Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te suplementy mogą uszkodzić żołądek. Łykamy je jak cukierki
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 14.02.2025 08:01

Te suplementy mogą uszkodzić żołądek. Łykamy je jak cukierki

Te suplementy mogą uszkodzić żołądek. Łykamy je jak cukierki
fot.LeoPatrizi/Getty Images Signature

Podjęcie decyzji o suplementacji to pierwszy krok ku lepszemu zdrowiu. Warto jednak wcześniej się do tego przygotować i robić to świadomie. Wielu Polaków popełnia błędy, nie wiedząc, że mogą uszkodzić żołądek. Ten suplement większość z nas łyka jak cukierki, co może mieć poważne skutki.

Tego pierwiastka nie może zabraknąć. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Żelazo to pierwiastek, który jest niezwykle potrzebny  naszemu organizmowi. Nie może zabraknąć go w procesie syntezy hemoglobiny, czyli barwnika, który jest odpowiedzialny za transport tlenu we krwi, czyli dotlenienie każdej komórki. Ponadto uczestniczy w wielu procesach metabolicznych jak synteza kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) czy enzymów transportujących elektrony (reakcje redoks). Warto jednak pamiętać, że choć jest niezwykle ważne, to jego zbyt duże ilości mogą zaszkodzić. Chcesz wiedzieć więcej o nadmiarze i niedoborze żelaza? Przeczytaj:  Żelazo (Fe) - objawy niedoboru i nadmiaru żelaza

Suplementy dla ciężarnych – w ten sposób szybko uzupełnisz niedobory Suplementy dla osób po czterdziestce. To musisz brać, aby być zdrowym

Żelazo – suplement czy lek? To zdecydowanie lepsza opcja

Wiele osób zastanawia się, czy przy niedoborze żelaza wybierać lek, czy suplement. Zdecydowanie lepiej jest przyjmować żelazo w postaci leków, ponieważ daje to pewność, że połykamy coś, co jest lepiej przebadane. Niektóre suplementy są jednak bardzo dobrej jakości. Warto więc skonsultować się z lekarzem specjalistą. 

Projekt bez nazwy (88).png
fot.1989_s/Getty Images Żelazo – suplement czy lek?  

Osoby, które nie tolerują doustnych preparatów, mogą też zdecydować się na dożylne podawanie żelaza (IV). To świetna opcja dla osób cierpiących na IBD (zapalenia jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego Crohna) czy z zaburzeniami wchłaniania, ale też dla kobiet w ciąży, które borykają się z nudnościami. To zdecydowanie bezpieczniejsza i bardziej efektywna forma, więc warto ją rozważyć. 

Z żelazem łatwo przesadzić, więc suplementuj je z głową. Zalecane dzienne spożycie żelaza

Jak informuje WHO, z nadmiarem żelaza zmaga się jeden na 200-250 mieszkańców Europy. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia serca, stawów, trzustki, żołądka i przysadki. Nieleczony nadmiar żelaza prowadzi też do marskości wątroby, cukrzycy i raka wątrobokomórkowego. Chcesz wiedzieć więcej o suplementacji? Przeczytaj: Dlaczego warto łączyć witaminę C i żelazo? Dietetyk tłumaczy

 

Dzienne spożycie żelaza nie jest jednakowe dla wszystkich. Maksymalne dawki przedstawiają się następująco:

  • dziewczęta – 15 mg,
  • chłopcy – 12 mg, 
  • kobiety w wieku rozrodczym – 18 mg, 
  • kobiety w ciąży – 27 mg, 
  • kobiety po menopauzie – 10 mg, 
  • mężczyźni – 10 mg.

Objawy nadmiaru żelaza i leczenie

Początkowo nadmiar żelaza objawia się w sposób nieoczywisty i bardzo często nie łączymy go z tym problemem. Pierwsze oznaki to ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, bóle brzucha, bóle stawów. Kiedy jednak pierwiastka jest naprawdę dużo, możemy mówić o takich problemach jak pojawienie się cukrzycy, niepłodności, spadku libido, marskości wątroby czy problemów ze stawami.

Projekt bez nazwy (89).png
fot.amenic181/Getty Images. Suplementacja jest ważna, ale można sobie zaszkodzić

W leczeniu hemochromatozy odpowiednia dieta jest niezwykle ważna. Należy unikać produktów, które zwiększają wchłanialność żelaza (np. czekolada, fasola, czerwone mięso), a wybierać te, które są bogate w wapń, gdyż zmniejsza on przyswajalność żelaza (sery, kefiry, kasze, ziemniaki). Leczenie polega na upustach krwi 1-2 razy w tygodniu, co zmniejsza stężenie żelaza w organizmie. W niektórych przypadkach, gdy istnieją przeciwwskazania do takiej metody, stosowane są leki. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to z mniejszą skutecznością i mniejszym bezpieczeństwem. 

 

Źródło:

Abbaspour, N., Hurrell, R., & Kelishadi, R. (2014). Review on iron and its importance for human health. Journal of Research in Medical Sciences : The Official Journal of Isfahan University of Medical Sciences, 19(2), 164–174.

Cançado, R. D., & Muñoz, M. (2011). Intravenous iron therapy. Revista Brasileira de Hematologia e Hemoterapia, 33(6), 461–469.

Auerbach, M., & Macdougall, I. C. (2014). Safety of intravenous iron formulations: facts and folklore. Blood Transfusion, 12(3), 296–300.