Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te zmarszczki to ostrzeżenie. Sygnalizują choroby, nie urodowy problem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.03.2024 16:27

Te zmarszczki to ostrzeżenie. Sygnalizują choroby, nie urodowy problem

zmarszczki na twarzy
fot. Canva / Prostock-studio

Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się organizmu. Myślimy, że to jedynie problem kosmetyczny, ale "załamania” na skórze mogę oznaczać choroby naczyń, np. nadciśnienie, miażdżycę i inne. Jak je rozpoznać?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w kilku krajach, zmarszczki mówią o kondycji organizmu więcej, niż może nam się wydawać.

Większe zmarszczki, większe ryzyko zgonu?

Pojawienie się zmarszczek jest skutkiem spowolnienia produkcji elastyny i kolagenu – i jest to naturalna część procesu starzenia. Wówczas skóra zaczynia wiotczeć wokół czoła, ust i oczu. Jednak zmarszczki mogą być też objawami chorób naczyniowych np. miażdżycy, nadciśnienia i pojawiać się w różnych obszarach twarzy. Wynika to z większej podatności niektórych naczyń krwionośnych na blaszkę miażdżycową.

Eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie ustalili, że osoby mające więcej głębokich zmarszczek na czole niż ich rówieśnicy, mogą być 10 razy bardziej podatne na zgon spowodowany przez choroby układu krążenia. Naukowcy doszli do tych wniosków po 20 latach badań, w trakcie których przebadali 3 tys. osób z przedziału wiekowego 32-62.

Naczynia krwionośne obecne na czole są cieńsze niż te znajdujące się w pozostałych obszarach ciała. Z tego powodu łatwiej zauważyć na nich blaszkę miażdżycową. Naukowcy ustalili również, że kobiety mające niewielkie zmarszczki lub niemające ich wcale, były mniej zagrożone udarem i zawałem serca.

Zobacz też: Glutek z siemienia lnianego to prawdziwy hit. Spłyca zmarszczki od ręki

Projekt bez nazwy - 2024-03-20T150714.228.png
fot. Canva / A's image
Nadmiar cukru zmienia wygląd twarz. Zmarszczki w tym miejscu to sygnał alarmowy Przez lata zapomniana, znów wraca do łask. Tania maść z apteki hitem na zmarszczki

Zmarszczki a choroby serca

Przytoczone badanie nie jest jedyną analizą sprawdzającym związek między zmarszczkami i chorobami serca. W 2020 r. w Iranian Journal of Public opublikowano wyniki innego badania podejmującego to samo zagadnienie. Również wykazało, że istnieje wyraźny związek między powstawaniem zmarszczek a podwyższonym ciśnieniem krwi. A jak powszechnie wiadomo, z powodu nadciśnienia drastycznie rośnie ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Co sprzyja rozwojowi miażdżycy?

Miażdżyca jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną naczyń tętniczych. Gdy jest niekontrolowana, powoduje ciężkie powikłania i nie dotyczy tylko tętnic. Konsekwencją miażdżycy w naczyniach tętniczych mózgu jest np. udar. Powikłaniem jej może być też zawał, które wraz z udarem są najczęstszymi przyczynami przedwczesnych zgonów w Polsce.

Chorobę powodować mogą też czynniki niemodyfikowane, czyli wiek i płeć

- Starzejemy się, a miażdżyca rozwija się wraz z wiekiem. Mężczyźni są bardziej narażeni, gdyż kobiety przed menopauzą są chronione w sposób endokrynologiczny. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki

Jednak wiele zależy też od nas samych: 

- Potężnym czynnikiem ryzyka jest nikotyna, dlatego powinniśmy wystrzegać się palenia papierosów. Kolejną przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Powinniśmy się ruszać, chociażby 6000 kroków dziennie. Nie musimy chodzić na siłownię i dbać o rzeźbę, bo nie każdego na to stać finansowo czy emocjonalnie, ale zwykłe 6 000 kroków dziennie to jest absolutne minimum! Wystarczy zwykły spacer, a zmniejszymy ryzyko udaru mózgu i zawału serca! Warto też zadbać o dietę. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki

Czynniki przyspieszające powstawaniu zmarszczek

Zmarszczki grawitacyjne są naturalną oznaką starzenia. Powodują je ubytki kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Do powstawania ich przyczynić się może również:

  • błędy w pielęgnacji skóry,
  • niehigieniczny tryb życia,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • brak odpowiedniego nawilżania skóry,
  • odwodnienie organizmu,
  • palenie papierosów,
  • dieta uboga w antyoksydanty,
  • duże spożycie cukru,
  • duże spożycie żywności wysokoprzetworzonej.

Powstawanie zmarszczek powodować mogą też predyspozycje genetyczne. Gdy rodzice mieli młodą i zdrową skórę, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą dłużej wyglądać młodo.

Źródło: Medonet.pl, Pacjenci.pl, Iranian Journal of Public Health

Czytaj też: 

Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny

Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawów

Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori