętniaka aorty. Jej występowanie należy traktować jako zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych.
Znane osoby z objawem Franka
W literaturze medycznej objaw Franka występuje od 40 lat, ale towarzyszy on ludzkości znacznie dłużej. Bruzdę na uchu można dostrzec na wielu starych malunkach i posągach, choćby cesarza Hadriana, który zmarł na serce w wieku 62 lat. Kryzę uszną ma też znany reżyser Steven Spielberg i były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.