Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Po tej zmianie na uchu poznasz, że masz chore serce. Chodzi o "objaw Franka"
Daria  Siemion
Daria Siemion 18.05.2024 17:15

Po tej zmianie na uchu poznasz, że masz chore serce. Chodzi o "objaw Franka"

Kobieta trzyma się za ucho
fot. Shutterstock / Yurii_Yarema

Serce to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Kiedy wysiada, zmieniają się uszy. Im jest gorzej, tym głębsza na nich zmarszczka nazywana “objawem Franka”. Jak wygląda i gdzie jej szukać? Zostańcie z nami.

Znak Franka – czym jest i jak powstaje?

Znak Franka to charakterystyczna bruzda, która pojawia się na płatku ucha. Niekiedy wygląda jak zmarszczka, innym razem, jakby ucho zawijało się do środka. Jego nazwa pochodzi od dra Sandersa Franka, który odkrył związek między bruzdą uszną a chorobami serca. Czułość objawu określa się na 69 procent. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób powstaje, ale może wiązać ze zmniejszeniem “siły” tętnicy.

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Znak Franka – zdjęcia

Objaw Franka - bruzda na uchu
Objaw Franka – początkowe stadium Fot. Wikipedia / Med Chaos
Znak Franka – bruzda na uchu
Znak Franka – zaawansowane stadium Fot. Universidad de Especialidades Espíritu Santo

Objaw Franka – jakie choroby?

Objaw Franka wiąże się z chorobami naczyń. Dotyczy osób ze wszystkich grup etnicznych i obu płci, natomiast nie jest obserwowany u osób młodych. Co ciekawe, znak Franka nie musi być zawsze widoczny – czasami ujawnia się dopiero nad ranem, a wieczorem zanika. Badania autopsyjne wykazały częstsze występowanie bruzdy usznej u osób, które nagle zmarły na serce (na zawał), chorobę niedokrwienną serca lub tętniaka aorty. Jej występowanie należy traktować jako zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych.

Znane osoby z objawem Franka

W literaturze medycznej objaw Franka występuje od 40 lat, ale towarzyszy on ludzkości znacznie dłużej. Bruzdę na uchu można dostrzec na wielu starych malunkach i posągach, choćby cesarza Hadriana, który zmarł na serce w wieku 62 lat. Kryzę uszną ma też znany reżyser Steven Spielberg i były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.

George W. Bush
George W. Bush – znak Franka Fot. East News / MANDEL NGAN
Steven Spielberg
Steven Spielberg – znak Franka Fot. East News / VALERIE MACON
Polecane