Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > To jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek! To cię może zaskoczyć!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 16.09.2023 14:22

To jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek! To cię może zaskoczyć!

zmarszczki
canva.com

Zmarszczki to uciążliwy temat dla wielu kobiet, które walczą z nimi na różne sposoby. Często mówi się, że za ich powstawanie odpowiedzialny jest wiek, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Co powoduje starzenie się skóry i nieestetyczny wygląd cery? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem mgr Martą Łozowską, specjalistą medycyny i kosmetologii estetycznej.

Stres sprawcą zmarszczek

Stres nie jest sprzymierzeńcem naszego organizmu i to właśnie on w dużej mierze odpowiada za starzenie się skóry. To jak nasza skóra wygląda oraz w jakiej jest kondycji, zależy nie tylko od jej pielęgnacji czy diety, ale także od natężenia stresu. Niestety jest on czynnikiem, bardzo często obecnym w naszym życiu. Stres jest naturalną reakcją organizmu, która urzeczywistnia się w wielu sytuacjach życiowych. Krótkotrwały stres napędza i motywuje, jednak ten długotrwały może mieć destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Poprzez działanie stresu pogarsza się stan naszej skóry. Skutkami przewlekłego stresu mogą być między innymi: zmarszczki, przyspieszony proces starzenia, utrata jędrności i sprężystości, matowa oraz ziemista skóra, wypryski, przesuszona skóra. 

„Głównym wrogiem, który może powodować zmarszczki jest stres. Niestety niszczy on cały organizm doprowadzając do tego, że nasze całe ciało się starzeje, przez co powstają zmarszczki.” – powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska.

Projekt bez nazwy (72).png
 

Skuteczne sposoby na zmarszczki w każdym wieku. Rozmowa z ekspertem Dlaczego powstają zmarszczki? Poznaj 5 wrogów Twojej skóry

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Istnieje wiele czynników, które są odpowiedzialne za powstawanie niechcianych zmarszczek oraz złą kondycję skóry. Aby zminimalizować ryzyko starzenia się skóry, ważna jest zmiana nawyków oraz przyzwyczajeń, które zaburzają wygląd naszej cery. 

Aby zadbać o skórę, należy przestrzegać następujących zasad:  

 •  unikanie stresu,
 •  prawidłowa dieta,
 •  ograniczenie soli w diecie,
 •  ograniczenie jedzenia typu fast food i niezdrowych przekąsek,
 •  dokładny demakijaż,
 •  odpowiednia pielęgnacja,
 •  odpowiednia higiena snu,
 •  należyte nawodnienie organizmu,
 •  rezygnacja z nałogów (alkohol, papierosy, narkotyki),
 •  ograniczenie słodyczy,
 •  spanie w prawidłowej pozycji.

Zmarszczki a wiek

„Oprócz zmarszczek powstałych na przestrzeni lat, czyli takich związanych ze starzeniem wewnętrznym i zewnętrznym, istnieją również zmarszczki mimiczne i te mogą powstawać tak naprawdę już w bardzo wczesnym wieku. Zdarza się, że młode osoby po 20 lub 25 roku życia zgłaszają się do gabinetu z obręczami Wenus, czyli zmarszczkami poprzecznymi szyi. Jest to związane z nadmiernym używaniem telefonu w złej pozycji, czyli głowa w dół i w ten sposób tworzą się właśnie pręgi. Zatem nie wszystkie zmarszczki związane są z wiekiem.” - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska.

Zmarszczki powstają nie tylko z biegiem wieku, ale ogromny wpływ ma na nie to, jak zadbamy o nasz organizm. Jeżeli będziemy żyć w długotrwałym stresie oraz nie zwrócimy uwagi na odpowiedni styl życia, dietę i pielęgnację wówczas nasza skóra będzie narażona na przedwczesne starzenie się. Wbrew pozorom długotrwały stres potrafi mocno wpłynąć na stan naszej skóry i naruszyć jej funkcje ochronne, co w efekcie może spowodować podrażnienia, niedoskonałości, nadwrażliwość i szybsze starzenie cery.
 

Polecane