Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Finansowanie programów lekowych. Pacjenci zgłaszają się z problemami
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 11.07.2025 14:05

Finansowanie programów lekowych. Pacjenci zgłaszają się z problemami

Finansowanie programów lekowych. Pacjenci zgłaszają się z problemami
fot.MJ_Prototype/Getty Images

Pacjenci skarżą się, że mimo kwalifikacji nie są włączani do programów lekowych, gdyż szpitale obawiają się o brak pieniędzy na ich finansowanie. Posłowie alarmują, że coraz więcej osób zgłasza takie problemy w biurach poselskich, a resort zdrowia twierdzi, że nie ma sygnałów o opóźnieniach wynikających z braku środków. Problem jednak jest realny. 

  • Pacjenci zgłaszają brak włączenia do programów lekowych mimo spełniania kryteriów
  • Szpitale obawiają się niedoboru środków na finansowanie świadczeń gwarantowanych
  • Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wszystkie programy zostały opłacone

Problemy z dostępem do programów lekowych

Jak podaje rynekzdrowia.pl, w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają problemy w dostępie do programów lekowych. Posłowie wskazują, że otrzymują informacje o tym, że rzekomo nawet osoby zakwalifikowane do leczenia nie są do niego włączane.

- Pojawiają się bardzo niepokojące informacje na temat niedopuszczania pacjentów do programów lekowych przez szpitale ze względu na braki finansowe i niepewność wypłacania świadczeń gwarantowanych. Szpitale robią się bardzo ostrożne w dopuszczaniu pacjentów do tych programów lekowych – mówił poseł Patryk Wicher, cytowany przez rynekzdrowia.pl.

Próbował dowiedzieć się, czy resort zdrowia jest w stanie podać, ile osób zostało dopuszczonych do danego programu lekowego, a ilu osobom tego odmówiono, mimo rozpoczęcia procedury dopuszczenia tego programu.

Wielkie zmiany w przychodniach. Takie skierowanie wystawi teraz lekarz POZ Nasi dziadkowie się nią zajadali, a my o niej zapomnieliśmy. Wspiera wątrobę i reguluje ciśnienie

Pacjenci zgłaszają się do biur poselskich

- Pacjenci zgłaszają się do nas z problemami, że mimo spełniania kryteriów i kwalifikacji, nie zostają włączeni do systemu, ponieważ szpital nie ma środków na programy lekowe. To nie wynika z naszych wymyślonych, abstrakcyjnych sytuacji. Takie sygnały pacjenci przekazują nam w biurach poselskich – mówiła też Józefa Szczurek-Żelazko, była wiceministra zdrowia. 

Projekt bez nazwy - 2025-07-11T124658.310.png
fot.PIKSEL/Getty Images, Zakupy w aptece

Jest odpowiedź resortu

Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, przyznał, że resort nie ma informacji, by pacjenci mieli opóźnienia w zakresie kwalifikacji do programów z powodu braku pieniędzy na świadczenia. Przeczytaj:  Chat GPT jako terapeuta. Niebezpieczeństwo, pozory, placebo

Projekt bez nazwy - 2025-07-11T124815.381.png
fot.SartorettoVerna/pixabay, Problemy z programami lekowymi

Potwierdził też, że wszystkie programy zostały zapłacone. Było to około 760 mln zł w zakresie komponentu lekowego i 4,5 mld zł w zakresie nadwykonań świadczeń. 

Tych leków nie zabieraj na wakacje. Kara to aż 25 lat więzienia
Tych leków nie zabieraj na wakacje. Kara to aż 25 lat więzienia
Tych leków nie zabieraj na wakacje
Niektóre popularne leki dostępne bez recepty w Polsce mogą być zakazane w krajach, do których wybieramy się na wakacje. Za ich przewóz grożą surowe kary, a w skrajnych przypadkach nawet 25 lat więzienia. Oto lista leków, których nie można legalnie przewozić do innych krajów. Niektóre popularne leki z Polski mogą być zakazane w krajach, do których jedziesz na wakacjeZa przewóz leków z kodeiną, tramadolem czy pseudoefedryną grożą wysokie grzywny lub więzieniePrzed wyjazdem sprawdź przepisy w kraju docelowym, by uniknąć kłopotów na granicy
Czytaj dalej
Burza po kampanii Ewy Chodakowskiej. Promowany pakiet badań wycofany, trenerka przeprasza
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska publicznie przeprasza
Ewa Chodakowska znalazła się w centrum medialnej burzy po tym, jak jej najnowsza współpraca z siecią laboratoriów Diagnostyka została skrytykowana przez lekarzy i organizacje zajmujące się zdrowiem kobiet. Chodakowska promowała pakiet badań "Endomkit”, który — jak sugerowano — miał wspierać diagnostykę endometriozy. Eksperci nie pozostawili jednak złudzeń: tej poważnej choroby nie da się rozpoznać wyłącznie na podstawie badań z krwi. W efekcie rosnącej fali krytyki, pakiet został usunięty z oferty, jednak kontrowersje nie minęły. Wręcz przeciwnie. Ewa Chodakowska promowała pakiet badań na endometriozę, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony lekarzy i organizacji wspierających kobiety chore na to schorzenie Eksperci podkreślają, że badania z krwi, takie jak CA-125, nie są rekomendowanym narzędziem diagnostycznym, a ich stosowanie może opóźniać prawidłową diagnozę i leczenie Środowiska medyczne i organizacje pacjentek zarzuciły kampanii wprowadzanie kobiet w błąd i wykorzystywanie ich cierpienia W odpowiedzi na krytykę pakiet został wycofany, a Chodakowska opublikowała oświadczenie z przeprosinami, zapowiadając dalsze działania i gotowość do dialogu w sprawie endometriozy
Czytaj dalej