Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Te leki mogą powodować demencję. Codziennie kupuje je tysiące Polaków!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.09.2023 13:27

Te leki mogą powodować demencję. Codziennie kupuje je tysiące Polaków!

zakup leków
canva

Inhibitory pompy protonowej to leki stosowane codziennie przez tysiące Polaków. Pomagają w leczeniu dolegliwości żołądkowych, lecz jak się się okazuje mogą stanowić poważne zagrożenie. Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Neurologii opublikowali wyniki badań, które dają do myślenia. 

Inhibitory pompy protonowej – co to za leki?

Inhibitory pompy protonowej (PPI) to grupa leków stosowania w leczeniu chorób zależnych od wydzielania kwasu solnego żołądku. Są to najczęściej przepisywane leki na świecie, choć w Polsce dostępne są bez recepty. Wprowadzenie ich do lecznictwa w 1988 r. uznano wręcz za rewolucję w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy i refluksu przełyku.

Leki uznawane są za bezpieczne, lecz nowe badania amerykańskich naukowców rzucają na nie nowe światło. 

Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje Objaw refluksu, który mylimy z brakiem higieny. Ten zapach to sygnał ostrzegawczy

Inhibitory pompy protonowej mogą powodować demencję?

Naukowcy przebadali 5700 osób, których średnia wieku wynosiła 75 lat. Podczas badań skoncentrowali się na związku między stosowaniem PPI a problemami neurologicznymi –a trzeba przyznać, że jest to dość zaskakujący kierunek. Podczas 5,5 letnich obserwacji osoby badane zostały podzielone na 3 grupy – kryterium podziału był czas stosowania PPI.

Po ukończeniu badań okazało się, że grupa osób najdłużej przyjmująca omawiany typ leków jest o 33% bardziej narażona na demencję iż osoby nigdy nie stosujące PPI – pierwsza z wymienionych grupa stosowała inhibitory pompy protonowej przez 4,4 roku. Badanie wykazało, że zachorowaniem na demencję nie były zagrożone osoby stosujące leki przez krótki okres.

Wynik badania opublikowano na łamach pisma „Neurology”. Badacze jednak zaznaczyli, że są to dopiero wstępne wnioski, które wymagają dalszych badań. 

Analizowano wyłącznie przypadki, w których PPI przepisał lekarz. Oznacza to, że nie uwzględniono osób przyjmujących leki bez recepty.

Inhibitory pompy protonowej – należy stosować je ostrożnie

Nadmierne stosowanie PPI bywa szczególnie groźne w przypadku seniorów i osób ze zdiagnozowaną demencją. Dotyczy to również osób mających choroby osłabienia mięśni np. stwardnienie zanikowe boczne. 

Czas stosowania leków przez seniorów powinien być ograniczony. Co więcej, należy je stosować tylko w wyjątkowych przypadkach.

Zdaniem ekspertów stosowanie nie powinno się stosować preparatów PPI bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Konieczne jest przy tym zapoznanie się z ulotką dołączoną do leku i przestrzeganie zaleconej dawki. W przeciwnym wypadku może dojść do zagrożenia zdrowia. 

Polecane