Dotarły do Polski. Reaguj, gdy tylko je zauważysz

Ten mało znany owad jest niezwykle niebezpieczny. To pluskwiak, który w ostatnim czasie przedostał się z Ameryki Północnej do Europy i sieje spustoszenie także w naszym kraju. Może być przyczyną ogromnych szkód, ponieważ żeruje na ponad 300 gatunkach roślin.
Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Jak poznać, czy właśnie mamy z nim do czynienia? Jak się go pozbyć z ogrodu? Koniecznie się dowiedz.
Groźny przybysz z Ameryki Północnej
Ten pluskwiak należy do rodziny Flatidae. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest dobrze znany jako szkodnik wielu roślin uprawnych i ozdobnych. W Europie pojawił się po raz pierwszy w latach 80. XX wieku, a od 2020 roku można go zauważyć także w Polsce. Jego zdolność do szybkiego rozmnażania i adaptacji sprawia, że stanowi poważne zagrożenie dla upraw i roślinności.
Dorosłe osobniki białego skoczka (Metcalfa pruinosa), bo o nim mowa, osiągają około 5-8 mm długości, mają szarawą, pudrową powłokę i przypominają niewielkie ćmy. Ich larwy natomiast są pokryte białą, puchatą wydzieliną, co sprawia, że wyglądają jak małe kłębki waty. Owad ten żeruje na ponad 300 gatunkach roślin, w tym winoroślach, drzewach owocowych, iglastych, krzewach ozdobnych oraz roślinach doniczkowych.
Czy jest bardzo niebezpieczny? Tak bo wysysa soki, czym osłabia gospodarkę wodną roślin i prowadzi do ich deformacji. Ponadto wydziela spadź, czyli lepką substancję sprzyjającą rozwojowi grzybów sadzakowych, co dodatkowo osłabia rośliny i ogranicza ich zdolność do fotosyntezy.
Przeczytaj też: Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów
Niektóre kapsułki łykamy bez zastanowienia. Lekarka: tylko te trzy suplementy są bezpieczne Dodaj kroplę do kąpieli. Twoje paznokcie staną się mocne i błyszcząceZagrożenie dla zdrowia
Choć biały skoczek jest uciążliwy dla roślin, dla ludzi nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ponieważ nie przenosi groźnych chorób, ani nie gryzie. Jednak jego obecność, zwłaszcza w dużych ilościach, może wywoływać dyskomfort,. Dotyczy to, przede wszystkim alergików, ponieważ pyłek i woskowa wydzielina larw mogą powodować podrażnienia skóry i układu oddechowego.
Szkodnik jednak pośrednio wpływa na zdrowie ludzi poprzez swoje działanie na rośliny użytkowe. Osłabione uprawy mogą być bardziej podatne na infekcje bakteryjne i grzybicze, co obniża ich plon i jakość. W sadach czy na plantacjach winorośli jego obecność prowadzi do znacznych strat ekonomicznych i zmniejszenia wydajności roślin, a to przekłada się przecież na ceny owoców i warzyw.
Przeczytaj też: Po tym poznasz, że masz w domu pluskwy. To robactwo to już plaga, opanowują kolejne mieszkania

Jak zwalczyć białego skoczka
By poradzić sobie jakoś z białym skoczkiem, na dużych uprawach rolniczych stosuje się agresywne środki owadobójcze. Jednak w przydomowych ogródkach lepiej podziałać inaczej, tzn. delikatniej, by nie zaszkodzić sobie, swoim dzieciom czy zwierzętom.
Dobrym rozwiązaniem jest mechaniczne usuwanie larw i dorosłych osobników poprzez strząsanie ich z roślin do pojemnika z wodą i mydłem. Można także spryskiwać rośliny silnym strumieniem wody, co pomaga zmyć owady z liści. Skuteczne są również preparaty na bazie oleju neem oraz roztwory mydła potasowego, które działają na szkodniki kontaktowo i ograniczają ich rozwój.
Naturalnymi wrogami białego skoczka są biedronki, złotooki i pasożytnicze osy. Warto więc dbać o bioróżnorodność w ogrodzie (pomóc może wysiewanie kwietnych łąk, które wabią różne owady), by zachęcić te pożyteczne owady do osiedlania się w pobliżu.
Przeczytaj też: Ten powszechny chwast może być bardzo niebezpieczny. GIS wydał ostrzeżenie






































