Wielu Polaków uważa, że woda po ogórkach kiszonych to sposób na wszystko: na ból głowy, złe samopoczucie, na kaca. O tym, czy faktycznie jest taka zdrowa opowiedział dietetyk dr Michał Wrzosek.Michał Wrzosek jest doktorem dietetyki i przedsiębiorcą. Prowadzi na Instagramie popularny kanał @michal_wrzosek, na którym w przystępny sposób dzieli się swoją wiedzą na temat żywienia. W jednym z ostatnich filmów poruszył temat wody z ogórków – czy naprawdę jest taka zdrowa?
Najnowsze badania brytyjskich naukowców sugerują, że jest jeden owoc, który przyspiesza spalenie tłuszczu. Chodzi o czarną porzeczkę, a szczególnie o jeden jej rodzaj. Jaki? Zostańcie z nami.
Ból zlokalizowany w okolicy klatki piersiowej czy kręgosłupa może mieć swoją przyczynę np. w tym, jak się odżywiamy. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jest to jak najbardziej realne. Niewłaściwa dieta może skutkować bólami kręgosłupa.Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, tu rządzi całkiem prosty mechanizm. To, jak on działa, wyjaśnia osteopata Tomasz Paprzycki.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy. Niektórzy decydują się na jej rodzaj, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Choć rozwiązanie to często pozwala zaoszczędzić czas, a także pieniądze, nie powinno się z niego korzystać. Sprawdź, jakiej kawy lepiej unikać.
Zdrowa dieta to jeden z kluczowych czynników do dobrego zdrowia. Niestety badania pokazują, że wcale nie tak łatwo ją trzymać, a niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, ile produktów zawiera w sobie składniki, które lepiej ograniczać. Dokładnie tak jest w przypadku cukru. Konsekwencje spożywania go w nadmiarze mogą być opłakane.
Wielu ludzi zastanawia się, jaki jest przepis na długowieczność. Lekarze różnych profesji głowią się, jak żyć, co jeść, jaką aktywność fizyczną wykonywać i czego unikać podczas codziennych obowiązków. Dietetyk znany na całym świecie - Mark Hyman, uważa, że wie, co należy wyeliminować z diety, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem.
Właściwa dieta ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale i dobre samopoczucie. W Danii zrezygnowano ze sprzedaży niektórych produktów spożywczych ze względu na zawarte w nich tłuszcze trans. Okazuje się, że w Polsce wciąż pojawiają się na stołach.
Wiele osób dopatruje się pozytywnego wpływu rosołu na organizm człowieka. Niektórzy serwują go podczas walki z przeziębieniem, inni na rozgrzanie, a jeszcze kolejni dopatrują się w nim pomocy podczas kaca. Okazuje się jednak, że popularna w Polsce potrawa nie może się równać z daniem, które ma przyczynić się do gwarancji długiego życia. Wiecie, o jakiej zupie mowa?
Borówki amerykańskie to bardzo lubiane owoce, po które chętnie sięgamy. Są smaczne i słodkie, a do tego zdrowe. Zawierają w sobie moc wartości odżywczych, cennych witamin i minerałów, bogate są również w antyoksydanty.Niektórzy powinni jednak unikać borówek. To, m.in., osoby z nietolerancją fruktozy, uczulone na te owoce, czy cierpiący na choroby nerek.
Tę przyprawę dodajemy do wielu potraw, kanapek czy sałatek. Oregano jest nie tylko popularną przyprawą, ale również obowiązkowym elementem domowej apteczki. W medycynie ludowej oregano ceniono za działanie lecznicze. W jednej łyżeczce suszonego oregano jest wystarczająco dużo witaminy K, by zaspokoić około jednej dziesiątej dziennego zapotrzebowania. Jakie jeszcze właściwości posiada?
Nocne podjadanie staje się poważnym problemem. I nie chodzi tylko o przekąskę do wieczornego filmu, ale o coś poważniejszego, ale o wybudzanie się w nocy i wędrówki do lodówki po przekąskę. Wydawałoby się, że to nic takiego: ot, kanapka, kawałek sera, kabanosy, orzechy, chrupki. Każdy ma prawo zgłodnieć w nocy.Okazuje się jednak, że zaglądanie do lodówki i przetrząsanie szafek z jedzeniem w środku nocy to zaburzenie odżywiania. Czasami bardzo poważne, ponieważ rozregulowuje cały cykl dobowy i pracę naszego organizmu. A przede wszystkim jest wyrazem zaburzonej relacji z jedzeniem.
