Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak wyleczysz zapalenie krtani w domu. Lekarz zdradza sprawdzone sposoby
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 07.08.2024 10:01

Tak wyleczysz zapalenie krtani w domu. Lekarz zdradza sprawdzone sposoby

Inhalacja, zapalenie krtani
Fot. Freepic/ Znany lekarz

Zapalenie krtani u dorosłych na ogół nie jest poważnym stanem i może ustąpić bez leczenia. Kuracja zazwyczaj polega na odpowiednim wypoczynku i nawadnianiu się. Najczęściej ostre zapalenie krtani jest wirusowe, w związku z czym nie zaleca się przyjmowania antybiotyków. Mogą być jednak one przepisane przez lekarza w przypadkach, gdy zapalenie zostało spowodowane przez zakażenie bakteryjne.

Robert Wendt, laryngolog zdradził, jak pacjenci mogą poradzić sobie z zapaleniem krtani w domu. Jakie domowe sposoby są najlepsze oraz jakich leków bez recepty należy użyć?

Czym jest zapalenie krtani?

Zapalenie krtani może dotknąć każdego i o każdej porze roku. Narażeni są szczególnie na nie osoby, które dużo pracują głosem, jak nauczyciele, ale nie tylko, bo również alergicy oraz nałogowi palacze. 

Zapalenie krtani może dać się nieźle we znaki, a nieleczone, prowadzi do groźnych powikłań. W normalnym stanie struny otwierają się i zamykają, by generować głos powolnym, miarowym ruchem. Gdy dana osoba ma zapalenie krtani, jej struny głosowe są spuchnięte. Może to zmieniać sposób przepływu powietrza przez gardło.

Zapalenie krtani dzieli się na ostre, pojawiające się dość nagle, ale również przewlekłe. To schorzenie zazwyczaj trwa długo i niestety ma tendencje do nawracania. Przyczyną ostrego zapalenia krtani jest zazwyczaj infekcja wirusowa, zstępująca z górnych odcinków dróg oddechowych. Jak sobie z nią poradzić?

Tak poradzisz sobie z zapaleniem krtani

Jak radzi Robert Wendt, otolaryngolog, z zapaleniem krtani trzeba udać się w sytuacjach awaryjnych do lekarza, gdy występuje duszność ze świstem i intensywnym ślinieniem się.
 

“Nie czekaj i udaj się do lekarza - Nocnego Ambulatorium lub SOR. Tutaj może być konieczne podanie silnych leków by zmniejszyć objawy” - wyjaśnia lekarz.

Wendt podał też leki bez recepty, które można użyć gdy objawy są średnie i nie występują powyższe:

GARDŁO: Glimbax/ Tantum Verde płyn/ Larimax T w aerozolu.
NOS: Leki na katar, jeżeli występuje - Otrivin/Nasivin/Sudafed i podobne.
Leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne : Ibuprofen/ Naproxen.
 

Jak leczyć zapalenie krtani domowymi sposobami?

Lekarz Robert Wendt wyjaśnia, jak poradzić sobie z zapaleniem krtani w domu.  Jako że zapalenie krtani ma najczęściej postać wirusową,  antybiotyki niespecjalnie mogą pomóc. Zanim trafimy do lekarza, możemy spróbować pomóc sobie w domu. Zdaniem lekarza,  możemy sięgnąć po inhalacje z soli fizjologicznej.  Jeżeli masz inhalator po dzieciach, używaj go. Roztwór soli fizjologicznej kupisz w aptece- wyjaśnia Robert Wendt. Trzeba też oszczędzać głos. 

Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeżeli mamy w domu taki nawilżacz, to świetnie, a jeśli nie to, to wystarczy mokry ręcznik na grzejnik lub podłogę, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe. Warto też wiedzieć, że istnieją pewne substancje drażniące błonę śluzową. To oczywiście dym tytoniowy, zgaga, pyłki, kurz w domu oraz suche powietrze. Lekarz radzi również, by płukać gardło roztworami ziołowymi, takimi jak m.in. rumianek czy też szałwia z dodatkiem miodu.

Czytaj też:

Mokry kaszel - główne przyczyny i sposoby leczenia

Mnóstwo chorych w przychodniach. Laryngolog radzi, jak uniknąć anginy

Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora