Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Przeszłaś niedawno przeziębienie, ale wciąż jesteś zmęczona? Oto co twierdzi kardiolog
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.09.2023 18:34

Przeszłaś niedawno przeziębienie, ale wciąż jesteś zmęczona? Oto co twierdzi kardiolog

przeziębienie
canva

Przeziębienie, w szczególności w okresie jesiennym, nie należy do rzadkości. Infekcje tego rodzaju są przeważnie łagodne i przechodzą relatywnie szybko. Co może jednak oznaczać, gdy przeszłaś przeziębienie, ale mimo to wciąż czujesz się osłabiona? Lekarz wskazał na konkretną chorobę, której początek mogło dać właśnie przeziębienie. Lepiej o tym wiedzieć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

 

 

 

Przeziębienie a zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego jest stanem zapalnym środkowej części tkanki mięśnia. Przyczyn choroby może być wiele, i często ustalenie tylko jednej jest trudne czy wręcz niemożliwe: „Od zwykłych wirusów, które powodują zwykłe przeziębienie, przez bakterie, a nawet leki, takie jak antybiotyki, czy leki przeciwpadaczkowe i przeciwnowotworowe. To wszystko może wywoływać zapalenie mięśnia sercowego”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Chorobę może wywołać infekcja wirusowa. Jeśli dana osoba przeszła niedawno przeziębienie, a mimo to wciąż czuje, że jest zmęczona, bywa to wskazówką, że być może ma zapalenie mięśnia sercowego:

„W 90 procentach zapalenie mięśnia sercowego spowodowane jest przez infekcję wirusową. Możemy więc połączyć fakty. Przykładowo pacjent mówi, że 2-3 tygodnie wcześniej przeszedł przeziębienie. Po tym czasie nieustannie odczuwa, że jest zmęczony, ma mniej siły, dziwnie się czuje, albo ma zaburzenia rytmu serca. W tej sytuacji możemy przypuszczać, że doszło do zapalenia mięśnia sercowego”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Projekt bez nazwy - 2023-09-25T182129.157.png

Jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego? Zapytaliśmy lekarza Zapalenie mięśnia sercowego - podstępna choroba, która może dotknąć każdego. Skąd się bierze?

Zapalenie serca to także powikłanie grypy

Pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego jest powikłaniem grypy. Jest to bardzo groźna choroba. W momencie, gdy wirus grypy dostanie się do nabłonka górnych dróg oddechowych, intensywnie się namnaża i niszczy rzęski w nosie. Działanie to znacznie osłabia organizm i sprawia, że wirus dociera w jego głąb. Jeśli wirus grypy dotrze do serca i osiedli się w nim, następuje stan zapalny. W szczególności stanowi to zagrożenie dla dzieci, seniorów, osób przewlekle chorych i osób z osłabioną odpornością – są to osoby zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka, które wyjątkowo ciężko przechodzą tę chorobę.

Te objawy mogą świadczyć o zapaleniu mięśnia sercowego

Rozpoznanie zapalenie mięśnia sercowego bywa problematyczne: „Zapalenie mięśnia sercowego może dawać bardzo skąpe objawy, do tego stopnia, że nie będziemy nawet świadomi, że coś złego dzieje się w naszym sercu. Przy łagodnej postaci choroby może to być zwykłe zmęczenie, które odczuwamy”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Częste objawy choroby to:

 • ból w klatce piersiowej,
 • kołatanie serca,
 • duszność przy niewielkim wysiłku,
 • obrzęk kostek,
 • obrzęk podudzi,
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • ból mięśni,
 • ból stawów,
 • gorączka,
 • ból gardła
 • biegunka.

Jeśli zapalenie mięśnia sercowego ma łagodny przebieg, objawy te nie zawsze występują. Choroba może jednak przybrać również bardziej radykalną formę.

„Są to najczęściej objawy niewydolności serca, z dusznościami, przebiegające z dosyć dramatycznym przebiegiem. Serce jest tak zajęte przez proces zapalny, że jego wydolność jest bardzo słaba. Jeśli pacjent nie otrzyma szybkiej pomocy, może dojść do zatrzymania krążenia i zgonu. Jest to poważny stan zagrażający życiu. Pamiętajmy, że przy każdym dyskomforcie i bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, czy zadzwonić po karetkę”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.