Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Niebezpieczna toksyna w napoju z Lidla. GIS wydał ostrzeżenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 09.03.2024 14:14

Niebezpieczna toksyna w napoju z Lidla. GIS wydał ostrzeżenie

napój: fot. canva / Valeriia Sviridova; Lidl: fot. east news / Marek Bazak
napój: fot. canva / Valeriia Sviridova; Lidl: fot. east news / Marek Bazak

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat z ostrzeżeniem dot. napojów oferowanych w sklepach sieci Lidl. W produkcie stwierdzono wysoki poziom groźnej dla zdrowia toksyny. Artykuł został wycofany ze sprzedaży, a jego zwrotu można dokonać w każdym sklepie sieci Lidl bez konieczności okazania paragonu. 

 

Szczegóły dotyczące wycofanej partii produktu

GIS poinformował o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w napoju smoothie owocowym. Tylko partia wskazana w ostrzeżeniu jest objęta wycofaniem. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.

Szczegóły dotyczące wadliwej partii produktu:

 • nazwa produktu: Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml. 
 • data minimalnej trwałości: 13.03.2024,
 • wyprodukowano dla firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne,
 • producent: Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy.
Projekt bez nazwy - 2024-03-09T135014.314.png
Solevita Smoothie Red: fot. gov.pl; Lidl: fot. east news / Zofia i Marek Bazak
Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje Uwaga na spacerach! Niebezpieczne gąsienice w lasach i parkach

Lidl podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży wadliwego produktu

Firma Lidl po otrzymaniu informacji o wadliwości oferowanego produktu, wraz z producentem podjęła decyzję o wycofaniu go ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszej konsumpcji.

7 marca Lidl poinformował konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku za pośrednictwem strony internetowej lidl.pl oraz plakatów, które umieszczono we wszystkich sklepach sieci Lidl.

Zwrotu wycofanego produktu można dokonać w każdym sklepie sieci Lidl. Nie musimy się martwić, jeśli nie mamy paragonu, bowiem w tej sytuacji ma konieczności jego okazania. 

Co to jest patulina?

Patulina jest toksycznym metabolitem wtórnym niektórych gatunków pleśni, które rozwijają się na owocach i warzywach. Wykazuje właściwości mutagenne, teratogenne i rakotwórcze. Ponadto, może przyczyniać się do rozwoju chorób układu oddechowego, osłabienia odporności, uszkodzenia wątroby czy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia patuliną są ściśle regulowane. 

Patulina najczęściej pojawia się na: 

 • malinach, 
 • winogronach, 
 • jabłkach, 
 • gruszkach, 
 • ananasach, 
 • morelach, 
 • brzoskwiniach, 
 • nektarynkach, 
 • bananach,
 • pomidorach. 

Patulina przybiera postać brązowej plamki na owocu lub warzywie. Wówczas, ich miąższ staje się wodnisty w konsystencji. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, powinniśmy wyrzucić produkt, bowiem nie nadaje się on do spożycia. Warto mieć świadomość, że patulina jest odporna na działanie wysokiej temperatury, Co za tym idzie, nie usuniemy jej poddając owoce czy warzywa obróbce termicznej. Spożycie tego związku może powodować silne zatrucia, a długoterminowo prowadzić do rozwoju rożnych groźnych chorób. 

źródła: www.gov.pl, spirulina.pl

Przeczytaj też:

Nie lubisz marnować jedzenia? To musisz bezwzględnie wyrzucić

Te owoce są pełne chemii. Ewa Wachowicz ostrzega kupujących w supermarketach

Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób nadal wierzy w ten mit

Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają
jajecznica
Jajka są składnikiem wielu potraw w codziennym żywieniu. O tych wiejskich mówi się, że są najzdrowsze, choć naukowcy mają w tym temacie rozbieżne zdanie. Przez jednych jaja uchodzą za wyjątkowo odżywcze i mają działania prozdrowotne, inni z kolei twierdzą, że jajka są odpowiedzialne za miażdżycę. Choć jajka w diecie są bardzo popularne, wciąż nie do końca wiadomo, ile ich jeść dziennie.
Czytaj dalej
Czy można łączyć pomidor z ogórkiem? Produkty, które tworzą fatalny duet
Sałata warzywna na talerzu
Odżywiasz się zdrowo, ale Twoje wyniki badań wskazują na niedobory? Może przyczyną nie jest to, co jesz, ale to, w jaki sposób. Niewiele osób o tym wie, ale połączenia niektórych produktów spożywczych sprawiają, że nie wchłaniają się z nich substancje odżywcze i witaminy. Przez lata za takie fatalne połączenie uchodziło to ogórka z pomidorem. Teraz okazuje się, że nie jest z nim tak źle. Dlaczego? O tym za chwilę. Przy okazji wyjaśniamy, czego jeszcze nie warto ze sobą łączyć na talerzu.Oto lista połączeń, które nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Większość z nich nie jest toksyczna, ale warto mieć ich świadomość i w miarę możliwości unikać – zwłaszcza przy niedoborach!Połączenie ogórka i pomidora sprzyja utracie witaminy C, którą utlenia obecna w ogórku askorbinaza. Na szczęście jest na to sposób – przed podaniem warto skropić warzywa sokiem z cytryny, octem winnym albo dodać do nich nabiał, bo to blokuje askrobinazę i witamina C nie jest niszczona. Zmieniła nawyki i pomaga w tym pacjentom:
Czytaj dalej
Polecane