Pacjenci.pl

canva

Jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego? Zapytaliśmy lekarza

19 Maja 2023

Autor tekstu:

Piotr Cieciuch

Zapalenie mięśnia sercowego może przydarzyć się każdemu. Czasem dochodzi do samowyleczenia, a czasem potrzebna jest pomoc lekarska. Jak leczyć łagodne i ostre zapalenie mięśnia sercowego? Jak leczy się je szpitalnie, a jak można je leczyć w domu? Tłumaczymy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. Piotrem Borowskim.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego w początkowej fazie

Łagodny stan zapalenia mięśnia sercowego najczęściej nie ma objawów niewydolności serca. W tym przypadku proces zapalny nie zajmuje serca tak, by znacznie ograniczyć jego wydolność. Gdy zapalenie mięśnia sercowego znajduje się w początkowej fazie, wówczas choremu zaleca się odpoczynek.

„Leczenie zależy głównie od tego, jak silnie wyrażone są objawy. Możemy mieć łagodną postać zapalenia mięśnia sercowego i znikome objawy, takie jak zwykłe przemęczenie, czy kołatanie serca. W tej sytuacji pomoże nam przede wszystkim odpoczynek. Należy zrezygnować z wysiłku fizycznego przez co najmniej sześć miesięcy, aby dać sercu czas na zregenerowanie się i samowyleczenie”. – powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

W łagodnym przebiegu choroby wskazana jest rezygnacja lub ograniczenie picia alkoholu. Nie powinno się wtedy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w przeciwnym wypadku może dojść do nasilenia choroby.

Na tym etapie hospitalizacja nie zawsze jest konieczna i wystarczy leczenie ambulatoryjne. U wielu chorych dochodzi do samowyleczenia.

Projekt bez nazwy (28).png

serce

Tego najbardziej nie lubi Twoje serce. 5 czynników zwiększających ryzyko zawału serca

CZYTAJ DALEJ
Czym jest kołatanie serca?

Czym jest kołatanie serca?

CZYTAJ DALEJ

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego w zaawansowanej fazie

Zapalenie mięśnia sercowego w zaawansowanej fazie wymaga już konsultacji ze specjalistą. „Przy cięższych objawach, które przebiegają z zaburzeniami rytmu serca lub cechami niewydolności serca, musimy zastosować terapię farmakologiczną ”. – powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Zapewnienie sercu odpoczynku jest kluczowe również w ciężkiej postaci choroby. Gdy zapalenie mięśnia sercowego ma piorunujący przebieg lekarz może zdecydować o podaniu choremu leków podtrzymujących ciśnienie krwi. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wtedy stosuje się natlenowanie krwi lub zakłada pompę wspomagającą pracę serca lub aorty.

Zapalenie mięśnia sercowego jest w stanie kompletnie zniszczyć serce. W tego rodzaju przypadkach koniecznością jest przeszczep serca.

ECMO – droga ale skuteczna metoda leczenia zapalenia mięśnia sercowego

ECMO zastępuje płuca lub serce. Jest to proteza, która przez pewien czas jest w stanie całkowicie przejąć funkcje wymienionych organów. „Czasem przebieg choroby może być piorunujący, co obserwowaliśmy u młodych mężczyzn z infekcją Covid-19. W tej sytuacji musieliśmy stosować ECMO, czyli urządzenie do oksygenacji zewnątrzustrojowej ”. – powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Terapia ECMO to jednak rozwiązanie, z którego nie każdy skorzysta. Wymaga zarówno drogiego sprzętu, jak i specjalistycznego zespołu medycznego. Jest przy tym kosztowna – sam zakup urządzenia to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, a podłączenie jednego chorego może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zapalenie mięśnia sercowego można leczyć również domowymi metodami

Łagodne zapalenie mięśnia sercowego można z powodzeniem leczyć za pomocą naturalnych środków przeciwzapalnych. „Możemy stosować naturalne środki przeciwzapalne, które będą łagodzić nasze dolegliwości, np. imbir i cynk. Pamiętamy, że w gorącym okresie (pierwsze dwa tygodnie infekcji) nie powinniśmy przyjmować ibuprofenu, gdyż może to pogorszyć przebieg zakażenia. Paracetamol jest dozwolony”. – powiedział kardiolog dr Piotr Borowski.

Imbir jest naturalnym lekiem na dolegliwości sercowo-naczyniowe. Przyjmowanie go sprawia, że praca serca się reguluje. Co więcej, imbir poprawia krążenie krwi. Jest dostępny w postaci olejków eterycznych, kapsułek, soków i zarówno w wersji suszonej, jak i mielonej.

Cynk stabilizuje ciśnienie krwi i również korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowego rytmu serca. Jego naturalnymi źródłami są owoce morza, szczególnie małże i ostrygi. Zawiera go również mięso wołowe, ser żółty i nasiona np. sezamu i słonecznika. Cynk można również suplementować.

Tomografia komputerowa serca - co wykrywa? Wskazania do wykonania i przebieg

Tomografia komputerowa serca - co wykrywa? Wskazania, przebieg badania

CZYTAJ DALEJ
Przewlekłe serce płucne – przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe serce płucne – przyczyny, objawy, leczenie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KardiologiaZawał serca
Piotr Cieciuch

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Dieta

Dieta

Komunikat Prasowy

GIS wycofuje popularny artykuł
Czytaj więcej >
Dieta

Barbara Daszuta

Czego skutkiem są owrzodzenia goleni i jak wspomóc ich leczenie?
Czytaj więcej >
Dieta

Barbara Daszuta

Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?
Czytaj więcej >
Dieta

Barbara Daszuta

Kontroluj poziom witaminy B12! Najlepsze źródło witaminy B12 w diecie wegetariańskiej
Czytaj więcej >
Dieta

Barbara Daszuta

Rekonwalescencja po operacji onkologicznej a odżywianie - porady i informacje
Czytaj więcej >