Boimy się cholesterolu. Z zaniepokojeniem czekamy na wyniki krwi, by sprawdzić jego poziom. I słusznie, ponieważ zbyt duża ilość cholesterolu nie jest bezpieczna dla zdrowia.Dlatego trzeba bardzo uważać na jego poziom. Część cholesterolu jest produkowana naturalnie przez nasz organizm, część jednak dostarczamy z pożywieniem. W niektórych produktach jest go szczególnie dużo, więc jeśli mamy podwyższone wyniki, warto ograniczyć ich spożycie. Lekarz podpowiada, czego lepiej unikać.
Uwielbiamy ziemniaki, zwłaszcza te młode, które są pyszne i możemy je zajadać na wiele sposobów, z dodatkiem koperku czy mizerii. Ziemniaki są głównym źródłem witaminy C, ale nie tylko, bo znajdują się w nich też związki, które są ważne dla zdrowia naszych oczu: beta-karoten, ale też luteina i zeaksantyna.Ziemniaki zawierają też duże ilości potasu, który reguluje ciśnienie krwi, pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie oraz wspomaga pracę mięśni. Pytanie, które wiele osób sobie zadaje, brzmi, czy ziemniaki tuczą. Na to pytanie odpowiedzieli dietetycy: Joanna Zawadzka oraz Mateusz Ostręga.
Czasem, choć wykonujemy mnóstwo rozmaitych ćwiczeń na brzuch, bardzo trudno jest zrzucić tzw. oponkę. Mowa nie tylko o tych osobach, które mają nadprogramowe kilogramy. Bywają też szczupłe osoby, które posiadają “brzuszek”.Dietetyk Milena Nosek w rozmowie z Pacjentami tłumaczy, że same ćwiczenia nie pomogą. Co w sytuacji, gdy w momencie stosowania zbilansowanej diety i uprawiania rekreacyjnie sportu, nie możemy pozbyć się tłuszczu na brzuchu?
Od dzieciństwa wpaja się nam, że masło jest zdrowe, a margaryna nie. Dietetyk dr Damian Parol sprawdził, ile w tym prawdy. Wyniki jego "śledztwa" mogą szokować.Dr Damian Parol to znany w mediach społecznościowych dietetyk. Jego profil na Facebooku śledzi ponad 70 tys. osób. Oto co miał do przekazania na temat masła i margaryny.
Dorsz to jedna z najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Jedną z najszlachetniejszych odmian jest dorsz atlantycki, którego w lipcu można kupić tanio w Biedronce. Z naszego artykułu dowiesz się ile kosztuje dorsz w Biedronce, jakie wartościowe składniki zawiera i jak wpływa na zdrowie. Poznasz także prosty i smakowity przepis na dorsza, który oczaruje Twoich gości.
Orzechy włoskie to przekąska, którą warto włączyć do codziennej diety. Mogą pojawić się jako dodatek wielu słodkich dań, wytrawnych czy śniadaniowych. W końcu orzechy włoskie są bogactwem witamin, minerałów, błonnika, białka czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki bogatym właściwościom mogą zapobiegać wystąpieniu, ale też wspomagać leczenie wielu chorób, m.in. schorzeń układu krążenia oraz cukrzycy typu 2. Na co jeszcze korzystnie wpływają orzechy włoskie?
Arbuzy to pyszne i zdrowe owoce, którymi najchętniej zajadamy się latem. Składają się w głównej mierze z wody, w związku z czym doskonale nawadniają, a to cecha nie do przecenienia o tej porze roku. To, co jednak nam trochę przeszkadza w arbuzach, to bez wątpienia pestki. Niektórzy ludzie je po prostu zjadają, żeby uniknąć nieustannego plucia. Mało kto jednak ma świadomość, jakie skutki może to mieć dla naszego zdrowia.
