Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten polski owoc za granicą jest hitem! Polacy wciąż nie doceniają jego właściwości zdrowotnych
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.08.2023 15:52

Ten polski owoc za granicą jest hitem! Polacy wciąż nie doceniają jego właściwości zdrowotnych

aronia
canva

Owoc ten zaliczany jest do tzw. superfoods, lecz w porównaniu z wieloma z nich jest tani i łatwo dostępny. Włączenie go do diety fantastycznie wpływa na zdrowie i jednocześnie nie nadwyręża portfela. Zna go niemal każdy z nas, lecz nie każdy wie, jak bardzo jest wartościowy. Co to za owoc? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską– Kwaśnik.

 

Najzdrowszy owoc na świecie

Tym mianem określa się aronię, krzew owocowy, którego kwiaty przekształcają się w charakterystyczne fioletowo-czarne jagody o cierpkim smaku. W Polsce produkowanych jest aż 75% światowych zasobów tego owocu: „Bije na głowę owoce noni czy jagody goji, czyli importowane do naszego kraju owoce, na które fani zdrowej żywności wydają horrendalne kwoty. Nasza tania polska aronia jest w 90 procentach eksportowana!”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska– Kwaśnik. Aronię szczególnie ukochali Koreańczycy, do których trafia znaczna część zbiorów owocu.

Największe plantacje aronii znajdują się w województwach mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Doceniana jest m.in. za swoją wysoką odporność na mróz i za brak wygórowanych wymagań względem gleby, ponieważ rośnie nawet na terenach piaszczystych.

Projekt bez nazwy - 2023-08-01T224130.069.png

Czy warto mrozić owoce sezonowe? Czy mrożonki tracą witaminy? Dietetyk nie pozostawia wątpliwości! Nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał, na czym polegają

Sok z aronii – wsparcie w leczeniu chorób tarczycy i zmian skórnych

Jednym ze szczególnych przetworów z aronii jest sok: „Stuprocentowy sok z aronii, bez dodatku cukru czy miodu to jeden z moich ulubionych suplementów diety dla pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne - zmiany skórne czy choroby tarczycy”. - powiedział dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska– Kwaśnik. Aronię szczególnie ukochali Koreańczycy, do których trafia znaczna część zbiorów owocu.

Sok z aronii jest naturalnym medykamentem zalecanym szczególnie przy nadczynności tarczycy ze względu na to, że normalizuję jej pracę. Napój jest bogatym źródłem antyoksydantów, dlatego jest skuteczny w walce z wolnymi rodnikami, które są efektem stresu oksydacyjnego.

Przeciwutleniacze zawarte w soku z aronii ograniczają starzenie skóry. Dzięki nim korzystniej wyglądają również włosy i paznokcie. Swoje odmładzające właściwości zawdzięcza również witaminom z grupy B, odżywiającym ciało również od wewnątrz.

Napój ma właściwości, dzięki którym możliwie jest złagodzenie objawów chorób autoimmunologicznych takich jak: stwardnienie rozsianie czy cukrzyca. Co więcej, zaletą soku z aronii jest zdolność obniżania indeksu glikemicznego roztworu cukrów prostych. Z tych powodów do diety mogą włączyć ją również diabetycy.

Sok a aronii to także naturalny lek przeciwnowotworowy i nie tylko

Wszystkie owoce czerwone, czarne i fioletowe zawierają bardzo dużo związków o nazwie antocyjany. Są to bardzo silne antyoksydanty o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych, pozytywnie wpływających na wiele układów i narządów. Przede wszystkim wspierają wzrok i układ krążenia, a także posiadają działanie przeciwnowotworowe.” - powiedziała dietetyczka kliniczna Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Antocyjany są to naturalne barwniki, które chronią rośliny przed bakteriami i wirusami. Jednak mają korzystny wpływ także na ludzki organizm. Soki bogate w antocyjany, wytwarzane nie tylko z aronii, lecz również z borówek, żurawiny i malin, są znane medycynie ludowej od dawna. Doceniane są za skuteczne eliminowanie wolnych rodników, ale również za sprzyjanie samoniszczeniu komórek nowotworowych. 

Tagi: Zdrowie
Polecane