Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te produkty jedz przy noszeniu protezy zębowej. Tych unikaj
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 07.03.2024 15:41

Te produkty jedz przy noszeniu protezy zębowej. Tych unikaj

Protezy zębowe, zęby
Fot. Pexels.com/ Nikita Belokonov

Ci, którzy noszą protezę zębową, muszą wprowadzić do swojej diety pewne zmiany, gdyż na początku noszenia kłopotliwe może być gryzienie pokarmów. Jedzenie niektórych produktów może powodować dyskomfort, w związku z czym można, a nawet trzeba zadbać o odpowiednią dietę oraz to, w jaki sposób przygotowywane są dane posiłki.

Noszenie protezy może być kłopotliwe. Warto zadbać o odpowiednie żywienie

Założenie protezy zębowej i późniejsze przyzwyczajenie się do niej może wydawać się dość trudne i kłopotliwe. Dopiero mniej więcej po upływie miesiąca, osoba nosząca protezę przyzwyczaja się do “ciała obcego”. W tym czasie może występować lekki dyskomfort, ale też powstawanie niewielkich odcisków na dziąsłach. 

Materiały, z których wykonana jest proteza, posiadają izolacyjne właściwości, dlatego utrudniają prawidłową ocenę temperatury. Dlatego nie można jeść gorących płynów. W momencie założenia protezy zwiększa się też wydzielanie. Dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia jest jak najbardziej normalny. W tym czasie szczególnie warto zadbać o odpowiednią dietę, tym bardziej że, że gro produktów jest uciążliwe dla osoby, która ma założoną protezę.

Zobacz też: Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

pexels-anete-lusina-6331107.jpg
Fot. Pevels/ Anete Lusina

 

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe" Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

Jakie produkty jeść przy protezie, a jakich unikać?

Nauka żucia oraz gryzienia w tym czasie łatwa nie jest i wymaga dużej dawki cierpliwości. Po założeniu protezy można mieć oczywiście problem z dość twardymi produktami, jak m.in. surowe warzywa, sucharki, herbatniki, batony czy orzechy. Przez pierwsze tygodnie noszenia protezy sprawdzi się dieta półpłynna oraz płynna. Jedzenie można przygotować z pomocą blendera lub miksera, który pomoże w zrobieniu zup-kremów, wszelkiej maści koktajli oraz puree warzywnych.

Poza tym w jadłospisie osób noszących protezy powinny znaleźć się takie produkty, jak m.in. gotowane jajka, przeciery warzywne i owocowe, jogurty, serki homogenizowane czy maślanka.  Poza samym jedzeniem ważna jest również właściwa temperatura przygotowywanych posiłków. 

Ze względu na izolacyjne właściwości potraw, należy ograniczyć jedzenie gorących zup, kawy czy herbaty. Osoba nosząca protezę może również odczuwać smaki inaczej, ale trzeba pamiętać o tym, ze to stan przejściowy. Przy protezie ważne jest również to, by kroić kawałki jedzenia na małe kawałeczki. Ułatwi to jednakowo gryzienie, ale też trawienie pokarmu.

Przy protezie nie jedz owoców z małymi pestkami

Przy protezie zębowej absolutnie nie powinno się jeść potraw zawierających drobinki, dostające się między protezę i dziąsła. Mowa w tym przypadku o owocach zawierających malutkie pestki, takie jak truskawki, jagody czy maliny.  Ciężkie w tym czasie będzie również jedzenie pieczywa z makiem, słonecznikiem, sezamem czy siemieniem lnianym. 

Tutaj ważne jest to, by dopasować odpowiedni klej do protez, który musi być na tyle mocny, by ruchy mięśni podczas żucia nie spowodowały odklejenia się protezy. Osoby noszące protezę mogą borykać się z jedzeniowymi niedogodnościami przez jakiś czas, lecz odpowiednio przygotowane jedzenie oraz temperatura może im ułatwić, przystosować się do nowej sytuacji.

Czytaj też:

Ubij ziemniaki, ulep kulki i zrób wgłębienia pustą butelką. Ten patent to prawdziwy hit

11 produktów, które barwią zęby na żółto. Unikaj ich jak ognia! 

Jeden ząb, wiele problemów. Gdy Ci wypadnie, natychmiast leć do dentysty