Choć teraz jest dobry czas na owoce sezonowe, takie jak truskawki, warto też pamiętać o innych owocach, dostępnych na przykład w suszonej wersji. Jedne z nich to jagody goji, które uchodzą za superowoce. Zyskały miano eliksiru młodości, które świetnie wpływają na ciało oraz samopoczucie, dostarczając ogromnych właściwości zdrowotnych. Choć jagody goji są ogromną skarbnicą wartości odżywczych, nie wszyscy mogą je jeść. Kto powinien na nie uważać?
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg.
Nieważne, czy chodzi o suplementy, nowatorskie diety, czy nowe, intensywne treningi, wydaje się, że każdy szuka magicznego środka na odchudzanie. I chociaż nie ma produktu, który zdziała cuda, to są takie, które jeśli zostaną uwzględnione jako część zdrowej diety opartej na deficycie kalorycznym, mogą dać Ci przewagę w kontrolowaniu głodu. Oto produkty, które zwiększając uczucie sytości, pomogą Ci w walce o wymarzoną sylwetkę.
Fasolkę szparagową mogą jeść prawie wszyscy. Wyjątek stanowią osoby z nadmiarem potasu oraz alergią na fasolkę szparagową lub nikiel. A czy fasolkę szparagową mogą jeść osoby na diecie lekkostrawnej albo z zespołem jelita drażliwego? Zostańcie z nami.
Chorzy na cukrzycę powinni unikać cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Nie oznacza to jednak, że przy dobrze wyregulowanej cukrzycy i prawidłowej masie ciała, powinni unikać słodkości. Są jednak takie, które nieszczególnie im służą. A co z ciastem drożdżowym? Czy cukrzycy mogą je jeść?Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniu wydzielania lub produkcji insuliny – jednego z najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Choroba dzieli się na kilka rodzajów, m.in. cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz ciążową. Na całym świecie na cukrzycę może cierpieć prawie 500 mln osób. Do 2040 roku liczba ta ma wzrosnąć do 650 mln.
Napój z drożdży może poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak czy wszystkie drożdże nadają się do picia? Czy drożdże piekarskie, wykorzystywane przy np. pieczeniu ciasta drożdżowego, nadają się do picia?
Koktajle odchudzające przyspieszają przemianę materii, a przy tym zawierają niewiele kalorii i dużo witamin i minerałów. Koktajle odchudzające to sposób na szybką utratę wagi, ale uwaga - dieta “sokowa” może prowadzić do szybkiego efektu jojo. W odchudzaniu ważna jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz zmniejszona podaż kalorii. Koktajl odchudzający może być elementem takiej diety, ale nadal - powinna być ona zbilansowana.
Zawierają mnóstwo witaminy C, są pachnące i zdrowe. Mowa o truskawkach – jednych z ulubionych owoców Polaków. Czy cukrzycy mogą je jeść? Cukrzyca to przewlekła choroba polegająca na zaburzeniach produkcji lub wchłaniania insuliny. W Polsce może chorować na nią 2,5 miliona osób, z czego aż 20 proc. z nich może tego nie wiedzieć. Najczęściej bywa diagnozowana u osób dorosłych.
Najlepsza zupa na chorą wątrobę to taka, która jest lekkostrawna i pełna witamin. To doskonałe propozycja nie tylko dla osób zmagających się z marskością wątroby lub jej stłuszczeniem, ale również dla wszystkich, którym zależy na zdrowym żywieniu.W diecie wątrobowej wskazane są warzywa i chude mięso. Można zapomnieć o tłustym rosole z "bąblami", ale jest pewna zupa, która świetnie go zastąpi. Chodzi o jarzynową z tradycyjnego przepisu, którą dawniej co niedzielę gotowały nasze babcie. Jak ją zrobić?
Kasza gryczana to świetny dodatek do obiadu, który doskonale sprawdzi się w towarzystwie mięsa, jak i warzyw. Poza tym posiada wiele witamin i składników mineralnych. Kasza obniża poziom cholesterolu, reguluje też ciśnienie i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe.Kasza gryczana jest też bogata w witaminy z grupy B, które są dobre dla układu nerwowego. Posiada też znaczną ilość soli mineralnych, takich jak m.in. wapń, fosfor czy magnez, podnoszących odporność, ale też żelazo czy jod. Jak możemy wykorzystać kaszę gryczaną w kuchni?