Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te powikłania zapalenia uchyłka jelita grubego mogą stanowić zagrożenie dla życia. Gastroenterolog ostrzega!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.07.2023 09:37

Te powikłania zapalenia uchyłka jelita grubego mogą stanowić zagrożenie dla życia. Gastroenterolog ostrzega!

jelita
canva

Zapalenie uchyłków jelita grubego to powikłanie, które może pojawić się u osoby chorującej na chorobę uchyłkową jelita grubego. Można zauważyć, że z roku na rok powikłanie to jest częściej diagnozowane i jest coraz poważniejszym problemem. Jednym ze szczególnie groźnych powikłań zapalenia uchyłków jelita grubego jest m.in. pęknięcie ściany uchyłka. Co warto o tym wiedzieć? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

Pęknięcie ściany uchyłka stanowi zagrożenie dla życia

Pęknięcie ściany uchyłka jest groźnym powikłaniem zapalenia uchyłków jelita grubego: „W miarę toczącego się procesu zapalnego uchyłków może dojść do perforacji, czyli pęknięcia ściany uchyłka co prowadzi do zapalenia otrzewnej i stanu bezpośredniego zagrożenia życia. W części przypadków dochodzi do mikroperforacji i wytworzenia się ropnia okołouchyłkowego bądź w jamie brzusznej”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Gdy to nastąpi, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Pęknięcie ściany uchyłka jest szczególnie groźne dla seniorów.

 Objawami pęknięcie ściany uchyłka mogą być:

   • ból w lewym podbrzuszu, 
   • bezsenność, 
   • sztywność mięśni powłok brzusznych,
   • gorączka, 
   • złe samopoczucie,
   • wzrost OB.

Przewlekłe zapalenie uchyłków może wywołać inne groźne powikłanie: „W przewlekłej formie zapalenia istnieje ryzyko zwężenia światła jelita co prowadzi do objawów niedrożności. Kolejnym powikłaniem przewlekłego zapalenia uchyłku jest wytworzenia się przetok, czyli połączeń między sąsiadującymi narządami - głównie przetoki jelitowo-pęcherzowej, jelitowo-pochwowej bądź jelitowo-jelitowej”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-07-07T220307.605.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?

Uchyłki jelita grubego – jak im zapobiegać?

Uchyłki jelita grubego to choroba cywilizacyjna. By jej zapobiegać, trzeba przede wszystkim o siebie dbać: „Niepokojący jest fakt, że pojawia się ona coraz częściej w młodszym wieku, czyli u osób około 40. roku życia. Należy pamiętać, że u tej grupy chorych przebiega bardziej dynamicznie i często kończy się zapaleniem, więc powinniśmy zwrócić uwagę na dietę, zwiększyć aktywność fizyczną i utrzymywać prawidłową wagę ciała”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.  

W kwestii samej diety i profilaktyki dotyczącej uchyłków jelita grubego wskazana jest konsultacja ze specjalistą: „Dieta powinna być bogata w błonnik rozpuszczalny w wodzie. Według mojej wiedzy produkty, które są bogate w ten błonnik to przede wszystkim suszone owoce, takie jak: morele, śliwki oraz jabłka czy gruszki. Powinniśmy unikać pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce, a także czerwonego mięsa. Ważne jest także spożywanie jak największej ilości płynów. W momencie zapalenia powinno unikać się alkoholu”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.  

 

Na czym polega wykrywanie uchyłków jelita grubego?

W większości przypadków uchyłki wykrywane są incydentalnie podczas wykonywanej kolonoskopii. Natomiast jeżeli dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego, złotym standardem diagnostycznym jest tomografia komputerowa jamy brzusznej”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Na tomografię jamy brzusznej kieruje osoby, u których lekarz podejrzewa nieprawidłowości w jamie brzusznej. Podczas badania pacjent kładzie się na stole tomografu, który następnie wsuwa się do aparatu tomografii komputerowej. Badanie może przebiegać z kontrastem lub bez niego – w pierwszym przypadku pacjent musi po wszystkim pozostać pod obserwacją przez ok. 30 min. 

Polecane