Pacjenci.pl > Zdrowie > Tego nie wiesz o hemoroidach! 12 faktów, które Cię zaskoczą!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.04.2023 12:16

Tego nie wiesz o hemoroidach! 12 faktów, które Cię zaskoczą!

hemoroidy
canva.com

Choroba hemoroidalna dotyka ogromną część społeczeństwa i jest jednym z najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Mimo to wciąż nie wiemy o niej wystarczająco dużo. Przedstawiamy 12 istotnych faktów na temat hemoroidów. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

Hemoroidy a choroba hemoroidalna

Hemoroidy są prawidłową strukturą anatomiczną, a ich główną rolą jest doszczelnianie odbytu i prawidłowe utrzymywanie stolca. “Są odpowiedzialne mniej więcej za 15 procent skurczu zespołu zwieraczowego” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. 

Każdy człowiek ma z reguły trzy sploty hemoroidalne.

O chorobie hemoroidalnej mówimy wtedy, kiedy hemoroidy ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, powodując dolegliwości. 

Według danych, nawet 80% populacji w pewnym okresie swojego życia będzie mieć pewne objawy choroby hemoroidalnej. 

hemoroidy2

Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa Hemoroidoplastyka laserowa – nowoczesna, bezpieczna metoda leczenia hemoroidów

Ból nie jest typowy dla choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna kojarzy się głównie z bólem, jednak w rzeczywistości nie jest to jej typowy objaw. Dolegliwości bólowe dużo częściej dotyczą innych chorób odbytu. 

Bardzo często wypadanie hemoroidów jest mylone z innym, powszechnym schorzeniem - zakrzepicą brzeżną. Cechą charakterystyczną zakrzepicy brzeżnej jest pojawienie się bolesnego guzka na brzegu odbytu. Zazwyczaj pojawia się w bardzo krótkim czasie, w ciągu 2-3 godzin po forsowanym wypróżnieniu, długim siedzeniu, czy po przebytym urazie. Pacjenci często próbują wprowadzić go do środka odbytu, ale jest on oryginalnie umiejscowiony na jego brzegu i nie jest to możliwe.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

Uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca to jeden z typowych objawów choroby hemoroidalnej. Przesuwające się do kanału odbytu sploty hemoroidalne sprawiają wrażenie, że w odbytnicy nadal coś pozostało. 

Choroba hemoroidalna w ciąży to skutek ucisku, jaki macica z płodem wywiera na żyłę główną dolną, prowadząc do zaburzeń odpływu krwi z dolnej połowy ciała. 

Hemoroidy nie lubą sportów siłowych

Choć regularna aktywność fizyczna jest zalecana w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej, niektóre rodzaje aktywności mogą potęgować dolegliwości. Hemoroidy nie lubią sportów siłowych, przy których brzuch jest cały czas napięty, bez momentów rozluźnienia, kiedy krew mogłaby swobodnie odpłynąć.

Najczęstszą przyczyną choroby hemoroidalnej jest niska podaż błonnika w diecie, która prowadzi do przewlekłych zaparć i forsownych wypróżnień.W prawidłowym procesie trawienia błonnik odgrywa istotną rolę, ponieważ tworzy masę stolca. Aby jelito mogło prawidłowo funkcjonować i aby odbytnica prawidłowo się rozciągała podczas wypróżniania, stolca powinno być objętościowo dużo. Spożywając fast food, w którym błonnika praktycznie nie ma, z naszego jelita wylatuje “popiół”, który nie zatrzymuje wody. Skutkiem tego nasz stolec ma małą objętość, jest trudniej pasażowany i tym samym zwiększa się ryzyko rozwoju innych chorób przewodu pokarmowego.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

W początkowych stadiach choroby hemoroidalnej, u większej części pacjentów (zwłaszcza młodych), aby wyleczyć hemoroidy wystarczy zmiana diety i modyfikacja trybu życia. Należy zapobiegać zaparciom i długim wypróżnieniom, unikać długiego siedzenia, a także zmniejszyć podaż substancji spożywczych czy używek, które zwiększają nasilenie choroby (m.in. alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, soki owocowe). Warto też zadbać o zwiększenie aktywności ruchowej, o wysoką podaż błonnika w diecie, a także o lepsze nawodnienie organizmu. U znakomitej większości pacjentów takie leczenie spowoduje ustąpienie dolegliwości, pod warunkiem, że choroba hemoroidalna nie jest już bardzo zaawansowana.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. 

Lekarze niechętnie usuwają hemoroidy. Przebyte porody, urazy krocza czy menopauza mogą prowadzić do niewydolności zwieraczy i nietrzymania stolca. Wówczas sploty hemoroidalne okazują się jeszcze bardziej przydatne niż dotychczas. Jednakże w bardzo zaawansowanym stadium choroby, hemoroidy nie pełnią już swojej funkcji, więc trzeba je usunąć. 

Polecane