Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Połącz te dwa składniki, a zmarszczki same znikną
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.04.2024 10:57

Połącz te dwa składniki, a zmarszczki same znikną

Jak pozbyć się zmarszczek?
Fot. Canva

Jeśli twoja skóra nie jest już tak wiotka i pojawiają się pierwsze zmarszczki, zacznij z nimi walczyć, zanim się pogłębią. Skuteczna pielęgnacja pozwoli na wygładzenie skóry i utrzymanie jej zdrowego wyglądu. Czego używać, żeby zniwelować zmarszczki? Jaki model pielęgnacji jest zalecany?

Retinol na zmarszczki

Retinol to pochodna witaminy A, która jest uznanym preparatem w walce z pierwszymi oznakami starzenia. I nie tylko - stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przez co nie tylko spłyca zmarszczki, ale także poprawia jędrność skóry i wyrównuje jej koloryt. Retinol reguluje także pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z trądzikiem lub wypryskami. 

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z retinolem, to musisz najpierw zbudować tzw. tolerancję na niego. W tym celu musisz korzystać z produktu o najmniejszym stężeniu retinolu i stosować go początkowo co dwa dni. Dopiero po upływie około 2 tygodni możesz stosować go codziennie oraz w większym stężeniu. 

Retinol należy stosować TYLKO na noc, a rano konieczne jest zabezpieczenie skóry twarzy kremem z wysokim filtrem UV. To konieczne, ponieważ retinol działa fotouczulająco. 

Aby zobaczyć zauważalne skutki stosowania retinolu, musisz stosować go konsekwentnie przez ponad 2-3 miesiące. Po nałożeniu retinolu na twarz możesz po około 10 minutach nałożyć jeszcze krem nawilżający.

Peptydy, kwas hialuronowy

Peptydy, czyli krótkie łańcuchy aminokwasów, działają jak komunikatory w skórze. Są odpowiedzialne za wzmocnienie jej struktury, a także niwelują procesy zapalne, wygładzają zmarszczki i rozjaśniają przebarwienia.

Są różne rodzaje peptydów, ale w kosmetykach najczęściej spotkać można te, które są odpowiedzialne za ujędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek, czyli tzw. peptydy sygnałowe. 

Bardzo dobrze do porannej pielęgnacji cery sprawdzi się także serum z kwasem hialuronowym, które ujędrnia, świetnie nawilża i sprawia, że cera jest promienna. Możesz połączyć kwas hialuronowy z serum z witaminą C.

Schemat pielęgnacji twarzy

  1. Rano umyj twarz wodą micelarną, a następnie nałóż krem z peptydami lub kwas hialuronowy. Po 10 minutach zabezpiecz się kremem z filtrem UV.
  2. W ciągu dnia ponawiaj nakładanie kremu z filtrem UV. Możesz także nawilżyć twarz kremem nawilżającym przeznaczonym do twojego rodzaju cery.
  3. Wieczorem umyj twarz płynem do mycia twarzy, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Osusz twarz ręcznikiem papierowym - to ważne, aby nie używać tego samego ręcznika do twarzy, co do ciała. Następnie nałóż retinol. Po upływie 10 minut dołóż krem nawilżający.

Niby prosta pielęgnacja, ale efekty będą zauważalne - zmarszczki spłycone, a twarz promienna. 

Zobacz:

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu

Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań

Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią

Polecane