Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Cukrzyca Typu 2

Cukrzyca Typu 2

cukrzyca typu 2, cukrzyca, leczenie cukrzycy, objawy cukrzycy

Dariusz Gnatowski
14.06.2024 11:26 Na co zmarł Boczek z Kiepskich? Dariusz Gnatowski trafił do szpitala przez koronawirusa

Dariusz Gnatowski, znany z roli Boczka w serialu "Świat Według Kiepskich", miałby teraz 63 lata. Aktor zmarł w 2020 roku z powodu zapalenia płuc, stwierdzono u niego także zakażenie koronawirusem. 

Janusz Rewiński
07.06.2024 11:12 Na to chorował Janusz Rewiński. Choroba dotyka prawie 3 milionów Polaków. Pierwsze objawy

Janusz Rewiński cierpiał na schorzenie, które dotyczy nawet 2,7 milionów dorosłych Polaków. Mowa o cukrzycy, której aktor prawdopodobnie nie leczył. 

Janusz Rewiński
06.06.2024 16:30 Wiadomo, na co chorował Janusz Rewiński. Przyjaciel twierdzi, że nie chciał się leczyć

Do mediów dotarła niedawno wstrząsająca informacja o śmierci Janusza Rewińskiego, jednego z najlepszych polskich aktorów, odtwórcy kultowej roli Stefana "Siary" Siarzewskiego z filmu Killer. O tym, jak wyglądały jego ostatnie lata i na co chorował, opowiedział Krzysztof Piasecki, przyjaciel aktora.

Starsza kobieta siedzi na łóżku i bada glukometrem poziom cukru
09.05.2024 12:09 Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że cukrzyca typu 2 sprzyja zachorowaniu na raka trzustki, piersi i jelit. Odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarzom będzie łatwiej wytypować osoby z grup ryzyka.

Kobieta mierzy cukier, obok owoce
22.04.2024 12:59 Tych rzeczy nie jedz, jeśli masz cukrzycę. Mogą być zabójcze

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opublikowało zalecenia dietetyczne dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Specjaliści zwrócili uwagę, że nieprawidłowa dieta stwarza ogromne zagrożenie dla chorych.Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna objawiająca się podwyższeniem stężeniem glukozy i zwiększeniem wrażliwości komórek na działanie insuliny, co powoduje upośledzenie jej wydzielania. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do chorób oczu, serca, nerek, a także do stanu zagrażającego życiu – hiperglikemii. Za jedną z przyczyn choroby uważa się złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Mandaryna – tancerka chora na cukrzycę
17.04.2024 13:46 Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"

Mówi się, że “choroba nie wybiera” i to prawda. Cukrzyca dotyka zarówno biednych, jak i znanych i bogatych. Nie ominęła też wielu polskich gwiazd. Oto ich historie.Cukrzycę w Polsce może mieć nawet 2,5 mln osób, z czego 25 proc. chorych o tym nie wie. Pierwsze objawy bywają nietypowe: pojawia się ogromne pragnienie, rany przestają się goić, pojawia się grzybica. U niektórych choroba zostaje wykryta po latach. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

Cukrzyca, zdrowie, dieta
19.03.2024 20:02 10 produktów zakazanych w cukrzycy. Diabetolodzy nie mają wątpliwości

Na cukrzycę choruje już prawie 10 proc. ogółu ludności. I choć nowe leki przeciwcukrzycowe zmniejszają m.in. ryzyko niewydolności nerek i mają korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała, wciąż bardzo ważne jest utrzymanie zdrowej diety. Jakich produktów powinna unikać w diecie osoba chora na cukrzycę? Lekarze postanowili opracować zalecenia dietetyczne w cukrzycy typu 2, gdzie wskazują, co można jeść, a co jest zabronione.

Polscy piłkarze podczas treningu
18.03.2024 15:05 Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce? 

Ozempic
09.03.2024 15:21 Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Mounjaro to nowoczesny lek przeciwcukrzycowy wyprodukowany przez firmę Eli Lilly. Preparat przeznaczony jest dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2, a także otyłość i nadwagę. Badania naukowe dowodzą, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniami redukuje masę ciała skuteczniej niż Ozempic.Przypomnijmy, że Ozempic to lek na cukrzycę, który niesłusznie uznawany jest za lek na odchudzanie. Niesłusznie, bo powinien być stosowany jedynie w leczeniu otyłości u pacjentów ze współwystępującą cukrzycą. Stosuje go jednak mnóstwo osób i nie wygląda na to, by jego popularność słabła. 

Glukometr leżący obok owoców
05.03.2024 20:36 10 owoców morderczych dla cukrzyków. Zawierają mnóstwo cukru

Jedzenie owoców może obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór, miażdżycę i choroby serca. I chociaż nie da się zaprzeczyć, że są bogate w wiele składników odżywczych i witamin, to niektórzy nie mogą ich jeść bez umiaru. Jedną z taką grup są diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę.Do owoców, których powinni unikać cukrzycy należą m.in. ananasy, banany i kiwi. Oto kolejne, które powinni ograniczyć lub wyłączyć z diety. 

śniadanie
03.03.2024 16:39 O której godzinie najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jedni są głodni od razu po przebudzeniu, inni nie czują w ogóle głodu niemal do południa. Czy zdrowiej jest jeść śniadanie jak najwcześniej, czy wprost przeciwnie? Naukowcy już wiedzą, jaka godzina na śniadanie jest najlepsza.O śniadaniu mówi się, że jest najważniejszym posiłkiem dnia. Czy coś w tym jest i jakie konsekwencje ma omijanie tego posiłku?

smutna dziewczyna
01.03.2024 15:20 Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Na cukrzycę typu 2 chorują miliony Polaków, jednak wielu z nich nie jest nawet świadomych swojej choroby. Początkowe objawy mogą być mało wyraźne i nietypowe, przez co pacjent nie wie, że coś się złego dzieje, a cukrzyca postępuje, prowadząc do coraz większych spustoszeń w organizmie. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Niektóre objawy widać na skórze, a niektóre nawet w psychice. 

cukrzyca
27.11.2023 17:33 Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

Cukrzyca uznawana jest za chorobę nieodwracalną, której postęp jest nieuchronny. Jednak choroba może ulec remisji, jeśli spełnione zostaną pewne warunki. Co więc należy zrobić? Czy każdy rodzaj cukrzycy jest odwracalny?  

Anna Śliwińska
14.11.2023 09:10 Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje

Trzy miliony Polaków choruje na cukrzycę. Pacjentów, i to coraz młodszych, przybywa. 90 procent dorosłych chorych zmaga się z cukrzycą typu drugiego. Nie leczona daje groźne powikłania. Jak się przed nią ustrzec, a jak leczyć? 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Data jest nieprzypadkowa. To dzień urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, mówi się, że mamy już jej światową epidemię. Kampania pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny!” ma zachęcić Polaków do zmiany trybu życia – chodzi głównie o dietę i aktywność fizyczną. Co warto wiedzieć o cukrzycy?